Słubice: 19 września 2019   |   Imieniny: Konstancja, January
reklama
reklama

Będzie spotkanie w sprawie cmentarza dla zwierząt

Wywołany przez nas temat grobów dla zwierząt w parku niedaleko SOSiR-u spowodował poruszenie wśród wielu naszych czytelników. Zareagowali miejscy urzędnicy i Sanepid. Będzie spotkanie w tej sprawie, a w parku na razie stanie tablica informacyjna.

grzebowisko 1

Czytelnicy przysłali do nas zdjęcia nagrobków i tak ruszyła - szeroka i wielowątkowa jak się okazało - sprawa pochówku naszych domowych pupili. E-mail z pytaniami od naszej redakcji, wysłany do Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze, trafił do inspektoratu powiatowego i do Urzędu Miejskiego w Słubicach.

Urzędnicy byli na miejscu

Jego rzecznika Beata Bielecka poinformowała, że 24 stycznia przedstawiciele inspektoratu weterynarii, urzędu i straży miejskiej udali się do parku na oględziny. Znaleźli miejsce, w których prawdopodobnie znajdują się zwierzęce szczątki. Jednak nie da się ustalić ani ich właścicieli, ani daty, kiedy to się stało. Na razie nie wiadomo, co stanie się z nielegalnym cmentarzem – rzeczniczka przyznaje, że kluczowe będzie stanowisko Sanepidu. O tym, że Sanepid zamierza przyjrzeć się sprawie, pisaliśmy w naszej poprzedniej publikacji.

Jednak temat ten jest szeroki. I opiera się na konkretnych regulacjach prawnych. - Prowadzenie cmentarzy dla zwierząt nie należy do zadań gminy, lecz rozumiemy, że niektóre osoby, które swoje zwierzęta traktują jak członków rodziny, chciałyby uniknąć utylizacji ukochanego psa czy kota. Nie mogą jednak przy tym łamać prawa, bo grzebanie martwych zwierząt, nawet we własnym ogrodzie, jest zabronione – przypomina B. Bielecka.

Tablica z zakazem

Rzecznik precyzje również, że do zadań gminy należy zbieranie, unieszkodliwianie i transport zwłok, ale dotyczy to wyłącznie martwych zwierząt znalezionych na przykład przy drodze, a nie domowych pupili, które zakończą swój żywot.

Przyznaje jednocześnie, że gdyby do gminy Słubice zgłosiła się firma, która chciałaby taki cmentarz dla zwierząt prowadzić, gmina sprawdziłaby, czy dysponuje odpowiednim terenem, spełniającym restrykcyjne przepisy. Jednak póki co, w parku, w którym zostały pochowane zwierzęta, stanie tylko tablica przypominająca o zakazie ich grzebania.

Sądząc po reakcjach internautów – sprawa wzbudza duże zainteresowanie. Na naszej stronie oraz na profilu na Facebooku większość komentujących jest zdania, że na terenie gminy powinno powstać miejsce, gdzie legalnie będzie można pochować ukochanego pupila.

grzebowisko 2

Trzeba porozmawiać

Dlatego władze gminy zamierzają szukać rozwiązania tego problemu. 6 lutego o godz. 11 w Urzędzie Miejskim przy ul. Akademickiej odbędzie się spotkanie w tej sprawie. Zostaną na niego zaproszeni przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w obszarze opieki nad zwierzętami, sanepidu i inspektoratu weterynaryjnego oraz urzędnicy. Również nasza redakcja weźmie w nim udział. O efektach spotkania będziemy informować.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama