Słubice: 16 czerwca 2019   |   Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Słubiczanie na zjeździe szkół herbertowskich w Gdańsku
reklama
reklama

Słubiczanie na zjeździe szkół herbertowskich w Gdańsku

Szkoły z całej Polski, których patronem jest Zbigniew Herbert, spotykają się co roku. Taka jest wola nie tylko placówek, ale również Katarzyny Herbert, żony poety. Tegoroczny, 20. już zjazd, odbył się w dniach 3-4 października w Gdańsku. I była tam również delegacja ze słubickiego liceum.

zjazd herbert_1

Gospodarzem wydarzenia było Europejskie centrum Solidarności w Gdańsku. Do centrum przyjechali przedstawiciele 15 szkół z całej Polski, których patronem jest Zbigniew Herbert. Wśród wielu gości uroczystości byli m.in. siostrzeniec poety dr hab. Rafał Żebrowski, Wojciech Kalicki, przewodniczącego Rady Głównej Stowarzyszenia Klubu Herbertowskich Szkół i Elżbieta Kielman, prezes Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny.

W jubileuszowym XX Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół wzięli udział także słubiczanie. Liceum z naszego miasta reprezentowała kilkuosobowa grupa uczniów i nauczycieli pod wodzą dyrektor Marii Jaworskiej. Dla przedstawicieli naszego ogólniaka ważnym momentem było wręczenie medali Komisji Edukacji Narodowej szczególnie wyróżniającym się nauczycielom. Otrzymała go Iwona Grabowska. Warto podkreślić, że to już siódmy medal KEN w słubickim LO!

Oczywiście, najważniejsze były nawiązania do poezji patrona i do wartości, które w niej przekazywał. Podczas uroczystości odbył się m.in. finał debaty oksfordzkiej z udziałem uczniów. Tezą debaty był cytat z wiersza Zbigniewa Herberta „Co myśli Pan Cogito o piekle”: „Kto ma lepszą sztukę, ma lepszy rząd – to jasne".

zjazd herbert_3

Uczniowie z XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku, które organizowało zjazd przygotowali przedstawienie na podstawie twórczości Zbigniewa Herberta w reżyserii Roberta Cyrty. I podkreślali, jak ważne było dla nich to, że mogli je wystawić.

To nie jedyne połączenie poezji z teatrem, jakie czekało na uczestników zjazdu. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim obejrzeli przedstawienie pt. „Apokalipsa u wrót doliny”, które było połączone ze zwiedzaniem jedynego na świecie teatru z otwieranym dachem i drewnianym wnętrzem, przenoszącym widzów do czasów Szekspira.

Warto przypomnieć, że rok 2018 został ustanowiony przez sejm rokiem Zbigniewa Herberta. W ten sposób posłowie chcieli oddać hołd poecie, w związku z przypadającą 28 lipca 2018 roku 20. rocznicą jego śmierci – przypomina M. Jaworska. I dodaje, że jak zawsze czas spędzony na zjeździe zawsze był inspirujący. Delegacji nie zabrakło czasu również na zwiedzanie Gdańska i Europejskiego Centrum Solidarności.

zjazd herbert_2

Słubicka szkoła również postanowiła nawiązać do roku herbertowskiego. I do 15. rocznicy nadania liceum tego imienia, która przypada właśnie w tym roku. 25 października w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury zostaną wręczone nagrody w I Wojewódzkim Konkursie Literackim „Pan Cogito dicet…”, który zorganizowała placówka. Podczas uroczystości zostanie wyświetlony film z przesłaniem od Katarzyny Herbert, a nagrody wręczy Rafał Żebrowski, siostrzeniec poety.

A kiedy szkoły herbertowskie przyjadą do Słubic? – Zjazd odbył się u nas w 2011 roku. Kolejny raz zaprosimy ich, kiedy będzie gotowa sala gimnastyczna, w której moglibyśmy zorganizować uroczystości – obiecuje M. Jaworska.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama