Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dobra wiadomość dla mieszkańców Słubic. Na początku maja rozpocznie się długo oczekiwana inwestycja na sieci wodociągowej. Stare rury w wielu częściach miasta zostaną całkowicie wymienione. To kolejne element projektu pt. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Słubice” realizowanego przez ZUWŚ.

zuws umowa_woda
Podpisanie umowy na modernizację sieci wodociągowej w Słubicach

3 kwietnia w siedzibie Zakładu Usług Wodno-Ściekowych została podpisana umowa z wykonawcą prac, firmą GOREM Sp. z o.o. z Gdańska. Roboty budowlane mają rozpocząć się najpóźniej do 3 maja tego roku, a na ukończenie inwestycji wykonawca ma 15 miesięcy. Całość będzie kosztować 7 236 542,16 złotych.

Co dokładnie zostanie wykonane?

Chodzi o wymianę część żeliwnych i stalowych rur wodociągowych, łącznie prawie 8 km sieci. Prace obejmą teren 17 ulic, m.in. ul. Kopernika, Podchorążych, Mickiewicza, Sienkiewicza, Chrobrego, Chopina, Witosa, Konstytucji 3-go Maja, Mieszka I i Wojska Polskiego. Ponadto na tych dwóch ostatnich ulicach zostanie wybudowana sieć kanalizacji sanitarnej.

W trakcie modernizacji zostaną zainstalowane nowe hydranty podziemne (15 sztuk) oraz wymienione hydranty przeciwpożarowe (58). Wykonawca zamontuje około 200 nowych zasuw.

Modernizacja jest niezbędna

Jak podkreśla prezes ZUWŚ Kazimierz Góra, istniejąca sieć ulega częstym awariom. Dlatego wymaga renowacji i wymiany.

- Najstarsze odcinki sieci wodociągowej pracują od początku XX wieku i nadal są wykorzystywane w całym słubickim systemie wodociągowym. Rury żeliwne, z których zbudowana jest m.in. sieć wodociągowa, są w znacznym stopniu zinkrustowane, co znacznie zmniejsza ich średnicę, utrudniając przepływ wody i tym samym wpływając na spadki ciśnienia w sieci wodociągowej – wyjaśnia prezes.

awaria konopnicka
Modernizacja sieci ma ograniczyć podobne awarie w przyszłości

Jest jeszcze jeden powód. W Słubicach z roku na rok przybywa odbiorców wody, co przekłada się na zwiększony pobór wody. Realizowana inwestycja ma zapewnić mieszkańcom ciągłość dostaw wody o odpowiednich parametrach.

Moga być niedogodności

Czy w związku z pracami mieszkańców czekają niedogodności? Jak informuje ZUWŚ, prace budowlane zaplanowano w taki sposób, aby większą część odcinków rurociągu wykonać metodą bezwykopową.

- W czasie trwania prac może dochodzić do okresowych przerw w dostawie wody, zmiany jej zabarwienia czy utrudnień na drogach, na których będą prowadzone prace – mówi K. Góra.

Prezes deklaruje, że o wszystkich niedogodnościach spółka będzie informowała mieszkańców na bieżąco, zgodnie z harmonogramem robót przygotowanym przez wykonawcę.

---

Przypomnijmy, modernizacja wodociągu, która ruszy w maju, jest częścią szerszego projektu, którego realizacja trwa już od 2017 roku. W jego pierwszej fazie renowacji podawana jest sieć kanalizacyjna, przyłącza i przepompownie ścieków. Od grudnia 2018 trwa również modernizacja oczyszczalni ścieków.

W ramach projektu ma także zostać wdrożony niedługo system informacji przestrzennej GIS (Geographic Information System), który pomoże w lepszym zarządzaniu siecią wodociągową i kanalizacyjną, inwentaryzacją posiadanego majątku i utworzeniu archiwum cyfrowego. Dofinansowany zostanie również zakup samochodów technicznych, w tym pojazdu do ciśnieniowego czyszczenia sieci i jej monitoringu.

Całkowity projekt to koszt ponad 68,5 mln złotych, z czego dotacja unijna z Funduszu Spójności – Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wynosi ponad 35 mln złotych. ZUWŚ uzyskał również na ten cel pożyczkę z NFOŚiGW.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.