Słubice: 17 stycznia 2019   |   Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności "Działaj Lokalnie" - tu czeka kasa dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych
reklama
reklama

"Działaj Lokalnie" - tu czeka kasa dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych

Właśnie ruszają dwa konkursy: Działaj Lokalnie oraz Wspólna Inicjatywa. Można zdobyć dotacje na realizację ciekawych pomysłów – tworzących dobro wspólne albo rozwijających ekonomię społeczną. A ci, którzy mają pomysły, ale nie wiedzą, jak zabrać się do pisania, mogą przyjść na mini szkolenie do Sektora 3 Słubice.

Działaj Lokalnie

Poszukiwane dobre pomysły i chęci do działania – są pieniądze do wzięcia. Kto może się o nie starać? Członkowie organizacji pozarządowych oraz grupy nieformalne, czyli osoby, które nie działają w żadnej organizacji.

Działają lokalnie i pomagają

To program doskonale znany organizacjom z powiatu słubickiego. Nasze organizacje po pieniądze z „Działaj Lokalnie” chętnie sięgają od lat, choć w ubiegłorocznej edycji w stawce 11 podmiotów, które otrzymały dotację, była tylko jedna organizacji z naszego powiatu - Stowarzyszenie Kobiet w Rybocicach „Gospodynie”. A warto zaznaczyć, że działalność programu obejmuje 13 gmin. W zeszłym roku fundacja rozdała 55 tys. zł, w tym dysponuje taką samą kwotą. Od 2006 roku przyznała już 109 dotacji na łączną kwotę prawie 500 tys. zł.

- Kluczem do zrozumienia programu Działaj Lokalnie jest pojęcie dobra wspólnego. Można je rozumieć bardzo szeroko, dobrem wspólnym jest zarówno czyste powietrze, jak i wspólna przestrzeń mieszkańców. Najważniejsze jest, żeby podjęli oni wysiłek, żeby to dobro znaleźć i wspólnie tworzyć, pracować na jego rzecz – mówi Marta Stachowska, koordynatorka programu.

Co ważne, wniosek projektowy jest prosty, w porównaniu do innych, podobnych konkursów. – Jest to takie „przedszkole dotacyjne”, na którym można nauczyć się, jak realizować projekty, dlatego zachęcamy do udziału zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają – podkreśla M. Stachowska.

Dotacja to maksymalnie 6 tys. zł. Czas na złożenie wniosku upływa 15 maja. Komplet wniosków i dokumentów można znaleźć na stronie www.fundacjacp.org.

Wspólna inicjatywa, czyli nie tylko zysk się liczy

To nie jedyna możliwość do pozyskania środków dla aktywnych i pomysłowych. Do 30 kwietnia można starać się o dotacje, których operatorem jest Fundacja Zielonej Doliny Odry i Warty w ramach projektu „Rozkręcamy społeczny biznes” realizowanego również przez wspomnianą Fundację na rzecz Collegium Polonicum.

Celem konkursu jest rozwój ekonomii społecznej – której kluczową zasadą jest działanie na rzecz ludzi i społeczeństw lokalnych a nie maksymalizacja zysku. Ważna jest misja społeczna a nie tylko cel gospodarczy.

O sprawie mogą starać się m.in. stowarzyszenia, fundacje, a także spółdzielnie socjalne. A na co mogą przeznaczyć środki? Na przykład na zorganizowanie wizyt studyjnych, warsztatów, kampanii promocyjnych – czyli tego, co sprawi, że ekonomia społeczna będzie szerzej znana w lokalnych społecznościach.

Maksymalna kwota grantu to 4,5 tys. zł. Więcej informacji na przyroda.zdow.pl.

Dowiedz się jak napisać wniosek

Chcecie dowiedzieć się więcej o szczegółach obu konkursów? Sektor 3 Słubice zaprasza na szkolenie, podczas którego Marta Stachowska przybliży zasady starania się o dotacje. - Będzie można również umówić się na indywidualne konsultacje z doradcami, którzy pomogą w pisaniu wniosku – taka pomoc przyda się zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają „przygodę z projektami”. Zapraszamy tych, którzy mają ciekawe pomysły i chcą zmieniać swoje otoczenie – mówi Katarzyna Kochańska, opiekun Sektora 3 Słubice.

Szkolenie odbędzie się 19 kwietnia o godz. 18 w siedzibie fundacji (biblioteka Collegium Polonicum, I piętro).
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama