Słubice: 17 stycznia 2019   |   Imieniny: Marian, Jan, Antoni
reklama
reklama

Urząd apeluje - nie wyrzucajcie starych opon!

Co zrobić z niepotrzebnymi oponami? Jedno jest pewne, wiadomo, czego z nimi zrobić nie wolno – nie można ich zostawić pod śmietnikiem. Ten, kto chce je wyrzucić, powinien sam zawieźć je do PSZOK-u. Utylizacja zużytych opon to kosztowny problem.

opony stare

Stare opony to jeden z tych „problematycznych” odpadów. Niestety, dość powszechnie można je znaleźć na nielegalnych wysypiskach w lasach. Nie wszyscy wiedzą, że nielegalne jest nie tylko podrzucanie ich na nieużytki, ale również zostawianie ich pod śmietnikami. Dlatego burmistrz Tomasz Ciszewicz po raz kolejny na łamach strony internetowej Urzędu Miejskiego w Słubicach zaapelował do mieszkańców o przestrzeganie zasad utrzymania porządku w gminie.

A jakie to są zasady? Każdy, kto ma zużyte, stare i niepotrzebne opony, powinien sam je zawieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który mieści się na terenie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych przy ul. Krótkiej 8. Ale jest limit - PSZOK przyjmie nieodpłatnie jeden komplet opon od jednego gospodarstwa domowego w ciągu roku.

Mariusz Olejniczak z PUK-u zaznacza, że wyrzucanie opon jest zabronione. Okazuje się również, że bardzo kosztowne. - Tylko w pierwszym kwartale tego roku gminna spółka musiała wywieźć do Krosna Odrzańskiego, gdzie utylizuje się tego typu odpady, prawie 3 tony opon. To przekłada się na koszty całego systemu, więc de facto każdy mieszkaniec za to płaci – wyjaśnia M. Olejniczak.

Jaka to skala? Utylizacja tony opon to koszt 200 zł netto. Do tego należy doliczyć koszt transportu do Krosna. Gmina płaci więcej za transport śmieci na terenie miasta, ponieważ wysyła dodatkowy samochód po opony leżące pod śmietnikami.

Kiedy można zawieźć opony do PSZOK-u? Punkt jest czynny w poniedziałki, środy i soboty od 7.00 do 18.00. Opony można również zostawić za drobną opłatą w warsztacie wulkanizacyjnym przy zmianie opon.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama