Słubice: 19 września 2019   |   Imieniny: Konstancja, January
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Poznański UAM świętował 100-lecie. Uroczystości zaplanowano też w Słubicach
reklama
reklama

Poznański UAM świętował 100-lecie. Uroczystości zaplanowano też w Słubicach

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, czyli jednostka prowadząca słubickie Collegium Polonicum, obchodził 100. urodziny! Społeczność akademicka świętowała w Poznaniu, a niedługo uroczystości odbędą się również w Słubicach.

UAM 100_1

Dokładnie 7 maja 2019 roku minęło 100 lat od uroczystej inauguracji pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański.

Jak sto lat temu

Jubileuszowe uroczystości nawiązywały do wydarzeń z 1919 roku – podobnie jak wiek temu, zainaugurowała je msza św. w poznańskiej Katedrze na Ostrowie Tumskim. Z Uniwersytetu Poznańskiego wywodzą się cztery poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego. Władze i senaty tych uczelni wraz ze studentami i mieszkańcami Poznania przemaszerowali uroczyście przez miasto trasą, którą 100 lat temu szli założyciele uczelni.

Na Starym Rynku rektorzy czterech uniwersytetów odebrali symboliczne klucze do miasta Poznania od prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz podziękowania za wspólną pracę dla dobra miasta. W auli UAM przy ulicy Wieniawskiego odbyło się uroczyste posiedzenie senatów tych uczelni. Nie zabrakło wyjątkowych gości i urodzinowych życzeń.

UAM 100_3

Uczelnie deklarują współpracę

Rektorzy i senaty czterech uczelni przez aklamację przyjęli okolicznościową uchwałę, w której napisano m.in.: „Deklarujemy podjęcie zgodnych wysiłków zmierzających do ścisłej integracji poznańskiego środowiska naukowego drogą harmonijnej i twórczej współpracy naszych uczelni. Jubileusz 100-lecia skłania nas do refleksji nad rolą uniwersytetów w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie i pozwala na realizację marzeń o federacji poznańskich uczelni i powrocie do idei Uniwersytetu Poznańskiego”.

Odczytano m.in. listy gratulacyjne od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Na uroczystości obecny był m.in. Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

UAM 100_2

Uroczystości w Colpolu

Do świętowania tego jubileuszu przyłączy się również Collegium Polonicum. Uroczystość z udziałem władz UAM odbędzie się 23 maja o godz. 13 w Słubicach. Prof. Zbigniew Pilarczyk przedstawi historię uczelni podczas wykładu pt. „Od Wszechnicy Piastowskiej do uczelni badawczej. 100 lat Uniwersytetu Poznańskiego”.

- W trakcie spotkania zostaną wręczone medale 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego w podziękowaniu za pracę i działanie na rzecz uczelni. Uhonorowani zostaną przedstawiciele grona akademickiego oraz zaprzyjaźnionych instytucji, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju Collegium Polonicum – mówi Ewa Bielewicz-Polakowska z CP

Na gości czekać będzie także wystawa opowiadająca o historii uczelni: „Uniwersytet Poznański 1919-2019”. Będzie można oglądać ją do końca 2019 roku.

Chętni do wzięcia udziału w uroczystościach mogą zgłaszać się w terminie do 19 maja na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama