Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności 15 lat Studenckiej Poradni Prawa. Młodzi prawnicy mają ambitne plany i nadal chcą pomagać
reklama
reklama

15 lat Studenckiej Poradni Prawa. Młodzi prawnicy mają ambitne plany i nadal chcą pomagać

Czy wiecie, że Studencka Poradnia Prawa w Collegium Polonicum działa już 15 lat? Będzie obchodzić urodziny w kwietniu, podczas innego dużego wydarzenia: XXIX edycji Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersyteckich Poradni Prawnych. O tym, jak działa poradnia, komu i w jaki sposób pomaga, rozmawiamy z Małgorzatą Bitner i Emilią Krawcewicz.

poradnia prawa
Małgorzata Bitner i Emilia Krawcewicz zapraszają po darmowe porady

Prawo polskie i niemieckie to jeden z chętniej wybieranych kierunków studiów, prowadzonych wspólnie przez Collegium Polonicum i Uniwersytet Viadrina. Studenci nie tylko uczą się teorii, ale prowadzą również Studencką Poradnię Prawa – gdzie swoją wiedzę mogą wykorzystać w praktyce, oczywiście pod okiem doświadczonych opiekunów. A z ich wiedzy mogą skorzystać osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i nie mogą sobie pozwolić na wizytę w kancelarii prawnej.

Spotkają się podczas konferencji

Podobne poradnie działają na niemal wszystkich szkołach wyższych w Polsce. Ich członkowie regularnie spotykają się na ogólnopolskich konferencjach po to, żeby szkolić się i wymieniać doświadczeniami. Niedługo przyjadą do Słubic - XXIX edycja Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersyteckich Poradni Prawnych odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia w Collegium Polonicum. Weźmie w niej udział około 80 osób, większość to przyszli prawnicy. Jej najważniejszym tematem będzie mediacja interdyscyplinarna.

Ponadto w sobotę, 14 kwietnia, odbędzie się wykład oraz ćwiczenia praktyczne dotyczące ochrony danych osobowych, przeprowadzone przez prelegentów z Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Komu przyda się mediacja

- Mediacja to pozasądowe, polubowne załatwianie sporów. Jest to tańszy i łatwiejszy sposób rozwiązywania sporów, obywa się bez rozprawy, w związku z czym nie trzeba ponosić kosztów postępowania sądowego - tłumaczy E. Krawcewicz, sekretarz słubickiej poradni.

- Chcemy pokazać, że mediacja funkcjonuje w różnych obszarach prawa, w prawie cywilnym, karnym, rodzinnym, publicznym, a także wskazać podobieństwa i różnice w każdej z tych materii prawnych – dodaje prezes Małgorzata Bitner.

Obie przyznają, że mediacja nie jest, póki co, popularnym sposobem rozwiązywania sporów. I liczą na to, że temat spotka się z zainteresowaniem przyszłych prawników, którzy zaczną ją doradzać swoim klientom w przyszłej pracy zawodowej. Dlatego podczas konferencji będą mieli okazję poznać nie tylko teorię związaną z tym zagadnieniem, ale także praktyczną stronę mediacje podczas warsztatów.

To nie jedyne warsztaty, w których wezmą udział członkowie studenckich poradni podczas konferencji. Drugim ważnym tematem będzie ochrona danych osobowych w związku z wejściem w życie unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. W drugi dzień konferencji warsztaty dla nich poprowadzą przedstawiciele Biura GIODO.

A może ktoś pomoże?

Studenci ze Słubic konferencję organizują samodzielnie od początku do końca – łącznie z pozyskiwaniem środków na ten cel. Przyznają, że przygotowanie zaplecza, noclegów, wyżywienia dla 80 osób to duże wyzwanie. Największe wsparcie dają uniwersytety: UAM i Viadrina, ale nie tylko. – Wysłaliśmy bardzo wiele listów z prośbą o dofinansowanie, wspierają nas również kancelarie prawne, inne podmioty, którym jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi E. Krawcewicz. I dodaje, że gdyby jeszcze ktoś chciał wspomóc poradnię finansowo w organizacji konferencji, to ich wsparcie bardzo się przyda.

Okupp-2015-Slubice-3
Na konferencję przyjadą młodzi prawnicy z całej Polski

M. Bitner dodaje, że chciałaby, aby uczestnicy konferencji nie tylko brali udział w ciekawych wykładach i warsztatach, ale również poznali nasze miasta oraz mieli czas na rozmowy, integrację, wymianę doświadczeń – ponieważ to również jest ważne i potrzebne. – W planie mamy wycieczkę po Słubicach i Frankfurcie oraz rejs statkiem po Odrze – mówi prezes.

Doświadczenie to słowo klucz studenckiej poradni. Jej podstawowym zadaniem jest udzielanie porad prawnych osobom, których na nie nie stać. – Ale to nie jest tak, że my tylko dajemy. Również bardzo wiele otrzymujemy, ponieważ dzięki temu zdobywamy doświadczenie – wyjaśnia E. Krawcewicz.

Praktyka pod kontrolą

Członkiem poradni może być student prawa, który ukończył 3 rok studiów – ponieważ musi posiadać już pewną „bazową” wiedzę. Ale i tak to, co przygotuje dla klienta jest jeszcze sprawdzane przez doświadczonych prawników.

Nie robimy nic sami z siebie, sprawdzają nas profesjonaliści, prawnicy, radcy prawni – podkreśla M. Bitner. I wskazuje, że w tym semestrze członkowie poradni zajmowali się około 60 sprawami. A są one bardzo różne. - Dużo jest spraw z zakresu prawa rodzinnego, np. o alimenty, opiekę nad dziećmi, dotyczące rozwodu. Ostatnio przychodzi coraz więcej obcokrajowców pytać o to, jak można otrzymać polskie obywatelstwo – mówi E. Krawcewicz.

prawnik
Członkowie poradni mogą przygotować np. pismo do sądu

M. Bitner dodaje, że wiele osób przychodzi z nakazami zapłaty czy wezwaniami o wszczęciu egzekucji od komornika, od których chcą się odwołać. Studenci otrzymują również listy z zakładów karnych i sporządzają pisma dla więźniów. – Zajmujemy się również prawem socjalnym, pomagamy odpowiadać na decyzje ZUS-u, mamy sporo spraw z zakresu prawa pracy. To cały przekrój, co również pozwala nam sprawdzić, w jakiej dziedzinie czujemy się najlepiej, żeby potem wybrać dalszą drogę zawodową – podkreśla M. Bitner.

Z czym do poradni?

A jak przygotować się do wizyty w Studenckiej Poradni Prawa? – Najważniejsze jest to, żeby wiedzieć z czym się do nas przychodzi, czego się oczekuje. I zabrać ze sobą wszystkie dokumenty – mówi E. Krawcewicz. Niestety, wciąż zdarzają się tacy klienci, którzy na ostatnią chwilę przychodzą ze sprawami, które mają określony termin – np. 7 dni na odpowiedź. Dlatego obie studentki apelują, żeby nie czekać i przychodzić do nich po pomoc jak najszybciej.

Studenci nie tylko rozmawiają – ale zazwyczaj przygotowują dla każdego klienta obszerną opinię, w której przedstawiają kwalifikację konkretnego stanu faktycznego w świetle ustaw oraz orzecznictwa. Każda opinia prawna kończy się wnioskami, co klient może zrobić w danej sprawie oraz jakie będą tego konsekwencje. Tak, aby każdy sam mógł podjąć decyzje, jakie kroki podejmie. Mogą również pomóc przygotować pismo do sądu lub organu administracyjnego. E. Krawcewicz i M. Bitner przyznają, że praca w poradni zabiera dużo czasu – ale również przynosi wiele satysfakcji.

Jak trafić do Poradni? Studenci pełnią dyżury dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki, od 18.30 do 20:00, w Collegium Polonicum w pokoju nr 153. Obecnie trwa przerwa związana ze świętami wielkanocnymi. Po przerwie poradnia wznawia działalność od poniedziałku 16 kwietnia.

15 urodziny poradni

W Studenckiej Poradni Prawa w Słubicach doświadczenie zdobywały kolejne roczniki studentów. 15 urodziny, które poradnia obchodzi w tym roku, będą okazją, żeby się spotkać i razem powspominać. – Obchody urodzin łączymy z konferencją po to, żeby dzielić tę radość z innymi – mówi M. Bitner.

poradnia prawa_2
Każda konferencja to okazja do wymiany doświadczeń

W planach jest również uroczysty bankiet, który odbędzie się w jednej ze słubickich restauracji. Wezmą w nim udział osoby związane z poradnią, które ją zakładały, wiele lat były członkami, później koordynatorami, a wreszcie członkami honorowymi i były w jej działania bardzo zaangażowane. – To dobry moment, żeby im podziękować, ponieważ poradnia bardzo wiele im zawdzięcza – podsumowuje M. Bitner.

---

Patronat nad XXIX Ogólnopolską Konferencją Uniwersyteckich Poradni Prawnych objął portal Słubice24. Już dziś zapraszamy do naszej relacji z wydarzenia.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama