Słubice: 25 maja 2019   |   Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
reklama
reklama

Dzień Europy 2019 - zobacz program

Zbliża się 9 maja, czyli Dzień Europy – święto, które co roku jest szczególnie obchodzone na naszym pograniczu. Również w tym roku Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji wraz z 15 instytucjami z obu miast przygotowało program, który obejmuje m.in. dwujęzyczne dyskusje, warsztaty, zajęcia teatralne i taneczne, konkursy wiedzy i wycieczki.

Dzień Europy Słubice

Motto tegorocznego Dnia Europy brzmi „Europejskie spotkania w Dwumieście”. Uroczyste otwarcie rozpocznie się w Collegium Polonicum o godz. 9. Hymn Unii Europejskiej zagra Brandenburska Orkiestra Państwowa z Frankfurtu nad Odrą.

Na mieszkańców Słubic i Frankfurtu przez cały dzień czekają różne wydarzenia. Jak co roku, ponad 70 uczniów z Polski i Niemiec wcieli się w rolę europosłów – będą debatować o przyszłości UE podczas Symulacji Posiedzenia Parlamentu Europejskiego.

Młodzież szkolna będzie mogła spróbować swoich sił w konkursie wiedzy pt. „Polska i Słubice w Unii Europejskiej”, czy podyskutować o „Europie granic w Dwumieście” w ramach interaktywnego warsztatu. A dla studentów organizatorzy przygotowali „Rozmowy o Europie na pikniku” i różnorodne warsztaty artystyczne (np. street art, hop-hop, żywy komiks, taniec czy aktorstwo).

Dzień Europy

Duchowni z obu krajów będą rozmawiać o chrześcijańskiej odpowiedzialności za pokój w 80 lat po napaści na Polskę i odprawią ekumeniczne nabożeństwo – pisaliśmy o tym w osobnym artykule.

O godz. 17 w Collegium Polonicum rozpocznie się wspólna sesja obu rad miejskich Frankfurtu nad Odrą i Słubic. Przedmiotem dyskusji będzie podjęcie uchwały dotyczącej Słubicko-Frankfurckiego Planu Działania 2020-2030, zawierającego wizje i cele współpracy transgranicznej.

Zaplanowanych wydarzeń jest o wiele więcej: interaktywny pieszy rajd po obu miastach, wspólna impreza taneczna, gry i zabawy z minionych stuleci, warsztat o tym, jak się uczyć, czy dlaczego papierosy są szkodliwe.

Patronat nad tegorocznym Dniem Europy objęli marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, wojewoda Władysław Dajczak i premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

ZOBACZ PROGRAM
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama