Słubice: 17 stycznia 2019   |   Imieniny: Marian, Jan, Antoni
reklama
reklama

Nowi honorowi obywatele Słubic odbiorą wyróżnienia

Podczas kolejnej, nadzwyczajnej sesji rady miejskiej będzie bardzo uroczyście: zostaną wręczone wyróżnienia dla dwóch nowych Honorowych Obywateli i jednego Ambasadora Słubic. Są to osoby, które na pewno znacie - nie tylko z tego, co zrobiły dla naszego miasta.

lukaszfabianski 026


Jeszcze w kwietniu informowaliśmy o tym, że Rada Miejska przyznała honorowe wyróżnienia osobom, które w szczególny sposób promują nasze miasto lub działają na jego rzecz.

Wtedy podjęto uchwały o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Słubic Stanisławowi Wachowiakowi, kanclerzowi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Łukaszowi Fabiańskiemu, bramkarzowi polskiej reprezentacji. Tytuł Ambasadora Słubic radni przyznali Torstenowi Kleefeldowi, dyrektorowi Gimnazjum im. Karola Liebknechta we Frankfurcie nad Odrą.

Ale wyróżnieni do tej pory nie odebrali tych tytułów. Stanie się to podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 21 grudnia o godz. 16.00. Jak informuje Beata Bielecka, rzecznik Słubickiego Magistratu, S. Wachowiak i T. Kleefeld pojawią się na sesji osobiście, natomiast w imieniu Łukasza Fabiańskiego wyróżnienie odbierze jego brat Arkadiusz. Kim są nowi obywatele i ambasador naszego miasta?

Pomógł przy Collegium Polonicum

Stanisław Wachowiak jako kanclerz UAM przyczynił się do powstania w Słubicach Collegium Polonicum, jedynej transgranicznej placówki uniwersyteckiej, którą utworzyły wspólnie dwie uczenie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Dzięki jego staraniom w Słubicach powstało również miasteczko akademickie. – To wielki przyjaciel Słubic – podkreśla burmistrz Tomasz Ciszewicz. - Odegrał ogromną rolę w historii naszego miasta, dlatego będziemy dumni jak przyjmie tytuł Honorowego Obywatela Słubic – dodaje. O przyznanie mu tego tytułu wnioskował burmistrz Tomasz Ciszewicz.

Nasz najbardziej znany bramkarz

Łukasza Fabiańskiego nie trzeba przedstawiać, zwłaszcza kibicom piłki nożnej. To słubiczanin, który swoją karierę rozpoczynał w klubie MKS Polonia Słubice. Często podkreśla, skąd pochodzi. Co roku przekazuje gadżety na licytację WOŚP. Tytuł przyznano mu właśnie za wybitne dokonania sportowe i wkład w promocję naszego miasta. Popularny "Fabian" ma już w swojej kolekcji inne gminne wyróżnienie. W 2006 roku otrzymał tytuł "Ambasadora Słubic". O przyznanie mu honorowego obywatelska wnioskowali działacze klubu UKS Polonia Słubice. 

Ambasador zza Odry

Tytuł Ambasadora Słubic trafi do Torstena Kleefelda, dyrektor Gimnazjum im. Karola Liebknechta we Frankfurcie nad Odrą, w którym już od 25 lat uczy się młodzież z obu stron granicy. – Szkoła, którą kieruje pan Kleefeld to wyjątkowe miejsce kształcenia europejskich postaw, nauki ukierunkowanej na poznanie języka sąsiada i jego kultury – mówi T. Ciszewicz. - W jego osobie nasze miasto ma przyjaciela troszczącego się w wyjątkowy sposób o edukację młodzieży z obu stron Odry – dodaje burmistrz. To właśnie frankfurckie gimnazjum wspólnie z Gimnazjum nr 2 w Słubicach realizuje nowatorski projekt edukacyjny „Latarnia”. T. Kleefeld w tym roku otrzymał inne wyróżnienie z Polski: został uhonorowany przez wojewodę lubuskiego medalem Komisji Edukacji Narodowej, przyznawanym przez ministra edukacji. A o nadanie mu tytułu ambasadora wnioskowała Danuta Nowak, dyrektor Gimnazjum nr 2.

---

Kto ma możliwość zgłaszania do tych wyróżnień? Oprócz samorządowców mogą to także zrobić sami mieszkańcy, kluby czy stowarzyszenia. Na stosownym formularzu wystarczy zebrać 30 podpisów, a pismo skierować do przewodniczącego Rady Miejskiej w Słubicach.

A kto znajduje się w gronie honorowych obywateli  i ambasadorów naszego miasta? Można ją znaleźć TUTAJ.


 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama