Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jak łączyć naukę i pracę? Jaki zawód warto wybrać i gdzie się w nim kształcić? Swoją propozycję dla młodych ludzi ma Izba Rzemieślnicza z Frankfurtu nad Odrą. 22 maja organizuje pokazy zawodów rzemieślniczych oraz spotkanie informacyjne.

pokaz zawodow_01

Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do młodych ludzi, już od 14. roku życia. Najpierw organizatorzy zapraszają do swojej siedziby przy Spiekerstrasse 11, czyli Centrum Kształcenia Zawodowego Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą.

Tam odbędzie się spotkanie informacyjne, na którym eksperci izby wyjaśnią na czym polega kształcenie dualne, kto i kiedy może z niego skorzystać, a także jakie niesie za sobą korzyści. Całość rozpocznie się o godz. 9:00 i potrwa do 11:00.

Następnie organizatorzy zapraszają na pokaz zawodów rzemieślniczych, który odbędzie się w innej lokalizacji, w ÜAZ Frankfurt (Ponadzakładowe Centrum Kształcenia Zawodowego) przy Am Erlengrund 20. Aby dostać się w to miejsce, wszyscy chętni będą mogli skorzystać z transferu przygotowanym autobusem.

A w trakcie samych pokazów będzie możliwość poznania zawodów nie tylko w formie teoretycznej. Dla zainteresowanej młodzieży przygotowano praktyczne testy, będzie też okazja do rozmów z doradcami i przedsiębiorcami uprawiającymi dany zawód, być może przyszłymi pracodawcami. Pokazy zakończą się o godz. 13:00.

pokaz zawodow_02

Skąd pomysł na takie wydarzenie? Zapytaliśmy o to Agnieszkę Sajduk z Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą. - Dobrze wykształceni, dwujęzyczni młodzi ludzie są niezbędni do stworzenia polsko-niemieckiej strefy gospodarczej i nawiązywania nowych kooperacji między firmami obu państw – opowiada.

Jak zaznacza, kształcenie zawodowe w systemie dualnym jest bardzo popularne w Niemczech. I tu ciekawostka – jest ono możliwe aż w 340 zawodach! I dostępne także dla młodzieży z Polski. I właśnie temu, aby młodzi ludzi z naszego kraju mogli poznać, służą organizowane przez izbę pokazy zawodów.

A jakie to zawody? - Nie chodzi tylko o branżę budowlaną, choć często właśnie takie jest pierwsze skojarzenie – wyjaśnia A. Sajduk. - Możemy pomóc wykształcić się np. przyszłym fryzjerom, optykom, elektrykom, mechanikom samochodowym, technikom dentystycznym, fotografom - dodaje.

Pełna lista zawodów rzemieślniczych dostępna jest na stronie www.handwerk.de. Więcej informacji o kształceniu dualnym w Niemczech można znaleźć na www.hwk-ff.de (po polsku).

Osoby indywidualne i grupy zorganizowane (szkoły), które chcą wziąć udział w spotkaniu i pokazach proszone są o dokonanie wcześniejszego zgłoszenia. Można to zrobić pisząc na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.