Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Czego można się nauczyć od Pana Cogito? Opowiadali o tym w swoich pracach literackich uczniowie, którzy wzięli udział w I Wojewódzkim Konkursie Literackim „Pan Cogito dicet”. Jego organizatorem było słubickie liceum, noszące imię twórcy tego bohatera, czyli Zbigniewa Herberta. Gościem specjalnym był Rafał Żebrowski, siostrzeniec poety.

cogito konkurs_th

Skąd pomysł na taki konkurs? Zespół Szkół Licealnych im. Zbigniewa Herberta zorganizował go z kilku okazji: 15-lecia nadania szkole imienia poety, tego, że rok 2018 jest rokiem herbertowskim, a także z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat nad nim objął lubuski kurator oświaty oraz starosta słubicki.

Młodzież miała za zadanie napisać pracę literacką, w dowolnej formie, inspirowaną twórczością Herberta – wyjaśnia Jolanta Góra, zastępca dyrektora ogólniaka. Uroczyste podsumowanie wraz z wręczeniem nagród odbyło się 25 października w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury.

Gościem specjalnym tego wydarzenia był dr hab. Rafał Żebrowski, historyk, zajmujący się również dziejami rodziny Herbertów jako najbliższy krewny poety w następnym pokoleniu. W swojej opowieści o Zbigniewie Herbercie przeplatał dzieje i anegdoty rodzinne z twórczością, przywoływał historie dotyczące przedwojennego Lwowa, czytał fragmenty starych listów rodzinnych, jeszcze z lat 50. ubiegłego wieku. Odwoływał się również do bohatera konkursu, czyli postaci Pana Cogito.

Czym Pan Cogito może zainteresować współczesną młodzież? – Nie jest to takie proste, ponieważ, kto to wie, kto to zna, co to w czyjej duszy łka? Dzisiaj ludzie nie czytają, a jeśli czytają, to rzeczy najprostsze. A zarazem najbardziej zasadnicze, czyli kanon wartości, męską postawę, nieoszukiwanie się – powiedział R. Żebrowski. Przypominał również słowa Z. Herberta z jednego z wierszy. – Wuj napisał, że mało zostanie z poezji, ponieważ mało jest tych magów, którzy znają sekret zaklinania słów, bez których nie ma frazy godnej zapamiętania. A on taką umiejętność posiadał – uważa siostrzeniec słynnego poety.

Poezja Herberta zainspirowała do przemyśleń również uczestników konkursu. Jolanta Bom, jedna z jurorek, mówiła o wysokim poziomie prac. – Było nam bardzo miło jako jurorom czytać prace młodzieży. Jestem zaskoczona tym, że były bardzo dojrzałe. Wykazały, że postać Pana Cogito, mimo upływu lat, nie starzeje się – powiedziała.

cogito konkurs_2

Zwycięzców wybrała komisja konkursu, którą tworzyły nauczycielki: Małgorzata Niewiadomska z I LO w Gorzowie Wlkp., Dorota Chwalisz z IV LO w Gorzowie Wlkp. oraz właśnie Jolanta Bom z Powiatowego Zespołu Szkół w Świebodzinie.

Czyje prace uznały za najciekawsze? Pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Szturomska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lubsku, na drugim znalazła się Natalia Walczak z II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp., a trzecie miejsce przypadło w udziale Weronice Leszczyńskiej, również z II LO w Gorzowie Wlkp.

Zwyciężczyni przyznała, że poezją Herberta interesuje się od dawna. - Już w gimnazjum napisałam pierwszą pracę dotyczącą przesłania Pana Cogito. A do udziału w tym konkursie namówiła mnie moja wychowawczyni i zarazem nauczycielka języka polskiego – powiedziała K. Szturomska. A dlaczego tak lubi Pana Cogito? - Poezja Herberta jest ponadczasowa, jest prosta, ale przedstawia świat w bardzo oryginalny sposób, mówi wprost i bez ogródek o ważnych sprawach – wyjaśnia laureatka.

Maria Jaworska, dyrektor liceum, podziękowała wszystkim za przesłanie prac i zachęciła do udziału w konkursie w przyszłym roku. Już wiemy, że będzie on kontynuowany. - Chcemy tym przedsięwzięciem propagować poezję Herberta wśród młodzieży – podsumowała J. Góra.

Zwieńczeniem uroczystości był występ prowadzonego przez Barbarę Druć teatralnego zespołu "Drewniane pudełka zwane wyobraźnią", które działa przy słubickim ogólniaku.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.