Słubice: 17 stycznia 2019   |   Imieniny: Marian, Jan, Antoni
reklama
reklama

Funkcjonariusze uczą się języka i przepisów sąsiada

Przedstawiciele niemieckiej i polskiej policji, straży granicznej i służby celnej biorą udział w kursach językowych, poznają też przepisy prawa w obu krajach. Doświadczenie już nieraz pokazało, jak ważna jest współpraca tych służb.

policja kursy

To kolejna już edycja kursów językowych. Przedsięwzięcie organizowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu noszącego nazwę: „W tandemie przeciwko przestępczości transgranicznej”. W tym „tandemie” oprócz polskich i niemieckich policjantów biorą również udział przedstawiciele straży granicznej i służby celnej.

Mundurowi uczą się nie tylko języka sąsiada zza Odry, ale również zdobywają wiedzą praktyczną: poznają przepisy prawa w obu państwach, a także dowiadują się o wspólnych przedsięwzięciach związanych ze zwalczaniem przestępczości przygranicznej. Ważna jest też wiedza na temat zastosowania niemieckiego i polskiego prawa procesowo – karnego, sposobu i zasad interwencji policyjnych.

Magdalena Jankowska, rzecznik słubickiej policji, podkreśla, że wspólne szkolenia mają istotne znaczenie dla bieżącej i przyszłej współpracy mundurowych z obu stron Odry.

- Współpraca transgraniczna w rejonie przygranicznym, z otwartymi granicami, wymaga profesjonalnych działań policjantów obu państw, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, zwalczania przestępczości ogólnej i transgranicznej – mówi M. Jankowska. - Wszystkie wspólne działania polskiej i niemieckiej policji pozwalają na poprawę i zacieśnienie stosunków między obiema instytucjami, nawiązanie bardziej efektywnych kontaktów, łatwiejszą współpracę. A przede wszystkim dają szansę na zniesienie barier językowych, co z pewnością przełoży się na poprawę bezpieczeństwa obywateli obydwu państw – dodaje rzecznik.

Kurs to nie tylko teoria, ale również praktyka. Ta będzie odbywać się zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Zajęcia będą trwały dwa tygodnie i zakończą się egzaminem – ustnym i pisemnym.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama