Słubice: 21 września 2019   |   Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
reklama
reklama

Posłanki PO spotkały się ze słubickimi seniorami

Posłanki PO spotkały się w Słubicach z naszymi seniorami po to, żeby przedstawić im swój program „Polska Seniora”. Składa się z wielu różnych propozycji, mających ułatwić życie seniorom i ich opiekunom. O czym rozmawiano podczas spotkania?

spotkanie poslanki_PO

Platforma Obywatelska w całym kraju organizuje spotkania, których celem są konsultacje programu Polska Seniora. Jedno z nich odbyło się w Collegium Polonicum Słubicach 15 maja. Z naszymi seniorami spotkały się posłanki PO: Krystyna Szumilas (była minister edukacji narodowej), Dorota Rutkowska oraz Joanna Augustynowska (żadna z nich nie pochodzi z woj. lubuskiego).

O czym rozmawiały z seniorami? Posłanki przedstawiły 10 punktów programowych, które mają być punktem wyjścia do tworzenia specjalnego programu. Opiera się on na 3 filarach: godne, zdrowe i aktywne życie. A są wśród nich takie pomysły jak: zaprzestanie pobierania podatku PIT od emerytury, zwolnienie z płacenia składek pracujących emerytów, przyznawanie czeków pomagających finansować opiekę nad seniorami czy finansowanie urlopów dla ich opiekunów.

Posłanki mówiły wiele o aktywizacji seniorów. Ich partia chce powoływać rady seniorów na każdym szczeblu samorządu, a w każdym powiecie miałoby działać biuro seniora, w którym starsze osoby mogłyby dowiadywać się, jak załatwiać np. sprawy prawne. Była też mowa o specjalnej karcie seniora uprawniającej do wielu zniżek. Rozmówczynie podkreślały, że program PO zawiera także działania prozdrowotne - głównie badania profilaktyczne, zniżki na leki i darmowe szczepienia.

Starosta Marcin Jabłoński, który był gospodarzem spotkania, przypomniał o tym, co już powiat robi w obszarze wspierania seniorów, czyli o rychłym utworzeniu w Słubicach Domu Dziennej Opieki dla Seniorów i o niedawno powstałej Powiatowej Radzie Seniorów.

Propozycjom posłanek przysłuchiwali się mieszkańcy, oczywiście głownie seniorzy, w tym również przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych. Nie mogło zabraknąć pytań o finansowanie tych pomysłów. Posłanki nie przedstawiły konkretów, ale z ich ust padło zapewnienie, że środki na takie działania na pewno się znajdą.

Czy taka argumentacja przekonała uczestników spotkania?  – Jak dla mnie dużo było w tym wyborczej retoryki, czyli mówienia o tym, co PO zrobi, jeśli wygra wybory i walki o głosy osób starszych. Choć sam program składa się z potrzebnych i ważnych rzeczy – powiedziała nam anonimowo jedna z obecnych na spotkaniu seniorek (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Ale nie wszyscy ocenili propozycje posłanek krytycznie. - Życzę wam powodzenia oraz tego, by to o czym mówicie, weszło jak najszybciej w życie - mówiła Leokadia Musolf, sekretarz rzepińskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Również starosta Marcin Jabłoński jest optymistą. - Bardzo ciekawe spotkanie. Jestem przekonany, że będzie dla nas ważną inspiracją do dalszych dyskusji w ramach wspólnych działań z Powiatową Radą Seniorów – podsumował spotkanie.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama