Słubice: 20 sierpnia 2019   |   Imieniny: Sabina, Sobiesław, Bernard
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Droga Krzyżowa przeszła ulicami Słubic i Frankfurtu. Było ekumenicznie i refleksyjnie (foto/wideo)
reklama
reklama

Droga Krzyżowa przeszła ulicami Słubic i Frankfurtu. Było ekumenicznie i refleksyjnie (foto/wideo)

Ekumeniczna Droga Krzyżowa to wspólna przedświąteczna tradycja Słubic i Frankfurtu. 12 kwietnia pątnicy przeszli ulicami obu miast i wspólnie modlili się na kolejnych stacjach. Rozważania dotyczyły bardzo aktualnego tematu: mowy nienawiści.

Droga Krzyżowa

Słubice i Frankfurt po raz kolejny stały się miejscem, gdzie dialog nawiązują ze sobą nie tylko dwa różne narody, ale i różne wyznania. Jak co roku wspólna droga krzyżowa miała charakter ekumeniczny. Wzięły w niej przedstawiciele różnych narodowości i wyznań – prawosławni, ewangelicy i katolicy. Kolejno czytali rozważania na przydrożnych stacjach

Organizatorem wydarzenia jak co roku było Katolickie Centrum Studenckie. I to właśnie zawiadującemu nim duszpasterzowi ks. Rafałowi Mocnemu zależało na tym, żeby we wspólnej modlitwie wzięli udział przedstawiciele różnych wyznań, a także osoby niewierzące.

W tym roku pątnicy wyruszyli z Kościoła Pokoju we Frankfurcie nad Odrą, przeszli ulicami Frankfurtu do mostu granicznego, a potem ulicami Słubic dotarli do Kościoła Ducha Świętego, gdzie odbyła się końcowa modlitwa.

Droga Krzyżowa

Rozważania Drogi Krzyżowej dotyczyły mowy nienawiści - tego, jak dotykała cierpiącego Chrystusa, jak dotyka wielu osób w codziennym życiu. Krzyż nieśli kolejno przedstawiciele różnych grup: ojcowie, matki, córki, synowie, babcie, dziadkowie, kandydaci do bierzmowania, dzieci, mężczyźni, kobiety, a także duchowni. Wszyscy pątnicy szli w skupieniu, a do modlitwy zachęcały ich śpiewane po drodze pieśni.

Na czas przemarszu pątników został zamknięty most graniczny i czasowo wstrzymany ruch na ulicach. Ta kwestia wzbudziła dużo dyskusji, o czym można było przekonać się na naszym profilu facebookowym - ZOBACZ. Jedni uważali, że z powodu kościelnych obrzędów nie powinno się zamykać mostu, inni bronili tradycji drogi krzyżowej – jako wydarzenia, które odbywa się raz do roku i związane jest z nadchodzącymi świętami Wielkiej Nocy.

Przemarsz zabezpieczały służby mundurowe – straż graniczna, policja, straż miejska, które kierowały ruchem. Nad bezpieczeństwem pątników czuwały również służby medyczne.

Uczestnikom Drogi Krzyżowej towarzyszyliśmy z redakcyjnym obiektywem po obu stronach Odry. Poniżej fotorelacja oraz klip wideo. 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy to dobry pomysł, aby Słubice i Frankfurt ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama