Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Już po raz siódmy Fundacja na rzecz Collegium Polonicum i gmina Słubice zapraszają przedstawicieli lokalnych fundacji i stowarzyszeń do udziału w Słubickim Forum Organizacji Pozarządowych. Jednym z głównych tematów będzie budżet obywatelski. Portal Słubice24 objał wydarzenie swoim patronatem.

forum ngo_1

W Słubicach działa prawie 60 fundacji i stowarzyszeń. Zajmują się różnymi obszarami, np. sportem, działalnością charytatywną, wspieraniem osób niepełnosprawnych, chorych, starszych, czy ekologią i kulturą. Łączy ich to, że w większości w ich działania angażują się społecznicy, wolontariusze – a organizacje istnieją dzięki ich pasji i zaangażowaniu.

Niezależnie od „branży” działalności społecznej raz do roku społecznicy spotykają się na forum. – Forum jest okazją do tego, żeby porozmawiać o lokalnym trzecim sektorze. Spojrzeć na to, co działo się w ciągu roku, wymienić doświadczeniami, ale również szukać inspiracji i motywacji do działania – podkreśla Magdalena Tokarska, prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.

Porozmawiajmy o wzmacnianiu społeczników

Tegoroczne forum rozpocznie się nieco inaczej niż zazwyczaj – zamiast wystąpień i prezentacji, zaproszeni goście wezmą udział w dyskusji. Jej temat brzmi: „Wzmocnienie potencjału społecznego Słubic – jak motywować, angażować, wspierać?”. Kto weźmie w niej udział? Wśród gości jest Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego, który będzie dzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z budżetem obywatelskim.

forum ngo_3

O tym, jak przebiegał proces wypracowywania zasad działania tego budżetu w Zielonej Górze opowie Agnieszka Opalińska z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z tych doświadczeń na pewno będą mogły skorzystać Słubice, które są na początku tej drogi. Dlatego z gośćmi będzie rozmawiał Mariusz Olejniczak, już jako burmistrz Słubic.

Kolejnym gościem jest Ewelina Niwald, liderka partnerstwa regionu sulęcińskiego „Skuteczni w partnerstwie regionu”, która podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z budowaniem relacji w partnerstwie i współpracą w gronie różnych podmiotów.

Sieć współpracy, partnerstwo i dobra komunikacja

Te tematy zostaną później rozszerzone przy stolikach tematycznych. Ta formuła jest znana uczestnikom forum. – Tak jak co roku, zapraszamy do tego, żeby aktywnie włączyć się do rozmów, dyskusji. Podczas warsztatów przy stolikach będzie możliwość rozmowy z ekspertami i pogłębienia poszczególnych zagadnień – mówi M. Tokarska.

Stolik związany z budżetem obywatelskim poprowadzi wspomniana Agnieszka Opalińska, o partnerstwie rozmawiać będzie Anna Rekut, doradca kluczowy z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze, która również od wielu lat jest zaangażowana w działalność sulęcińskiego partnerstwa.

Kolejny temat, który czeka na uczestników forum to konsultacje regulaminu Polsko-Niemieckiej Sieci Współpracy, która powstaje w ramach projektu „Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt Oder&Słubice”, poprowadzi go Agata Fogel, która prowadziła szkolenia zmierzające do powstania sieci.

Ostatni z czterech zaproponowanych tematów dotyczy dobrej komunikacji – czyli tego, jak organizacje powinny mówić o sobie. Najważniejsze zasady dobrej komunikacji organizacje będą uczyć się od samego Arystotelesa – a opowie o nich Adam Szulczewski, animator z OWES w Zielonej Górze i trener Akademii Dobrej Komunikacji organizowanej przez Przestrzeń form Facebook i Fundację TechSoup.

Podczas forum zostaną również wręczone nagrody laureatom konkursu plastycznego „Poznajemy słubickie organizacje pozarządowe”. Na zakończenie, jak co roku, przewidziano poczęstunek i czas na kuluarowe rozmowy.

forum plakat

Zgłoś się do udziału

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 listopada, tel. 884 309 488 lub 61 82 96 791 (w godz. 8.00 – 16.00) lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ze względów organizacyjnych jedna organizacja może zgłosić maksymalnie 4 uczestników. Udział w forum jest bezpłatny.

Ważne dokumenty
Termin: 27.11.2018 r. godz. 17. Miejsce: sala konferencyjna Collegium Polonicum.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.