Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Wykłady o połączeniu kolejowym Berlin-Frankfurt

To już od 175 lat jeżdżą pociągi między Berlinem a Frankfurtem nad Odrą. Dla pasjonatów historii kolei jest to okazja do tego, żeby zorganizować cykl wykładów poświęcony zagadnieniom związanym z transgranicznym ruchem kolejowym. Np. szarej strefie, przemytowi, architekturze dworców kolejowych czy kolei w literaturze.

tory kolejowe

Sympatycy transgranicznej kolei, m.in. studenci i naukowcy z Viadriny, z okazji 175-lecia istnienia połączenia kolejowego Frankfurtu nad Odrą ze stolicą Niemiec przygotowali ciekawą propozycję dla tych, którzy interesują się historią pogranicza.

W październiku pisaliśmy o ich projekcie pt. „RE 1 i stacja kolejowa we Frankfurcie nad Odrą jako węzły transportowe w kontekście polsko-niemieckim”. Wtedy odbyły się warsztaty dla wszystkich zainteresowanych tematem, teraz czas na zapowiadane wykłady.

Te odbędą sie w styczniu na Uniwersytecie Viadrinie we Frankfurcie nad Odrą. Ogólnie mówiąc, będą dotyczyć znaczenia kolei w przeszłości i obecnie ze szczególnym uwzględnieniem powiązań polsko-niemieckich. Jednak ujęcie tematu będzie dość szerokie, każdy z wykładowców spojrzy na historię kolei z nieco innej strony.

A jakie będą tematy wykładów? Poniżej szczegółowy informator.

9.1.2018, godz. 16.

Wykład pt. „Jak daleko dojedzie pociąg przemytniczy? Szara strefa między Calais, granicą polsko-niemiecką i Nowosybirskiem” wygłosi Małgorzata Irek z Oxfordu. To socjolożka, która prowadzi badania nad nieoficjalnymi sieciami, które od czasu upadku „żelaznej kurtyny“ rozciągają się pomiędzy Berlinem i Warszawą. Prowadziła wywiady z pracującymi w pociągach sprzątaczkami, przemytnikami i ludźmi pracującymi na czarno.

9.1.2018, godz. 18

Wykład pt. „Architektura jako wyznacznik granicy. Dworce kolejowe w Zbąszynku i Zbąszyniu w latach dwudziestych XX wieku” wygłosi Werner Benecke z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Zajmuje się on badaniami nad historią Polski i Rosji w XIX i XX wieku oraz problematyką mniejszości. Jego wykład będzie dotyczył dworców wzniesionych po I wojnie światowej, które były potrzebne dla przeprowadzania kontroli celnej, przez co jednocześnie stały się wyznacznikami granic.

23.1.2018, godz. 18

Wykład pt. „Zawrotny szał wypełnił przestrzeń: Kolej jako strefa przejściowa w tekstach literackich XIX wieku” wygłosi Lars Wilhelmer z Senior Technical Writer/ Basler AG w Ahrensburgu. Lars Wilhelmer studiował germanistykę, socjologię i dziennikarstwo. Według niego historia kolei jest historią przemiany przestrzeni, którą twórcy epoki śledzą z zainteresowaniem i wyrażają literacko. Lars Wilhelmer bada techniki narracyjne w tekstach literackich XIX wieku na przykładzie nowel Maxa Marii von Webbera i Gerharta Hauptmanna.

25.1.2018, godz. 16

Wykład pt. „Komunikacja i polityka. Tranzyt w stosunkach polsko-niemieckich w okresie międzywojennym” wygłosi Marcin Przegiętka z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Marcin Przegiętka od 2012 r. pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie i zajmuje się historią Polski do 1945 r. Publikuje również popularnonaukowe artykuły na temat historii kolei. Odniesie się do powtarzanych do dziś tez niemieckiej propagandy okresu międzywojennego, zgodnie z którymi tak zwany „polski korytarz“, między Rzeszą Niemiecką a jej prowincją Prusy Wschodnie, stanowił utrudnienie dla niemieckiej komunikacji pasażerskiej i towarowej. A zdaniem wykładowcy było wręcz przeciwnie, ponieważ polskie i niemieckie zarządy kolejowe oraz kolejarze zapewnili sprawną komunikację tranzytową.

---

Wstęp na wykłady jest wolny. Każda prelekcja będzie tłumaczona symultanicznie. Miejsce: Senatssaal, główny budynek Viadriny, sala 109.

Oprócz wykładów, w maju na Uniwersytecie Viadrina i w Bibliotece Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona tematyce transgranicznego połączenia kolejowego między Berlinem a Frankfurtem nad Odrą.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama