Słubice: 17 stycznia 2019   |   Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące odsłoniło karty
reklama
reklama

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące odsłoniło karty

Ciekawość rodziców i młodych ludzi została wreszcie zaspokojona – podczas spotkania w Collegium Polonicum mogli dowiedzieć się więcej na temat tego, jak funkcjonować będzie Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. Znana jest już kadra i to, co liceum zaproponuje oprócz nauki. Tajemnicą nie jest też wysokość czesnego.

liceum zebranie
 
To już pewne - we wrześniu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zainauguruje swój pierwszy w niemal 100-letniej historii rok szkolny. Stanie się to w Collegium Polonicum w Słubicach, gdzie zgodnie z planami ruszyć ma Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. Powstanie szkoły zapowiadano już od jakiegoś czasu, a 15 marca odbyło się spotkanie informacyjne, podczas którego przedstawiono szczegóły jej funkcjonowania. Frekwencja na spotkaniu dopisała – chętnych było tyle, że zebranie przeniesiono do z małej do dużej auli.

Poprowadził je prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM, który był głównym pomysłodawcą i inicjatorem powstania liceum. – Do tej pory uniwersytet zajmował się kształceniem studentów, ale postanowiliśmy ubogacić naszą ofertę. Dysponujemy bardzo dobrą bazą dydaktyczną, która w zasadzie jest już gotowa do przyjęcia uczniów – mówił. Uniwersytet jest organem prowadzącym liceum, co, jak podkreślał prorektor, ma również gwarantować, że szkoła będzie prowadzona na wysokim poziomie.

Kadra nauczycielsko-akademicka

Jan Zgrzywa, pełniący obowiązki dyrektora przedstawił kadrę liceum. Część z nich to nauczyciele akademiccy, mający odpowiednie wykształcenie do nauczania w szkołach, pozostali rekrutują się spośród nauczycieli szkół słubickich. Wśród nich najliczniejsze grono stanową językowcy, ponieważ liceum zakłada naukę języków angielskiego i niemieckiego na poziomie rozszerzonym.

Staraliśmy się wybrać jak najlepszą kadrę, aby jak najlepiej przygotować ich nie tylko do egzaminu maturalnego, ale również do tego, żeby bardzo dobrze radzili sobie w życiu – podkreślał T. Wallas. Obiecał również, że uczniowie będą mieli możliwość zdawania na egzaminów na certyfikaty językowe. Klasy w liceum mają mieć 3 profile: humanistyczny, matematyczno-fizyczny i biologiczno-chemiczny.

Każdy dostanie mentora

Nauczyciele mają zajmować się nie tylko prowadzeniem lekcji, ale również proponować „coś jeszcze”, aby życie w szkole nie ograniczało się tylko do lekcji. Mogą to być np. językowe zajęcia teatralne. Dlaczego jest to takie ważne? – Chciałbym, aby młodzi ludzie mieli wspomnienia z liceum nie tylko z kartkówek, żeby życie szkoły było bogate już od I klasy – mówił T. Wallas.

Nieco więcej o dodatkowych propozycjach opowiedział J. Zgrzywa. Od 2 klasy każdy z uczniów dostanie indywidualnego opiekuna – mentora, z kadry naukowej UAM, który będzie go wspierał w wyborze drogi życiowej, motywował do nauki i realizowania swoich celów. Uczniowie również będą mieli możliwość zaangażowania się w wolontariat – w szkole, we współpracy z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum, powstanie Szkolne Koło Wolontariatu.

liceum zebranie_2

Licealiści będą również mogli brać udział w imprezach i wydarzeniach organizowanych przez poznański UAM. T. Wallas już zapowiedział, że we wrześniu pojadą do Poznania na Noc Naukowców. Prorektor obiecał również jeszcze jedną rzecz, ważną zwłaszcza dla rodziców – to, że w trakcie trzyletniego toku nauki nie wzrośnie czesne. A wynosi ono 450 zł miesięcznie (oraz 250 zł wpisowego, płatne jednorazowo).

Młodzież patrzy z optymizmem

Co na to rodzice i gimnazjaliści? Wśród obecnych na spotkaniu był m.in. burmistrz Tomasz Ciszewicz, który przyznał, że przyszedł na nie prywatnie jako rodzic. I uważa, że jest to bardzo dobry pomysł.

Rodzice pytali o organizację lekcji WF, ponieważ Collegium Polonicum nie posiada zaplecza sportowego. Lekcje prawdopodobnie będą odbywały się na sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2. Jedna z uczennic spytała, czy możliwe jest stworzenie drugiej klasy. Prorektor przyznał, że nie był na takie pytanie przygotowany, ale nie wkluczył tego – chętni powinni złożyć podania w sekretariacie szkoły.

A co na to przyszli uczniowie? – Przyszłyśmy się dowiedzieć, jak będzie wyglądało liceum. Widzimy, że będzie tu dobra kadra nauczycielska, a to ma dla nas bardzo duże znaczenie – powiedziały nam Marta i Agata, słubiczanki. Przyznały, że są gotowe do wytężonej pracy.

Zgodziła się z nimi Dominika. – Myślę, że jest to ciekawa alternatywa dla tych osób, które poszukują liceum i są nastawione na ciężką pracę, żeby nie musieli jechać do Gorzowa czy Zielonej Góry – powiedziała.

Do liceum podanie zamierza złożyć Kornel, chce uczyć się w klasie o profilu humanistycznym – a później być może studiować prawo. – Jestem pozytywnie nastawiony do tego, mam nadzieję, że uda mi się dostać – mówił.

Jego decyzję popiera mama Agnieszka. – Mam pewne obawy związane z tym, że jest to nowy twór, ale myślę, że w pierwszym roku będzie duża energia skierowana na to, żeby szkoła działała dobrze. Atutem według mnie są dodatkowe języki, liczymy jeszcze na współpracę z Niemcami, myślę, że władze liceum tego dopilnują. Wierzę w to, że jeśli Collegium Polonicum współpracuje z Viadriną, to i liceum również będzie – podsumowała.

Kiedy rekturacja?

Jak można zostać uczniem liceum? Rekrutacja ruszy 14 maja i potrwa do końca miesiąca. Lista przyjętych zostanie opublikowana 29 czerwca. Więcej informacji na stronie: liceum.amu.edu.pl.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama