Słubice: 21 stycznia 2019   |   Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
reklama
reklama

Budżet Słubic na rok 2018 uchwalony

Znamy już przychody i planowane wydatki gminy w przyszłym roku – Rada Miejska uchwaliła budżet. A burmistrz Tomasz Ciszewicz omówił najważniejsze inwestycje, jakie zostały w nim zaplanowane. Łącznie przeznaczono na nie 27 mln zł. Zobaczcie, co zostanie wykonane za tę kwotę.

pieniadze 20

Na sesji, która odbyła się 21 grudnia, radni przyjęli projekt budżetu na 2018 rok. Wg założeń uchwały dochody gminy Słubice wyniosą ponad 94 mln zł, wydatki 105 mln zł, a deficyt w wys. 11 mln zł zostanie sfinansowany z kredytów.

Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego podkreśla, że są to rekordowe kwoty. Ze 105 mln wydatków aż 27 mln ma zostać przeznaczonych na inwestycje. - Przy konstruowaniu budżetu wzięto pod uwagę propozycje zgłaszane przez radnych, rady sołeckie, mieszkańców a także organizacje pozarządowe – podkreślił Józef Grabowski, przewodniczący komisji rewizyjnej.

Priorytetowe inwestycje

Burmistrz Tomasz Ciszewicz wymienił podczas sesji najważniejsze przyszłoroczne inwestycje. To rozpoczęta już w tym roku budowa sali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 (4,1 mln), rozbudowa Przedszkola nr 3 Miś Uszatek za (780 tys.) oraz modernizacja budynku przy ul. Krótkiej, w którym powstaną nowe mieszkania (2 mln).

W przyszłym roku zostanie też rozpoczęta budowa wieży Kleista, która wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców (zostanie na to przeznaczone 2,4 mln). Zmiany doczeka się pl. Bohaterów na co z budżetu zostanie przeznaczone 4,1 mln.

Drogi, parkingi i przedszkola

Sporo środków pójdzie na remonty dróg. Zmodernizowane zostaną ul. Mieszka I, Nocznickiego i Drzymały (za 2,2 mln). Wyremontowane będą również ulice: Kopernika, Krasińskiego, Grzybowa, Południowa, Powstańców Wielkopolskich w Słubicach i ul. Rubinowa w Kunowicach, a także podwórka przy ulicy Staszica, Konstytucji 3 Maja i Jagiełły. 100 tys. zł przeznaczono na modernizację ul. Witosa, od Konstytucji 3 Maja do Czarnego Kanału.

Podobną kwotę przewidziano na budowę nowych parkingów w mieście, a 350 tys. zł na remonty istniejących dróg asfaltowych. B. Bielecka podkreśla, że gmina nadal podnosić będzie standard w szkołach i przedszkolach, gdzie remontowane będą dachy, klatki schodowe, szatnie, instalacje elektryczne i sale lekcyjne. 20 tys. zł zapisano na stworzenie koncepcji budowy nowego przedszkola w północnej części miasta, gdzie powstaje wiele nowych mieszkań.

Zostanie także zbudowane zadaszenie nad częścią bazaru przy ul. Kopernika – jego koszt to 150 tys. zł. A za tę samą kwotę budynek Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Piłsudskiego zyska nową elewację.

Gmina kupi śmietniki za 120 tys. i ustawi je przy ulicach w mieście (o czym pisaliśmy w osobnym materiale). 50 tys. zł zostanie przeznaczonych na dalszą rozbudowę monitoringu miejskiego. Niemal ta sama kwota pójdzie budowę nowych alejek i oznakowanie cmentarza. Z nowego budżetu skorzysta też biblioteka, która za 60 tys. zł wyremontuje swój taras. A 180 tys. otrzyma SMOK na zakup nowej techniki estradowej i modernizację piwnic.

Będzie też coś dla dzieci i młodzieży. 60 tys. zł pójdzie na doposażenie placu zabaw na placu Przyjaźni i taka sama kwota na budowę placu do treningu ulicznego (tzw. street workout) przy ul. Kochanowskiego.

Pieniądze dla sołectw i powiatu

Środki trafią także do okolicznych sołectw. Za 50 tys. zł zostanie zmodernizowana droga prowadząca do świetlicy wiejskiej w Rybocicach. W Golicach remont czeka ulice Słoneczną, Lipową i Zieloną oraz chodniki – które zostaną odnowione także w Drzecinie.

Gmina wesprze również jednostki powiatowe. 100 tys. zł trafi do szpitala, a za 40 tys. będzie sfinansowany zakup specjalistycznego samochodu dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

---

O realizacji planowanych inwestycji będziemy informować na bieżąco.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama