Słubice: 16 grudnia 2018   |   Imieniny: Albina, Zdzisław
reklama
reklama

Najstarsi studenci zakończyli rok akademicki

Studiują już 17 lat i wciąż nie mają dość! A mowa o słuchaczach Polsko-Niemieckiej Akademii Seniora, którzy 12 czerwca uroczyście zakończyli kolejny rok akademicki. Zamiast egzaminów i zaliczeń była radość, muzyka i śpiew.

akademia seniorow_final_1

Najstarsi słubiccy studenci spotykali się na wykładach co miesiąc – raz po polskiej, raz po niemieckiej stronie, w gościnnych murach Collegium Polonicum i Viadriny. A 12 czerwca zakończyli kolejny, 17 już rok akademicki. – Tematyka wykładów była uzależniona od zainteresowań grupy. Słuchaliśmy wykładów o zdrowiu, bezpieczeństwie, historii, kulturze czy zagadnieniach społeczno-politycznych – mówi Wanda Lipowicz z akademii. O tych wykładach pisaliśmy regularnie także na łamach portalu Słubice24.

A wczoraj przyszedł czas na podsumowanie. Zakończenie roku było powodem do dumy i radości. Zgromadzonych gości przywitał Frank Mende, przewodniczący Rady Seniorów we Frankfurcie nad Odrą. A uświetniły je swoimi występami dwa chóry: Konsonans ze Słubic i Lebensfreude z Frankfurtu nad Odrą. Wspólnie zaśpiewały kilka utworów, a publiczność bardzo chętnie do nich dołączyła!

Teraz studenci udadzą się na zasłużone wakacje. – Przed nami trzy miesiące wolnego, a po nich ruszy kolejny rok. Plan jest dopięty niemal na ostatni guzik – zdradza W. Lipowicz. Studenci spotkają się ochoczo kolejny raz – bo na tej akademii studiować kilkanaście lat, to powód do dumy!

Polsko-Niemiecką Akademię Seniora wspiera niemiecka spółka Arle, która w grudniu ubiegłego roku uruchomiła we Frankfurcie Polsko-Niemiecki Punt Współpracy na rzecz Seniorów.

Będziemy cały czas pomagać seniorom z akademii finansowo, ale przede wszystkim chcielibyśmy, żeby zajęli się prowadzeniem punktu współpracy. Nasze założenie było właśnie takie – że my uruchamiamy, a potem seniorzy prowadzą ten punkt sami – mówi Natalia Szulc z Arle. I dodaje, że akademia w przyszłym roku będzie korzystać ze wsparcia euroregionu, został już złożony wniosek o dofinansowanie.

akademia seniorow_final_2

Na razie wiadomo już, że inauguracja kolejnego roku akademickiego odbędzie się 9 października o godz. 15. w Collegium Polonicum. A wykład wygłosi sam starosta Marcin Jabłoński. Będzie on dotyczył polityki senioralnej w powiecie słubickim.

Kolejne wykłady będą dotyczyły m.in. opieki zdrowotnej, 100-lat odzyskania niepodległości przez Polskę, polskich laureatów nagrody Nobla w dziedzinie literatury czy historii wieży Kleista. O kolejnych terminach i tematach będziemy oczywiście informować.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama