Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
5 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji policjanci ze słubickiej komendy odwiedzili szkoły i rozmawiali o bezpieczeństwie w sieci z dziećmi i młodzieżą. Bo przecież niemal wszyscy z internetem mają do czynienia codziennie…

bezpieczny internet

Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało „Działajmy razem”. Głównym jego celem było zadbanie o najmłodszych użytkowników internetu poprzez propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów globalnej sieci. A także zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest od 2005 roku. Podobnie jak w latach poprzednich do akcji przyłączyli się również policjanci z powiatu słubickiego. W szkołach nie tylko przez ten jeden dzień, ale przez cały tydzień spotykali się z uczniami i rozmawiali o bezpieczeństwie w sieci.

- Podczas spotkań zaznajamialiśmy dzieci ze zjawiskiem cyberprzemocy, mówiliśmy, czym jest, co zrobić, żeby nie stać się jej ofiarą, jak się bronić – opowiada Ewa Murmyło ze słubickiej komendy. Zainteresowanie dzieci było duże – praktycznie każdy z nich na co dzień korzysta z internetu. Nie tylko wyszukują informacje, ale również są aktywni - wrzucają, przesyłają zdjęcia lub filmy, komentują je…

Jak mówi E. Murmyło, uczniowie nie wiedzieli, że np. przesyłając dalej zdjęcia czy filmy, które kogoś obrażają, sami łamią prawo. – Niektórzy myśleli, że karalne jest tylko nagrywanie. Ale również przesyłanie jest cyberprzemocą – podkreśla policjantka. Wielu z nich nie zdawało sobie sprawy z takiej odpowiedzialności.

Funkcjonariusze uświadomili również swoim słuchaczom, że usunięte pliki wcale nie znikają z telefonu czy komputera, nawet po czasie da się je odtworzyć. – Temat tego spotkania był bardzo na czasie – podkreśla nasza rozmówczyni.

Za rok czeka nas powtórka akcji, ale policjanci apelują, żeby o bezpieczeństwie w sieci pamiętać nie tylko od święta, ale także na co dzień. Podczas pracy, rozrywki i nauki z wykorzystaniem zasobów globalnej sieci.

- Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu – podsumowuje E. Murmyło.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 ProWorker 2019-02-10 10:20
Opowiadac opowiadają a w praktyce na slubice24 pl widzialem juz nieraz naciągaczy albo skladanie dlugopisow albo kredytodawców w euro do 500.000 euro ja odpisuje jakiś obcokrajowiec łamanym jezykiem pisanym.
#2 ProWorker 2019-02-10 10:23
czemu wlasciwie mowi sie w radiu o oszustach co link ci wysla hakerski i okradną a policja z nimi nic nie jest w stanie zrobic?Co umowy z kongiem nie mają albo z afryką?To niech rząc cos zrobi w tej sprawie kuzwa a nie okradaja polakow hakerzy z afryki nawet na allegro jak konta bankowe byly na karte...dziwi mnie ze bank miał kamery i nie widział kto odbierał moje pieniadze za karty paysafecard murzyn sie włamał podobno na konto allegrowiczki i sprawe umożono..bez sensu.
#3 ProWorker 2019-02-10 10:26
rząd* niech cos z tym zrobi zeby mieli umowy z afrykańską policją ::-)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.