Słubice: 22 sierpnia 2019   |   Imieniny: Maria, Cezary, Tymoteusz
reklama
reklama

Przedszkolaki z Misia Uszatka pamiętały o ojczyźnie (foto)

O 100. rocznicy odzyskania niepodległości pamiętano również w słubickich szkołach i przedszkolach – i to nie tylko na początku listopada. W całym 2018 roku odbywało się wiele różnych wydarzeń, konkursów związanych z tą szczególną rocznicą. My mieliśmy okazję przyjrzeć się temu, co działo się w jednym ze słubickich przedszkoli - Misiu Uszatku.

Miś Uszatek

Nauczyciele wszystkich słubickich szkół i przedszkoli przez cały rok włożyli wiele wysiłku w to, żeby wszystkie dzieci zainteresować dziejami Polski. Nie tylko uczyli historii, mówili o zaborach, wojnach, postaciach takich jak Józef Piłsudski, ale także kształtowali w nich poczucie dumy ze swojego kraju. Dzieci przy wielu okazjach wykorzystywały symbole narodowe, uczyły się wszystkich czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”, poznawały wiersze, piosenki i tańce narodowe. Często rozmawiali o niepodległości, wolności, ojczyźnie – także tej małej, lokalnej.

A w jaki sposób nauczyciele mówili najmłodszym o tych niełatwych tematach? Przyjrzeliśmy się, jak edukacja związana z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przebiegała w Przedszkolu Samorządowym nr 3, czyli w popularnym Misiu Uszatku.

Patriotyzm poprzez wiersze i piosenki

- Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zainaugurowaliśmy wykonaniem kącików patriotycznych w salach dydaktycznych oraz gazetki informacyjnej w szatni. Przypominała ona osobom odwiedzającym nasze przedszkole o bardzo ważnym wydarzeniu dla naszego kraju oraz ukazywała, jak ważny dla nas jest patriotyzm – opowiada Kamila Łopusiewicz, dyrektor placówki.

Już na początku roku przedszkolaki uczestniczyły w konkursie recytatorskim, przeglądzie piosenki oraz konkursie plastycznym o tematyce patriotycznej. A później dzieci poznały m.in. „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, obejrzały film „Polak Mały”, uczyły się tańczyć poloneza. Na terenie przedszkola posadziły kolorowe kwiaty, aby przypominało im dom - zarówno ten rodzinny, jak i ojczyznę.

uszatek strefa

Temat niepodległości był obecny w wielu wydarzeniach w przeciągu całym roku. Np. podczas kwietniowego Powiatowego Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych pn. „Witajcie w naszej bajce”, czy w czasie pikniku z okazji Dnia Rodziny, który odbył się pod hasłem „100 rodzin na 100-lecie niepodległości”. W czerwcu przedszkolaki z Misia Uszatka kibicowały naszej kadrze narodowej w przedszkolnej strefie kibica. We wrześniu dzieci przygotowały kartki dla powstańców w ramach ogólnopolskiej akcji BohaterON.pl. Z kolei w październiku dzieci i rodzice z grupy Biedronek wspólnie wykonały godła Polski techniką origami.

Żeby Polska była kochana

Ale główne przedszkolne uroczystości w Misiu Uszatku, podobnie jak pozostałych przedszkolach i szkołach, odbyły się 9 listopada. - Wszystkie grupy przygotowały swoje piękne występy, które wywołały na twarzach zebranych dorosłych - wiele emocji, zwłaszcza łzy wzruszenia - mówi K. Łopusiewicz. Były wiersze, piosenki, tańce z flagą, a także życzenia dla Niepodległej z okazji urodzin. „Aby już nigdy nie było wojny”, „Aby już zawsze była Polska”, „Żeby ludzie w Polsce byli szczęśliwi”, „Żeby Polska była kochana”, „Żeby w Polsce nikt nie śmiecił” – to jedne z wielu życzeń, które złożyły swojej ojczyźnie 5-latki.

uszatek rysunki

W przedszkolu podsumowano również konkurs plastyczny na „Niepodległościowy kotylion”. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne nagrody, a zwycięzcy dyplomy i nagrody rzeczowe. A najważniejszym punktem akademii było oczywiście wspólne zaśpiewanie wspomnianych wcześniej 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego.

Patriotyzmu ciąg dalszy

Jak przekonuje dyrektor Misia Uszatka to jeszcze nie koniec! - W świętowaniu nie powiedzieliśmy ostatniego słowa – mamy zaplanowane jeszcze inne działania: pasowanie na przedszkolaka pt. „Polak mały – bo obywatel zaczyna się od przedszkolaka”, konkurs plastyczny dla przedszkoli z gminy Słubice, wystawę fotograficzną „Słubice dawniej i dziś”, wycieczki itp. – podsumowuje z dumą K. Łopusiewicz.

---

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy dyrekcji przedszkola.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama