Słubice: 17 lipca 2019   |   Imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
reklama

Brudna woda w kranie – co robić?

Wczorajsza awaria wodociągu na ul. Konopnickiej dała się we znaki mieszkańcom Słubic. Problemem była nie tylko sama przerwa w dostawie bieżącej wody, ale również kolor „kranówki” po przywróceniu ciśnienia. Czy taka woda nadaje się do spożycia?

brudna woda

O wyjaśnienie poprosiliśmy Kazimierza Górę, prezesa spółki zarządzającej wodociągami, czyli Zakładu Usług Wodno-Ściekowych. – Woda pod względem bakteriologicznym jest w pełni bezpieczna – wyjaśnia. Skąd więc taki kolor? – Awaria na sieci zawsze powoduje zaburzenie kierunku przepływu wody. Zostają poruszone osady, które zalegają w rurach. Zawierają min. mangan i żelazo, stąd takie właśnie zabarwienie – dodaje.

Czytelnicy pytali nas również, czy z takiej wody można bezpiecznie korzystać? Wg prezesa ZUWŚ można jej bez obaw używać w domu do celów gospodarczych, zmywania naczyń, ogrzewania, itp.

Jednak od bezpośredniego spożycia lepiej się wstrzymać do czasu zmiany barwy na przezroczystą. - Po tego typu awarii kolor wody powinien wrócić do normy po około kilkunastu godzinach. Dziś rano w większości gospodarstw domowych powinna już lecieć woda w odpowiednim kolorze – mówi K. Góra.

O jakość wody zapytaliśmy Dariusza Kuczyńskiego, kierownika technicznego ZUWŚ. - Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem. Nad wszystkim czuwa Sanepid, pobierane są próbki wody, przy każdej awarii postępujemy wg ściśle okreslonych procedur - wyjaśnia .

A jaki był powód awarii, i to dwukrotnie w tym samym miejscu? - Awarie niestety były, są i będą. Sieć wodociągowa w Słubicach w wielu miejscach pamięta jeszcze początki XX wieku. Także ten na ul. Konopnickiej, który wczoraj uległ uszkodzeniu - dodaje.

awaria konopnicka

Awaria i jej skutki mocno wzburzyły mieszkańców, którzy na naszym profilu facebookowym (ZOBACZ) w dosadnych słowach komentowali zaistniałą sytuację. Padały też pytania o zadośćuczynienie np. z tytułu uszkodzonych pieców CO.

- Oczywiście każdy ma prawo złożyć reklamację. Wszystkie przypadki będziemy analizować indywidualnie – wyjaśnia K. Góra. Jak zaznacza, reklamacje rozpatrywane są w oparciu o „Regulamin dostarczania wody i odprowadzenia ścieków” przyjęty przez Radę Miejską w Słubicach w 2016 roku. Dokument dostępny jest na stronie internetowej spółki. - Zapisy dotyczące reklamacji zawarte są również w ogólnych warunkach umowy, które podpisuje każdy klient słubickich wodociągów – dodaje prezes.

Na problemy z brudną wodą w kranie mieszkańcy skarżą się już od dłuższego czasu. Jeden z takich przypadków miał miejsce w październiku 2018 roku. Wtedy zgłosiła się do nas jedna z czytelniczek, która chciała iść z tym do sądu. ZUWŚ wydał wtedy oświadczenie wyjaśniające problemy z wodą oraz precyzujące procedurę składania reklamacji. ZOBACZ

Sprawie będziemy się przyglądać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama