Słubice: 17 stycznia 2019   |   Imieniny: Marian, Jan, Antoni
reklama
reklama

Zimowe ptakoliczenie w Kostrzynie i Słubicach

Masz ochotę na ciekawy spacer w niedzielę? Można połączyć przyjemne z pożytecznym: włączyć się do liczenia ptaków, dowiedzieć o nich więcej, a przy okazji wypocząć. Zapraszają Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych i Park Narodowy Ujście Warty.

ptakoliczenie
Przyrodnicy zapraszają do liczenia ptaków (fot. P. Baranowski)

Jak co roku w ostatni weekend stycznia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje akcję liczenia ptaków pod nazwą „Zimowe Ptakoliczenie”. I zaprasza do spaceru z lornetkami po to, aby policzyć, ile i jakich gatunków można spotkać w swojej okolicy.

- Jest to akcja, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem – informują organizatorzy.

I właśnie przyrodnicy z naszych okolic, a konkretnie z Kostrzyna i Słubic, zapraszają do wspólnego „polowania” na ptaki.

Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych - Słubice

Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych już po raz drugi będzie brać udział w ptakoliczeniu. Tym razem Natalia Duer, prezes fundacji i ornitolog, zaprasza na spacer prowadzący przez trzy słubickie parki na pl. Przyjaźni, pl. Wolności i pl. Bohaterów oraz Osiedle Królów Polskich.

- To doskonała okazja by poznać ptaki żyjące w naszym otoczeniu. Zapewniamy sprzęt optyczny i dużo ciekawostek o ptakach – mówi N. Duer. I zaprasza szczególnie najmłodszych, ale przypomina, aby dzieci przyszły razem z opiekunami.

Termin: 28.01.2018, godz. 14. Miejsce: zbiórka na pl. Przyjaźni przy fontannie.

Park Narodowy Ujście Warty – Kostrzyn nad Odrą

Drugim miejscem, gdzie będzie można przyłączyć się do liczenia skrzydlatych przyjaciół jest Park Narodowy Ujście Warty w Kostrzynie nad Odrą. - Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ptasimi zwyczajami oraz ich podglądaniem do udziału w spacerze z przewodnikiem. W akcji Zimowego Ptakoliczenia może wziąć udział każdy, kto ma czas i ochotę poznać życie ptaków, które występują w naszym bliskim sąsiedztwie, ale także tych gatunków, które zimą obserwuje się na terenie Parku Narodowego – zachęca Olga Betańska z parku.

I zaznacza, że w akcji chodzi przede wszystkim o policzenie tych ptaków, które zimę spędzają przy siedzibach ludzi. Poszukiwane będą zwłaszcza czeczotki, które są symbolem tegorocznego liczenia.

Wycieczka będzie trwać około 2-3 godzin, a dystans do przejścia to ok. 4 km – od Starej Pompy w Warnikach, dalej Wałem Północnym do Nowej Pompy, a następnie powrót przez Osiedle Warniki. Jest to trasa urozmaicona krajobrazowo, dlatego można się na niej spodziewać rożnych gatunków ptaków. Organizatorzy przypominają, żeby uczestnicy spaceru ubrali się ciepło i zabrali lornetki. Ci, którzy ich nie mają, będą mieli możliwość pożyczenia od pracowników parku.

Zgłoszenia: tel. 95 752 40 26 lub e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 25 stycznia. Liczba miejsc ograniczona.

Termin: 28.01.2018, godz. 9-12. Miejsce: zbiórka przy przepompowni wody w Kostrzynie nad Odrą na Osiedlu Warniki.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama