Słubice: 17 października 2018   |   Imieniny: Juliana, Łukasza, Bogumiła
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności "Działaj Lokalnie" - tu czeka kasa dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych
reklama
reklama

"Działaj Lokalnie" - tu czeka kasa dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych

Właśnie ruszają dwa konkursy: Działaj Lokalnie oraz Wspólna Inicjatywa. Można zdobyć dotacje na realizację ciekawych pomysłów – tworzących dobro wspólne albo rozwijających ekonomię społeczną. A ci, którzy mają pomysły, ale nie wiedzą, jak zabrać się do pisania, mogą przyjść na mini szkolenie do Sektora 3 Słubice.

Działaj Lokalnie

Poszukiwane dobre pomysły i chęci do działania – są pieniądze do wzięcia. Kto może się o nie starać? Członkowie organizacji pozarządowych oraz grupy nieformalne, czyli osoby, które nie działają w żadnej organizacji.

Działają lokalnie i pomagają

To program doskonale znany organizacjom z powiatu słubickiego. Nasze organizacje po pieniądze z „Działaj Lokalnie” chętnie sięgają od lat, choć w ubiegłorocznej edycji w stawce 11 podmiotów, które otrzymały dotację, była tylko jedna organizacji z naszego powiatu - Stowarzyszenie Kobiet w Rybocicach „Gospodynie”. A warto zaznaczyć, że działalność programu obejmuje 13 gmin. W zeszłym roku fundacja rozdała 55 tys. zł, w tym dysponuje taką samą kwotą. Od 2006 roku przyznała już 109 dotacji na łączną kwotę prawie 500 tys. zł.

- Kluczem do zrozumienia programu Działaj Lokalnie jest pojęcie dobra wspólnego. Można je rozumieć bardzo szeroko, dobrem wspólnym jest zarówno czyste powietrze, jak i wspólna przestrzeń mieszkańców. Najważniejsze jest, żeby podjęli oni wysiłek, żeby to dobro znaleźć i wspólnie tworzyć, pracować na jego rzecz – mówi Marta Stachowska, koordynatorka programu.

Co ważne, wniosek projektowy jest prosty, w porównaniu do innych, podobnych konkursów. – Jest to takie „przedszkole dotacyjne”, na którym można nauczyć się, jak realizować projekty, dlatego zachęcamy do udziału zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają – podkreśla M. Stachowska.

Dotacja to maksymalnie 6 tys. zł. Czas na złożenie wniosku upływa 15 maja. Komplet wniosków i dokumentów można znaleźć na stronie www.fundacjacp.org.

Wspólna inicjatywa, czyli nie tylko zysk się liczy

To nie jedyna możliwość do pozyskania środków dla aktywnych i pomysłowych. Do 30 kwietnia można starać się o dotacje, których operatorem jest Fundacja Zielonej Doliny Odry i Warty w ramach projektu „Rozkręcamy społeczny biznes” realizowanego również przez wspomnianą Fundację na rzecz Collegium Polonicum.

Celem konkursu jest rozwój ekonomii społecznej – której kluczową zasadą jest działanie na rzecz ludzi i społeczeństw lokalnych a nie maksymalizacja zysku. Ważna jest misja społeczna a nie tylko cel gospodarczy.

O sprawie mogą starać się m.in. stowarzyszenia, fundacje, a także spółdzielnie socjalne. A na co mogą przeznaczyć środki? Na przykład na zorganizowanie wizyt studyjnych, warsztatów, kampanii promocyjnych – czyli tego, co sprawi, że ekonomia społeczna będzie szerzej znana w lokalnych społecznościach.

Maksymalna kwota grantu to 4,5 tys. zł. Więcej informacji na przyroda.zdow.pl.

Dowiedz się jak napisać wniosek

Chcecie dowiedzieć się więcej o szczegółach obu konkursów? Sektor 3 Słubice zaprasza na szkolenie, podczas którego Marta Stachowska przybliży zasady starania się o dotacje. - Będzie można również umówić się na indywidualne konsultacje z doradcami, którzy pomogą w pisaniu wniosku – taka pomoc przyda się zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają „przygodę z projektami”. Zapraszamy tych, którzy mają ciekawe pomysły i chcą zmieniać swoje otoczenie – mówi Katarzyna Kochańska, opiekun Sektora 3 Słubice.

Szkolenie odbędzie się 19 kwietnia o godz. 18 w siedzibie fundacji (biblioteka Collegium Polonicum, I piętro).
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama