Słubice: 20 lipca 2019   |   Imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk
reklama

Dzień Europy 2019 - zobacz program

Zbliża się 9 maja, czyli Dzień Europy – święto, które co roku jest szczególnie obchodzone na naszym pograniczu. Również w tym roku Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji wraz z 15 instytucjami z obu miast przygotowało program, który obejmuje m.in. dwujęzyczne dyskusje, warsztaty, zajęcia teatralne i taneczne, konkursy wiedzy i wycieczki.

Dzień Europy Słubice

Motto tegorocznego Dnia Europy brzmi „Europejskie spotkania w Dwumieście”. Uroczyste otwarcie rozpocznie się w Collegium Polonicum o godz. 9. Hymn Unii Europejskiej zagra Brandenburska Orkiestra Państwowa z Frankfurtu nad Odrą.

Na mieszkańców Słubic i Frankfurtu przez cały dzień czekają różne wydarzenia. Jak co roku, ponad 70 uczniów z Polski i Niemiec wcieli się w rolę europosłów – będą debatować o przyszłości UE podczas Symulacji Posiedzenia Parlamentu Europejskiego.

Młodzież szkolna będzie mogła spróbować swoich sił w konkursie wiedzy pt. „Polska i Słubice w Unii Europejskiej”, czy podyskutować o „Europie granic w Dwumieście” w ramach interaktywnego warsztatu. A dla studentów organizatorzy przygotowali „Rozmowy o Europie na pikniku” i różnorodne warsztaty artystyczne (np. street art, hop-hop, żywy komiks, taniec czy aktorstwo).

Dzień Europy

Duchowni z obu krajów będą rozmawiać o chrześcijańskiej odpowiedzialności za pokój w 80 lat po napaści na Polskę i odprawią ekumeniczne nabożeństwo – pisaliśmy o tym w osobnym artykule.

O godz. 17 w Collegium Polonicum rozpocznie się wspólna sesja obu rad miejskich Frankfurtu nad Odrą i Słubic. Przedmiotem dyskusji będzie podjęcie uchwały dotyczącej Słubicko-Frankfurckiego Planu Działania 2020-2030, zawierającego wizje i cele współpracy transgranicznej.

Zaplanowanych wydarzeń jest o wiele więcej: interaktywny pieszy rajd po obu miastach, wspólna impreza taneczna, gry i zabawy z minionych stuleci, warsztat o tym, jak się uczyć, czy dlaczego papierosy są szkodliwe.

Patronat nad tegorocznym Dniem Europy objęli marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, wojewoda Władysław Dajczak i premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

ZOBACZ PROGRAM
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama