Słubice: 25 kwietnia 2019   |   Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności 15 lat Studenckiej Poradni Prawa. Młodzi prawnicy mają ambitne plany i nadal chcą pomagać
reklama
reklama

15 lat Studenckiej Poradni Prawa. Młodzi prawnicy mają ambitne plany i nadal chcą pomagać

Czy wiecie, że Studencka Poradnia Prawa w Collegium Polonicum działa już 15 lat? Będzie obchodzić urodziny w kwietniu, podczas innego dużego wydarzenia: XXIX edycji Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersyteckich Poradni Prawnych. O tym, jak działa poradnia, komu i w jaki sposób pomaga, rozmawiamy z Małgorzatą Bitner i Emilią Krawcewicz.

poradnia prawa
Małgorzata Bitner i Emilia Krawcewicz zapraszają po darmowe porady

Prawo polskie i niemieckie to jeden z chętniej wybieranych kierunków studiów, prowadzonych wspólnie przez Collegium Polonicum i Uniwersytet Viadrina. Studenci nie tylko uczą się teorii, ale prowadzą również Studencką Poradnię Prawa – gdzie swoją wiedzę mogą wykorzystać w praktyce, oczywiście pod okiem doświadczonych opiekunów. A z ich wiedzy mogą skorzystać osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i nie mogą sobie pozwolić na wizytę w kancelarii prawnej.

Spotkają się podczas konferencji

Podobne poradnie działają na niemal wszystkich szkołach wyższych w Polsce. Ich członkowie regularnie spotykają się na ogólnopolskich konferencjach po to, żeby szkolić się i wymieniać doświadczeniami. Niedługo przyjadą do Słubic - XXIX edycja Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersyteckich Poradni Prawnych odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia w Collegium Polonicum. Weźmie w niej udział około 80 osób, większość to przyszli prawnicy. Jej najważniejszym tematem będzie mediacja interdyscyplinarna.

Ponadto w sobotę, 14 kwietnia, odbędzie się wykład oraz ćwiczenia praktyczne dotyczące ochrony danych osobowych, przeprowadzone przez prelegentów z Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Komu przyda się mediacja

- Mediacja to pozasądowe, polubowne załatwianie sporów. Jest to tańszy i łatwiejszy sposób rozwiązywania sporów, obywa się bez rozprawy, w związku z czym nie trzeba ponosić kosztów postępowania sądowego - tłumaczy E. Krawcewicz, sekretarz słubickiej poradni.

- Chcemy pokazać, że mediacja funkcjonuje w różnych obszarach prawa, w prawie cywilnym, karnym, rodzinnym, publicznym, a także wskazać podobieństwa i różnice w każdej z tych materii prawnych – dodaje prezes Małgorzata Bitner.

Obie przyznają, że mediacja nie jest, póki co, popularnym sposobem rozwiązywania sporów. I liczą na to, że temat spotka się z zainteresowaniem przyszłych prawników, którzy zaczną ją doradzać swoim klientom w przyszłej pracy zawodowej. Dlatego podczas konferencji będą mieli okazję poznać nie tylko teorię związaną z tym zagadnieniem, ale także praktyczną stronę mediacje podczas warsztatów.

To nie jedyne warsztaty, w których wezmą udział członkowie studenckich poradni podczas konferencji. Drugim ważnym tematem będzie ochrona danych osobowych w związku z wejściem w życie unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. W drugi dzień konferencji warsztaty dla nich poprowadzą przedstawiciele Biura GIODO.

A może ktoś pomoże?

Studenci ze Słubic konferencję organizują samodzielnie od początku do końca – łącznie z pozyskiwaniem środków na ten cel. Przyznają, że przygotowanie zaplecza, noclegów, wyżywienia dla 80 osób to duże wyzwanie. Największe wsparcie dają uniwersytety: UAM i Viadrina, ale nie tylko. – Wysłaliśmy bardzo wiele listów z prośbą o dofinansowanie, wspierają nas również kancelarie prawne, inne podmioty, którym jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi E. Krawcewicz. I dodaje, że gdyby jeszcze ktoś chciał wspomóc poradnię finansowo w organizacji konferencji, to ich wsparcie bardzo się przyda.

Okupp-2015-Slubice-3
Na konferencję przyjadą młodzi prawnicy z całej Polski

M. Bitner dodaje, że chciałaby, aby uczestnicy konferencji nie tylko brali udział w ciekawych wykładach i warsztatach, ale również poznali nasze miasta oraz mieli czas na rozmowy, integrację, wymianę doświadczeń – ponieważ to również jest ważne i potrzebne. – W planie mamy wycieczkę po Słubicach i Frankfurcie oraz rejs statkiem po Odrze – mówi prezes.

Doświadczenie to słowo klucz studenckiej poradni. Jej podstawowym zadaniem jest udzielanie porad prawnych osobom, których na nie nie stać. – Ale to nie jest tak, że my tylko dajemy. Również bardzo wiele otrzymujemy, ponieważ dzięki temu zdobywamy doświadczenie – wyjaśnia E. Krawcewicz.

Praktyka pod kontrolą

Członkiem poradni może być student prawa, który ukończył 3 rok studiów – ponieważ musi posiadać już pewną „bazową” wiedzę. Ale i tak to, co przygotuje dla klienta jest jeszcze sprawdzane przez doświadczonych prawników.

Nie robimy nic sami z siebie, sprawdzają nas profesjonaliści, prawnicy, radcy prawni – podkreśla M. Bitner. I wskazuje, że w tym semestrze członkowie poradni zajmowali się około 60 sprawami. A są one bardzo różne. - Dużo jest spraw z zakresu prawa rodzinnego, np. o alimenty, opiekę nad dziećmi, dotyczące rozwodu. Ostatnio przychodzi coraz więcej obcokrajowców pytać o to, jak można otrzymać polskie obywatelstwo – mówi E. Krawcewicz.

prawnik
Członkowie poradni mogą przygotować np. pismo do sądu

M. Bitner dodaje, że wiele osób przychodzi z nakazami zapłaty czy wezwaniami o wszczęciu egzekucji od komornika, od których chcą się odwołać. Studenci otrzymują również listy z zakładów karnych i sporządzają pisma dla więźniów. – Zajmujemy się również prawem socjalnym, pomagamy odpowiadać na decyzje ZUS-u, mamy sporo spraw z zakresu prawa pracy. To cały przekrój, co również pozwala nam sprawdzić, w jakiej dziedzinie czujemy się najlepiej, żeby potem wybrać dalszą drogę zawodową – podkreśla M. Bitner.

Z czym do poradni?

A jak przygotować się do wizyty w Studenckiej Poradni Prawa? – Najważniejsze jest to, żeby wiedzieć z czym się do nas przychodzi, czego się oczekuje. I zabrać ze sobą wszystkie dokumenty – mówi E. Krawcewicz. Niestety, wciąż zdarzają się tacy klienci, którzy na ostatnią chwilę przychodzą ze sprawami, które mają określony termin – np. 7 dni na odpowiedź. Dlatego obie studentki apelują, żeby nie czekać i przychodzić do nich po pomoc jak najszybciej.

Studenci nie tylko rozmawiają – ale zazwyczaj przygotowują dla każdego klienta obszerną opinię, w której przedstawiają kwalifikację konkretnego stanu faktycznego w świetle ustaw oraz orzecznictwa. Każda opinia prawna kończy się wnioskami, co klient może zrobić w danej sprawie oraz jakie będą tego konsekwencje. Tak, aby każdy sam mógł podjąć decyzje, jakie kroki podejmie. Mogą również pomóc przygotować pismo do sądu lub organu administracyjnego. E. Krawcewicz i M. Bitner przyznają, że praca w poradni zabiera dużo czasu – ale również przynosi wiele satysfakcji.

Jak trafić do Poradni? Studenci pełnią dyżury dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki, od 18.30 do 20:00, w Collegium Polonicum w pokoju nr 153. Obecnie trwa przerwa związana ze świętami wielkanocnymi. Po przerwie poradnia wznawia działalność od poniedziałku 16 kwietnia.

15 urodziny poradni

W Studenckiej Poradni Prawa w Słubicach doświadczenie zdobywały kolejne roczniki studentów. 15 urodziny, które poradnia obchodzi w tym roku, będą okazją, żeby się spotkać i razem powspominać. – Obchody urodzin łączymy z konferencją po to, żeby dzielić tę radość z innymi – mówi M. Bitner.

poradnia prawa_2
Każda konferencja to okazja do wymiany doświadczeń

W planach jest również uroczysty bankiet, który odbędzie się w jednej ze słubickich restauracji. Wezmą w nim udział osoby związane z poradnią, które ją zakładały, wiele lat były członkami, później koordynatorami, a wreszcie członkami honorowymi i były w jej działania bardzo zaangażowane. – To dobry moment, żeby im podziękować, ponieważ poradnia bardzo wiele im zawdzięcza – podsumowuje M. Bitner.

---

Patronat nad XXIX Ogólnopolską Konferencją Uniwersyteckich Poradni Prawnych objął portal Słubice24. Już dziś zapraszamy do naszej relacji z wydarzenia.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

W maju 2019 roku minie 15 lat odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Czy odczuwasz korzyści z tego wynikające?
 
Jaka jest dla Ciebie największa korzyść wynikająca z obecności naszego kraju w UE?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama