Słubice: 20 sierpnia 2019   |   Imieniny: Sabina, Sobiesław, Bernard
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Gdzie chować nasze czworonogi? Sanepid zbada nielegalny cmentarz w parku
reklama
reklama

Gdzie chować nasze czworonogi? Sanepid zbada nielegalny cmentarz w parku

Wszyscy wiemy, gdzie w Słubicach jest cmentarz. Ale nie wszyscy wiedzą, że obok cmentarza, w parku przy SOSiR powstał… niewielki drugi cmentarz. Dla zwierząt. Zdjęcia kilku nagrobków dostaliśmy od czytelników. Niestety, nie jest to legalnie działające grzebowisko… Co może się z nim stać?

grzebowisko 1

Przepisy są bezlitosne, jeśli chodzi o martwe psy, koty i inne zwierzęta domowe. Za życia są towarzyszami, przyjaciółmi, a po śmierci stają się… odpadem do utylizacji. Choć z pewnością wielu właścicieli nie potrafi tak o swoich pupilach nawet pomyśleć.

Mandat za nielegalny pochówek

Weterynarze mają podpisaną umowę z firmami, które zajmują się właśnie utylizacją martwych zwierząt. I część osób decyduje się z takiej możliwości skorzystać. Nie wszyscy wiedzą, ale zgodnie z prawem, nie wolno pochować psa, kota, ani żadnego innego martwego zwierzęcia w parku, lesie, czy nawet we własnym przydomowym ogródku. Grozi za to mandat.

Zgodnie z art. 154 §1 i §2 Kodeksu wykroczeń – kto wyrzuca na nienależący do niego grunt polny: kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. Ponadto art. 162 §1 stanowi, że kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las również podlega karze grzywny albo karze nagany.

Można skorzystać z legalnie działającego cmentarza dla zwierząt. Np. w Gorzowie Wlkp. działa „polana dla zwierząt”. Żeby otworzyć taką działalność, należy spełnić formalności – przede wszystkim mieć swój teren, spełnić wymagania Sanepidu, inspektora weterynarii i lokalnego samorządu. I wtedy można ubiegać się o pozwolenie na tego rodzaju działalność.

Cmentarz przy cmentarzu

Od naszych czytelników otrzymaliśmy zdjęcia kilku nagrobków domowych pupili, które znajdują się w parku przy Słubickim Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Właściciele pochowali ich i wystawili im małe nagrobki. Niestety, w świetle prawa to grzebowisko jest nielegalne… Postanowiliśmy dowiedzieć się, jakie mogą być losy tego, póki co, niewielkiego cmentarza – ponieważ pojawiające się nagrobki mogą zachęcać kolejne osoby.

Skontaktowaliśmy się z Wojewódzką Inspekcją Weterynaryjną pytając o zasady dotyczące grzebania martwych zwierząt i ewentualnej przyszłości nielegalnego grzebowiska. Urzędnicy odesłali nas do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Inspektor Jarosław Kaszubski odpowiedział, że świetle obowiązujących przepisów zbieranie, unieszkodliwianie i transport zwłok na terenie gminy należy do zadań własnych gminy. Jednak nie określił, jakie mogą być losy grobów, które już się parku znajdują.

grzebowisko 2

Zajmie się tym Sanepid

Zadzwoniliśmy zatem do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Dyrektor Jadwiga Caban-Korbas obiecała zareagować i przyjrzeć się sprawie. – My się tym zajmiemy, rozpoznamy sytuację i będziemy reagować według kompetencji – powiedziała w rozmowie z naszą redakcją. Wizyta przedstawicieli Sanepidu w parku ma się odbyć jeszcze dziś.

Właścicielem parku przy SOSiR jest gmina Słubice. Dlatego nasze pytania wysłaliśmy również do rzecznika Urzędu Miejskiego w Słubicach.

A naszych czytelników zachęcamy do dyskusji na temat pochówku naszych pupilów. Może warto stworzyć takie miejsce w Słubicach? Dajcie znać w komentarzach, co o tym sądzicie.

Do tematu będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy to dobry pomysł, aby Słubice i Frankfurt ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama