Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Studenci z Polsko-Niemieckiej Akademii Seniora będą studiować dalej! Już niedługo rozpocznie się 19 rok akademicki jedynej takiej transgranicznej „uczelni”. Znamy już program zajęć na cały rok. Zapraszają na wykłady wszystkich zainteresowanych tematami naszego pogranicza – nie tylko seniorów.

inauguracja akademii_sen_01

W tym roku Polsko-Niemiecka Akademia Seniora rusza z nowymi siłami – pod swoją opiekę aktywnych, choć starszych wiekiem studentów wzięła frankfurcka spółka Arle, która m.in. uruchomiła Polsko-Niemiecki Punkt Współpracy na rzecz Seniorów. A zarządowi akademii pomogła w pozyskaniu środków z Euroregionu Pro Europa Viadrina na rozpoczynający się właśnie rok akademicki – już 19 w historii tej szacownej organizacji.

- Znamy się już od kilku lat, a w tym roku postanowiliśmy pomóc akademii w promocji ich działalności i pozyskaniu środków na ten cel. Zarząd jak co roku przygotował program wykładów, zależy nam, żeby dowiedzieli się o nim wszyscy ci, którzy interesują się tematami bliskimi mieszkańcom naszego pogranicza, nie tylko seniorzy – mówiła Christa Moritz, szefowa spółki Arle podczas spotkania z prasą. I deklarowała, że współpraca z akademią nadal będzie się rozwijać.

A jakie wykłady w tym roku czekają na studentów? – Układanie programu co roku sprawia nam dużą przyjemność, choć jest również nieco stresujące – mówiła Carla Skobjin z zarządu akademii.

Podczas inauguracji 9 października będzie można posłuchać raz jeszcze o tym, jak starostwo powiatowe planuje prowadzić politykę senioralną – wygłosi go starosta Marcin Jabłoński. W zeszłym roku wykład inauguracyjny dotyczył polityki komunalnej miasta Słubice, dlatego teraz przyszedł czas na kolejny szczebel samorządu. W marcu o problemach społecznych w RFN będzie mówił Martin Patzelt, członek Bundestagu.

Ale będą również nieco lżejsze tematy, związane z przyrodą, historią czy kulturą. Majowy wykład będzie opowiadał o motylach nocy, czyli ćmach (wygłosi go Werner Weiss), a kwietniowy poświęcony zostanie polskim laureatom nagrody Nobla w dziedzinie literatury (powiedzą o nich Agnieszka i Jan Zgrzywa z Collegium Polonicum).

ZOBACZ PROGRAM NA ROK 2018/2019

- Serdecznie zapraszamy na wykłady nie tylko osoby starsze, ale każdego, kto jest zainteresowany tematami. Wstęp zawsze jest wolny, każdy jest mile widziany w naszym bractwie akademickim – mówiła Wanda Lipowicz, również z zarządu akademii.

Wtórował jej dr Frank Mende, przewodniczący frankfurckiej rady seniorów. – Życzyłbym sobie, żeby przychodzili na nasze wykłady również przedstawiciele kolejnych generacji, w tym także ludzie młodzi. Naszym mottem jest „nauka przez całe życie – podkreślał F. Mende.

inauguracja akademii_sen_02

Ze współpracy z niemieckimi partnerami cieszyła się Kazimiera Chrzanowska, szefowa zarządu rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. I obiecała, że polscy studenci-seniorzy będą pilnie uczęszczać na wykłady akademii. – Program jest bardzo ciekawy, na pewno będziemy uczestniczyć w zajęciach – zadeklarowała K. Chrzanowska.

Pierwszy, inauguracyjny wykład 9 października, w Collegium Polonicum o godz. 15. Będziemy tam z naszym redakcyjnym obiektywem.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.