Słubice: 19 września 2019   |   Imieniny: Konstancja, January
reklama
reklama

W Torzymiu planują uruchomienie Ośrodka Geriatrii

Kolejna dobra wiadomość dla seniorów – w przyszłym roku w torzymskim szpitalu zostanie wyremontowany budynek pod Ośrodek Geriatrii. Starania w tej sprawie podejmowała również Powiatowa Rada Seniorów z naszego powiatu. Uruchomienie oddziału dla osób starszych coraz bliżej, ale nadal wiele zależy od kontraktu z NFZ.

szpital torzym

Potrzebny kontrakt z NFZ

Wszystko wskazuje na to, że tak wyczekiwany, nie tylko przez słubickich seniorów, Ośrodek Geriatrii przy Lubuskim Centrum Pulmonologii wreszcie powstanie. Jak wyjaśnia lek. med. spec. geriatrii Urszula Kawalec-Hurny, która jednocześnie jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie geriatrii i dyrektorem ds. lecznictwa torzymskiego szpitala, ośrodek miałby składać się z trzech składowych części, kontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Byłyby to: poradnia geriatryczna, która działa w szpitalu od listopada 2014 roku, zakładu opiekuńczo-lecznicze, który funkcjonuje od dawna oraz oddział geriatryczny, który kontraktu z NFZ nie ma. – Cały czas o ten kontrakt się staramy, jednak trudno jednak podać mi konkretną datę, kiedy oddział zacznie działać – podkreśla U. Kawalec-Hurny.

Będzie remont

Pierwsze to kontrakt z NFZ, a drugie – remont budynku przeznaczonego na Ośrodek Geriatrii. W przyszłorocznym budżecie województwa zaplanowano dotację celową w wysokości 2 mln zł na dofinansowanie modernizacji i wyposażenia jednego z obiektów szpitala na potrzeby utworzenia właśnie tego ośrodka. Środki te zostaną przeznaczone na dostosowanie budynku do potrzeb osób starszych, zwłaszcza łazienek i na dostosowanie budynku do poruszania się po nim seniorów. Remont rozpocznie się w przyszłym roku.

Jeszcze dom pobytu

U. Kawalec-Hurny dodaje, że kolejnym elementem w ramach Ośrodka Geriatrii jest dzienny dom pobytu, tu jednak potrzebne są inne środki, ponieważ nie kontraktuje ich NFZ. Byłyby to zapewne usługi częściowo odpłatne. Jak jednak podkreśla, podstawą działania ośrodka powinny być świadczenia w ramach NFZ, dlatego tak potrzebny i ważny jest kontrakt na uruchomienie oddziału geriatrii.

Seniorzy ze Słubic zaangażowani

Proces starań o utworzenie ośrodka ma też swoje źródła w powiecie słubickim. W sprawę zaangażowała się Barbara Kwiatkowska, przewodnicząca Powiatowej Rady Seniorów, która jeszcze w czerwcu słała pisma do najważniejszych instytucji. Ich adresatami byli: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz dyrektor lubuskiego NFZ Piotr Bromber. B. Kwiatkowskiej pomagała Grażyna Dereń, ówczesna radna sejmiku województwa, a także członkini rady seniorów.

- Nam, seniorom, potrzebna jest kompleksowa opieka, w jednym miejscu, w dodatku blisko naszego powiatu - zaznacza B. Kwiatkowska. I cieszy się z decyzji o przyznaniu dofinansowania. 23 listopada na jej ręce przyszła odpowiedź z urzędu marszałkowskiego. - To wspaniała wiadomość. Cieszę się, że Powiatowa Rada Seniorów miała swój wkład w ten sukces – podkreśla.

A kiedy ruszy nowy oddział? Tego na razie jeszcze nie wiadomo. Przyznanie dofinansowania to ważny, ale dopiero pierwszy krok. Do tematu będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama