Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wspólne projekty, imprezy, zawody sportowe – czemu nie? Organizacje pozarządowe są aktywne i po polskiej, i po niemieckiej stronie, dlatego warto, żeby współpracowały coraz lepiej i więcej. Zachęcać je do tego będzie Fundacja na rzecz Collegium Polonicum.

fundacjacp137
Zespół fundacji zachęca organizacje ze Słubic i Frankfurtu do współpracy

Współpraca Słubic i Frankfurtu to nie tylko transgraniczny autobus, wspólne imprezy kulturalne i sportowe czy mająca niedługo powstać wieża Kleista… ale także coraz lepsza współpraca organizacji pozarządowych z obu stron Odry. Do tego właśnie zachęcać je będzie Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, w ramach projektu „Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą & Słubice” realizowanego przez miasto Frankfurt i gminę Słubice.

- Chcemy zachęcić społeczników z obu stron Odry do wspólnych działań. Dlatego zależy nam na tym, żeby się poznali, wymienili doświadczeniami, a także żeby narodziły się pomysły na wspólne działania i długofalową współpracę – mówi Marta Stachowska z fundacji. I dodaje, że w takiej właśnie sieci organizacje mogą nauczyć się od siebie.

A współpracować warto. – Jest wiele możliwości pozyskiwania funduszy na transgraniczne projekty. Oferujemy również pomoc w pisaniu, tłumaczeniu wniosków – mówi M. Stachowska.

Po to, żeby organizacje mogły lepiej się poznawać, zaplanowano regularne spotkania raz na kwartał, w tym również wyjazdowe – we wrześniu reprezentanci polskich i niemieckich organizacji wyjadą razem na weekend i będą pracować nad wspólnymi projektami.

To nie wszystko. W ramach tego projektu powstanie również diagnoza kondycji słubickiego trzeciego sektora, badaniem zostaną objęte również te frankfurckie organizacje, które mają za sobą próby współpracy z polskimi. Każda wypełni ankietę, z której wynikać będzie m.in. to, jakie bariery najbardziej przeszkadzają w udanej współpracy, jakie oczekiwania mają Polacy i Niemcy w stosunku do siebie.

A podczas Święta Hanzy społecznicy z obu stron Odry ramię w ramię zaprezentują się biorąc udział w Pikniku NGO. - Nie chcemy jeszcze zdradzać szczegółów, ponieważ atrakcji będzie dużo, ale możemy już powiedzieć, że oprócz stoisk wystawowych, przedstawiciele organizacji będą rywalizować w nietypowych pozarządowych zawodach, w różnych konkurencjach, a także wezmą udział w loterii – mówi Martyna Szymborska z fundacji.

- Serdecznie zapraszamy przedstawicieli zarówno polskich, jak i niemieckich organizacji do przyłączenia się do spotkań, do udziału w diagnozie i w pikniku. Mamy nadzieję, że zaowocuje to pomysłami na wspólne, ciekawe projekty – mówi M. Stachowska. Pierwsze spotkanie już 26 kwietnia. M. Stachowska zapowiada, że zespół fundacji szykuje dla uczestników sporo niespodzianek!

Kontakt: Martyna Szymborska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 61 829 6791 / 884 309 488.

Termin: 26.04.2018, godz. 17. Miejsce: Collegium Polonicum.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2018-04-23 22:18
Święto HANZY, wieża KLEISTA, autobus transgraniczny gdzie w ramach przecież współpracy Transhand też powinien obsługiwać linie, herb powiatu nowy. Każdy widzi jaka to współpraca :)
#2 Pirlo 2018-04-23 23:00
@Piwosz. Ja bym dodał do tego jeszcze basen. Wróbelki coraz mocniej świergoczą, że jeśli ten powstanie, to wyłącznie po stronie niemieckiej. Będziemy partycypować zatem w kosztach budowy i późniejszego utrzymania takiej pływalni. Innymi słowy w ramach "dwumiasta" będziemy dopłacać sąsiadom do de facto Ich basenu !

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.