Słubice: 17 lipca 2019   |   Imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
reklama

Rodzinnie malowali jajka i szykowali palmy (foto)

Wielkanoc coraz bliżej! To nie tylko wiosenne porządki, ale także szykowanie tradycyjnych palm i pisanek. Za nami wielkanocne warsztaty, które gmina Słubice zrealizowała w ramach ogólnopolskiej kampanii „Postaw na rodzinę!”. Razem do świąt szykowali się mieszkańcy Nowych Biskupic, a dwa dni później członkowie koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Palmy wielkanoc

Kolorowe kwiaty z bibuły i suszone kłosy, do tego bukszpan, trochę drutu… Sprytne palce, nieco czasu i cierpliwości – to przepis na wielkanocną palmę! 9 kwietnia w świetlicy w Nowych Biskupicach spotkało się wielu mieszkańców sołectwa, którzy wspólnie przygotowywali nie tylko palmy, ale również inne świąteczne dekoracje – w tym oczywiście malowane jajka. 11 kwietnia podobne spotkanie odbyło się w Słubickim Centrum Organizacji Pozarządowych, wspólnie z kołem PZERiI.

Warsztaty odbyły się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Postaw na Rodzinę!”, w której gmina Słubice uczestniczy od kilku lat. Jej organizatorem jest Krakowska Akademia Profilaktyki.

- Podczas tej kampanii realizujemy szereg różnorakich działań o charakterze profilaktycznym, zgodnych z jej głównym hasłem. Wszystkie oparte są o wartości rodzinne, skupiają się na promowaniu więzi społecznych, rodzinnych, międzyludzkich – opowiada Sabina Matkowska, kierownik Biura Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim.

Wyjaśnia, że pomysł na wspólne warsztaty artystyczne zrodził się kilka lat temu – i jak na razie sprawdza się doskonale. Podobne zajęcia są organizowane także przed Bożym Narodzeniem. – Jak widać, cieszą się sporym zainteresowaniem. W tym roku byliśmy w Nowych Biskupicach i spotkaliśmy się z seniorkami, cieszę się, ponieważ jest to coś nowego, czego do tej pory nie robiliśmy – dodaje S. Matkowska.

Palmy wielkanoc

W obu warsztatach wziął udział burmistrz Mariusz Olejniczak. – Bardzo cenię tę tradycję organizacji warsztatów przedświątecznych, to świetnie jednoczy ludzi. Spotykają się, mają chwilę na rozmowę, na podzielenie się swoimi spostrzeżeniami, czy np. świątecznymi tradycjami – uważa burmistrz.

Nie tylko rozmawiał, ale również własnoręczne przygotował świąteczną palmę. Choć przyznał, że od kilku dobrych lat nie jego rodzina nie szykuje ich sama, a kupuje przed kościołem, wspierając w ten sposób szczytny cel. – Za to w moim rodzinnym domu palmy były przygotowywane własnoręcznie, z wierzbowych bazi, zbieranych o odpowiedniej porze, trzciny i innych roślin – wspomina M. Olejniczak.

Do artystycznej pracy zachęcała, motywowała, pomagała i podpowiadała Tatiana Uwarkin, nauczycielka plastyki. Zarażała pasją i starszych, i młodszych. Bo, jak przyznała, nie ma takich którzy nie potrafią. Z toreb wyciągała coraz to nowe skarby, a to kolorowe kwiaty czy figurki wesołych kurek, jajka, wstążki… A dzieci nauczyła robić wesołe kurczaczki z filcu. Każdy znalazł coś dla siebie.

Warsztaty wielkanocne rozpoczęły w gminie kampanię „Postaw na rodzinę!”. Przez cały rok w jej ramach będą odbywać się różne wydarzenia o charakterze profilaktycznym. – Projekt zagości np. w placówkach edukacyjnych, które planują różnego rodzaju spotkania i pikniki profilaktyczne. Biorą w nich udział biorą reprezentanci wszystkich pokoleń, od najstarszych po najmłodszych – wyjaśnia S. Matkowska.

Zapraszamy do fotorelacji.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama