Słubice: 25 kwietnia 2019   |   Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Jak Słubice będą obchodzić 100-lecie polskiej niepodległości? Znamy już roboczy kalendarz
reklama
reklama

Jak Słubice będą obchodzić 100-lecie polskiej niepodległości? Znamy już roboczy kalendarz

Rok 2018 jest wyjątkowy. To 100 lat temu, po zakończeniu I Wojny Światowej i klęsce zaborców, Polska ponownie pojawiła się na mapach. W całym kraju będzie odbywać się wiele wydarzeń, przypominających o tym święcie. Także na terenie naszego powiatu już trwają przygotowania i powstaje kalendarz obchodów.

Narodowe Święto Niepodległości

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało – pisał po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Jędrzej Moraczewski.

Jak ta piękna rocznica będzie obchodzona w Słubicach? Jeszcze w zeszłym roku został powołany Powiatowy Komitet ds. Obchodów 100-lecia Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. Ma on za zadanie opracowanie kalendarium imprez na terenie powiatu, które sprawią, że to święto zostanie uczczone we właściwy sposób. Znany jest już wstępny plan wydarzeń, zaproponowanych przez rozmaite organizacje i instytucje. Będą konkursy, wystawy, imprezy sportowe i koncerty. Szczegóły poniżej.

Co szykują Słubice?

W Słubicach jednym z ważniejszych punktów będzie odsłonięcie pomnika Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę, który stanie na placu Sybiraków. Uroczystość odbędzie się nieco wcześniej, bo 17 września o godz. 13. Poprzedzi ją msza św. w kościele NMP Królowej Polski o godz. 11. w intencji zesłanych na Sybir i walczących o wolną i niepodległą Polskę.

Pomnik powstaje z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, który stworzyli Sybiracy, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Słubickiej i innych organizacji. Pomnik powstaje w pracowni rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego (ZOBACZ).

Przez cały rok o rocznicy chce przypominać Słubicki Miejski Ośrodek Sportu. Dlatego przygotował specjalny cykl pod nazwą Sportowe Święto Wolności – Słubickie Obchody 100-lecia Niepodległości”. W sumie będzie to 11 imprez halowe turnieje, festyn na lodowisku, wyścigi rowerowe, zawody w pływaniu itp. Ostatnią imprezą z tej serii będzie bieg z okazji odzyskania niepodległości. 11 listopada dokładnie o 11.11 zawodnicy wystartują do jednego ze 100 biegów odbywających się w całej Polsce pod wspólną nazwą „Od Bałtyku do Tatr”.

Z kolei Słubicki Miejski Ośrodek Kultury zaprosi mieszkańców na koncert muzyki polskiej, co zapowiadał już w rozmowie z nami dyrektor Tomasz Pilarski. Dziś znamy już więcej szczegółów: koncert odbędzie się 26 października w auli Collegium Polonicum. W programie znajdą się: uwertura z opery “Halka” Stanisława Moniuszki, koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, a także Te Deum na 4 głosy, chór i orkiestrę Wojciecha Kilara. Zagra Brandenburska Orkiestra Państwowa z Frankfurtu, a zaśpiewają chóry Adoramus i Singakademie. Dyrygować będzie Monika Wolińska, jedna z nielicznych kobiet dyrygentek, która występowała w nowojorskiej Carnegie Hall.

Do obchodów włącza się również Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Słubice, która przygotowuje dla dzieci i młodzieży cykl spotkań dla dzieci i młodzieży, a także m.in. lekcje biblioteczne, konkursy literackie, plastyczne, prezentacje multimedialne i wystawy literatury polskiej.

Bieg Niepodległości

Co w ościennych gminach?

Rzepin zaprasza biegaczy. W listopadzie organizuje Sztafetę Niepodległości, czyli bieg przez wszystkie gminy powiatu słubickiego, oraz II Bieg Św. Huberta po Puszczy Rzepińskiej o długości 10 km. Oprócz tego zorganizuje m.in. wykład tematyce historycznej i koncert patriotyczny oraz plener malarski.

Ośno Lubuskie zaprosi do udziału w grze miejskiej pt. "Ośno wczoraj i dziś". Oraz na koncerty: w maju zorganizuje Festiwal Piosenki Polskiej „Od odzyskania niepodległości do współczesności”, a latem odbędzie się koncert finałowy z cyklu "Convallaria”.

W Górzycy we wrześniu odbędzie się impreza plenerowa pod hasłem „Łączy nas historia”. 11 listopada czeka nas koncert w kościele parafialnym Matki Łaski Bożej w Górzycy, połączony z festynem parafialnym. Będzie też wieczór poezji patriotycznej. Z kolei w Cybince zaplanowano w listopadzie koncert przygotowany przez Ognisko Muzyczne.

Będzie też akcja o charakterze i historycznym, i ekologicznym. W każdej z gmin zostaną posadzone „Dęby Niepodległości”. W całym cyklu niepodległościowym nie zabraknie wydarzeń organizowanych przez miejscowe kościoły. Najciekawie zapowiada się bieg sztafetowy z Rzepina na Jasną Górę. Ponadto czekają nas liczne fetyny i odpusty parafialne.

---

Wstępnie opracowany i zatwierdzony harmonogram prezentujemy poniżej. Stan na 31.01.2018. Uwaga - plan imprez może ulec zmianie. Będziemy informować na bieżąco.

ZOBACZ KALENDARZ
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

W maju 2019 roku minie 15 lat odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Czy odczuwasz korzyści z tego wynikające?
 
Jaka jest dla Ciebie największa korzyść wynikająca z obecności naszego kraju w UE?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama