Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Klamka zapadła, prezydent podpisał. Już niedługo nie będziemy mogli robić zakupów w marketach w niektóre niedziele. Ale w ustawie nie ma ani słowa o bazarach. Te będą działały normalnie. Choć „handlowy krajobraz” w mieście zapewne nieco się zmieni.

zakupy rodizna

Sejm uchwalił, prezydent podpisał. Po ponad dwóch latach rządów PiS zrealizował kolejną obietnicę wyborczą: wprowadził zakaz handlu w niedziele – na razie w formie ograniczenia, sklepy będą zamknięte w wybrane dni w roku. Zakaz będzie wchodził w życie stopniowo.

W 2018 roku będzie 29 niedziel handlowych i 23 niedziele z zakazem handlu. Ustawa dokładnie precyzuje, które to dni. Nie licząc pozostalych dni świątecznych, ustawowo wolnych od pracy, zakupów nie zrobimy:
  • 11 i 18 marca,
  • 8, 15 i 22 kwietnia,
  • 13 i 20 maja,
  • 10 i 17 czerwca,
  • 8, 15 i 22 lipca,
  • 12 i 19 sierpnia,
  • 9, 16 i 23 września,
  • 14 i 21 października,
  • 11 i 18 listopada,
  • 9 i 16 grudnia.
Ponadto wolne niedziele w tym roku wypadną także: 1 kwietnia (Wielkanoc), 20 maja (Zesłanie Ducha Świętego) oraz 11 listopada (Święto Niepodległości).

W 2019 roku niedziel, w które będzie można iść na zakupy będzie jeszcze mniej, bo tylko w jedna w miesiącu. A od 2020 roku niedzielny handel będzie całkowicie zakazany z wyjątkiem dwóch niedziel przed Bożym Narodzeniem, jednej przed Wielkanocą i czterech dodatkowych, czyli ostatniej niedzieli w kwietniu, czerwcu oraz sierpniu.

Tyle o zakazie. Na pewno dotyczy on dużych sklepów. Ale ustawa wymienia również wiele wyjątków. Gdzie jednak będzie można zrobić zakupy? W niedziele pozostaną otwarte m.in. sklepy prowadzone przez przedsiębiorców "we własnym imieniu i na własny rachunek". A także m.in. piekarnie, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, sklepy z prasą, wyrobami tytoniowymi, sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami, biletami, na dworcach (ale z ograniczoną powierzchnią). Zakupy będzie można również bez przeszkód robić w Internecie. Zakaz nie obejmuje też placówek pocztowych, hurtowni farmaceutycznych, czy rolników, którzy sprzedają swoje wyroby.

Wyjątków jest zatem sporo. Zakazem nie są objęte również bazary. To dobra wiadomość dla słubickich kupców. Bez przeszkód będą mogli prowadzić handel we wszystkie niedziele. Czy klienci z Niemiec będą równie tłumnie przyjeżdżać na zakupy w te dni, kiedy zamknięte będą duże sklepy? Czy w soboty poprzedzające niedziele objęte zakazem czeka nas „najazd” klientów i duże kolejki do kas? O tym przekonamy się już w połowie marca.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Kara 2018-02-04 14:10
W ustawie nie ma nic o bazarach ale nie ma też wyłączeń bazarów. Interpretacje urzędników mogą być różne. Bez wątpienia będą mogli w tym czasie sprzedawać właściciele firm jednoosobowych. Jeśli na bazarach są pawilony, które są oddzielnymi jednostkami handlowymi raczej ustawa o wolnych niedzielach je obejmie. Oby nie.
#2 mikado 174 2018-02-04 15:32
nie ma nic o bazarach bo nie ma takich podmiotów gospodarczych. na targowiskach również obowiązuje "zakaz handlu" w niedzielę i tylko sklepy prowadzone przez przedsiębiorców "we własnym imieniu i na własny rachunek" mogą być otwarte. więc każdy właściciel musi sam osobiście prowadzić sprzedaż i po sprawie. nie ma i nie będzie żadnych różnych interpretacji urzędników w tej sprawie bo ustawa to jasno określa.
#3 Kara 2018-02-04 16:10
Boję się, że @mikado 174 ma rację. W takim razie artykuł wprowadza trochę w błąd. Sam tytuł "ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni" mówi, że dotyczy to wszystkich form handlu i w każdym miejscu. W treści ustawy są wyjątki. Bazarów tam nie ma.
#4 Redakcja Słubice24.pl 2018-02-04 17:14
Dobre pytanie. Wg naszej wiedzy, bazary będą mogły funkcjonować właśnie w oparciu o ten zapis, który przytoczył @mikodao174. Ale dla pewności zapytaliśmy jeszcze o interpretację współpracującą z naszym portalem Kancelarię Adwokacką Celej, Adamski, Skalniak. Gdy tylko dostaniemy odpowiedź, opublikujemy ją tutaj.
#5 lbaczynska 2018-02-04 17:21
Ustawa nie określa definicji bazar. W innych ustawach też nie doszukałam się definicji bazar. Jak nie ma definicji prawnej to trzeba odwołać się do definicji językowej ( potocznej). Bazary słubickie tej definicji nie odpowiadają i raczej stoiska na bazarze trzeba traktować jako osobne sklepy. Trzeba też wskszać że dużo stoisk na bazarze to usługi i gastronomia czy tez sprzedaż papierosów których to zakaz handlu nie obowiązuje. Mimo zakazu handlu w święta bazary słubicke 6 stycznia działały bez problemu. Pomimo tego że bazary będą działały Słubice napewno na tym zakazie stracą.
#6 mikado 174 2018-02-04 18:51
#3 Mustafa 2018-02-04 16:10
Boję się, że @mikado 174 ma rację.

a czemu piszesz, że się boisz? właściciel jak będzie chciał to pójdzie do pracy a pracownik będzie miał wolne. obecność pracownika w miejscu pracy będzie karana mandatem od 1000 do 100 000zł.
#7 Kara 2018-02-04 19:17
Nie podlega wątpliwości, że jeżeli osobiście w wolne od handlu niedziele za ladą będzie stał właściciel indywidualnej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) to taki punkt handlowy będzie mógł być otwarty. Indywidualną działalnością gospodarczą nie są spółki osobowe takie jak:spółki cywilne, spółki jawne, partnerskie, komandytowe, czy komandytowo-akcyjne.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.