Słubice: 17 października 2018   |   Imieniny: Juliana, Łukasza, Bogumiła
reklama
reklama

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące odsłoniło karty

Ciekawość rodziców i młodych ludzi została wreszcie zaspokojona – podczas spotkania w Collegium Polonicum mogli dowiedzieć się więcej na temat tego, jak funkcjonować będzie Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. Znana jest już kadra i to, co liceum zaproponuje oprócz nauki. Tajemnicą nie jest też wysokość czesnego.

liceum zebranie
 
To już pewne - we wrześniu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zainauguruje swój pierwszy w niemal 100-letniej historii rok szkolny. Stanie się to w Collegium Polonicum w Słubicach, gdzie zgodnie z planami ruszyć ma Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. Powstanie szkoły zapowiadano już od jakiegoś czasu, a 15 marca odbyło się spotkanie informacyjne, podczas którego przedstawiono szczegóły jej funkcjonowania. Frekwencja na spotkaniu dopisała – chętnych było tyle, że zebranie przeniesiono do z małej do dużej auli.

Poprowadził je prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM, który był głównym pomysłodawcą i inicjatorem powstania liceum. – Do tej pory uniwersytet zajmował się kształceniem studentów, ale postanowiliśmy ubogacić naszą ofertę. Dysponujemy bardzo dobrą bazą dydaktyczną, która w zasadzie jest już gotowa do przyjęcia uczniów – mówił. Uniwersytet jest organem prowadzącym liceum, co, jak podkreślał prorektor, ma również gwarantować, że szkoła będzie prowadzona na wysokim poziomie.

Kadra nauczycielsko-akademicka

Jan Zgrzywa, pełniący obowiązki dyrektora przedstawił kadrę liceum. Część z nich to nauczyciele akademiccy, mający odpowiednie wykształcenie do nauczania w szkołach, pozostali rekrutują się spośród nauczycieli szkół słubickich. Wśród nich najliczniejsze grono stanową językowcy, ponieważ liceum zakłada naukę języków angielskiego i niemieckiego na poziomie rozszerzonym.

Staraliśmy się wybrać jak najlepszą kadrę, aby jak najlepiej przygotować ich nie tylko do egzaminu maturalnego, ale również do tego, żeby bardzo dobrze radzili sobie w życiu – podkreślał T. Wallas. Obiecał również, że uczniowie będą mieli możliwość zdawania na egzaminów na certyfikaty językowe. Klasy w liceum mają mieć 3 profile: humanistyczny, matematyczno-fizyczny i biologiczno-chemiczny.

Każdy dostanie mentora

Nauczyciele mają zajmować się nie tylko prowadzeniem lekcji, ale również proponować „coś jeszcze”, aby życie w szkole nie ograniczało się tylko do lekcji. Mogą to być np. językowe zajęcia teatralne. Dlaczego jest to takie ważne? – Chciałbym, aby młodzi ludzie mieli wspomnienia z liceum nie tylko z kartkówek, żeby życie szkoły było bogate już od I klasy – mówił T. Wallas.

Nieco więcej o dodatkowych propozycjach opowiedział J. Zgrzywa. Od 2 klasy każdy z uczniów dostanie indywidualnego opiekuna – mentora, z kadry naukowej UAM, który będzie go wspierał w wyborze drogi życiowej, motywował do nauki i realizowania swoich celów. Uczniowie również będą mieli możliwość zaangażowania się w wolontariat – w szkole, we współpracy z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum, powstanie Szkolne Koło Wolontariatu.

liceum zebranie_2

Licealiści będą również mogli brać udział w imprezach i wydarzeniach organizowanych przez poznański UAM. T. Wallas już zapowiedział, że we wrześniu pojadą do Poznania na Noc Naukowców. Prorektor obiecał również jeszcze jedną rzecz, ważną zwłaszcza dla rodziców – to, że w trakcie trzyletniego toku nauki nie wzrośnie czesne. A wynosi ono 450 zł miesięcznie (oraz 250 zł wpisowego, płatne jednorazowo).

Młodzież patrzy z optymizmem

Co na to rodzice i gimnazjaliści? Wśród obecnych na spotkaniu był m.in. burmistrz Tomasz Ciszewicz, który przyznał, że przyszedł na nie prywatnie jako rodzic. I uważa, że jest to bardzo dobry pomysł.

Rodzice pytali o organizację lekcji WF, ponieważ Collegium Polonicum nie posiada zaplecza sportowego. Lekcje prawdopodobnie będą odbywały się na sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2. Jedna z uczennic spytała, czy możliwe jest stworzenie drugiej klasy. Prorektor przyznał, że nie był na takie pytanie przygotowany, ale nie wkluczył tego – chętni powinni złożyć podania w sekretariacie szkoły.

A co na to przyszli uczniowie? – Przyszłyśmy się dowiedzieć, jak będzie wyglądało liceum. Widzimy, że będzie tu dobra kadra nauczycielska, a to ma dla nas bardzo duże znaczenie – powiedziały nam Marta i Agata, słubiczanki. Przyznały, że są gotowe do wytężonej pracy.

Zgodziła się z nimi Dominika. – Myślę, że jest to ciekawa alternatywa dla tych osób, które poszukują liceum i są nastawione na ciężką pracę, żeby nie musieli jechać do Gorzowa czy Zielonej Góry – powiedziała.

Do liceum podanie zamierza złożyć Kornel, chce uczyć się w klasie o profilu humanistycznym – a później być może studiować prawo. – Jestem pozytywnie nastawiony do tego, mam nadzieję, że uda mi się dostać – mówił.

Jego decyzję popiera mama Agnieszka. – Mam pewne obawy związane z tym, że jest to nowy twór, ale myślę, że w pierwszym roku będzie duża energia skierowana na to, żeby szkoła działała dobrze. Atutem według mnie są dodatkowe języki, liczymy jeszcze na współpracę z Niemcami, myślę, że władze liceum tego dopilnują. Wierzę w to, że jeśli Collegium Polonicum współpracuje z Viadriną, to i liceum również będzie – podsumowała.

Kiedy rekturacja?

Jak można zostać uczniem liceum? Rekrutacja ruszy 14 maja i potrwa do końca miesiąca. Lista przyjętych zostanie opublikowana 29 czerwca. Więcej informacji na stronie: liceum.amu.edu.pl.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama