Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Aż 4 dni trwały w tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Słubicach. Z tej okazji odbyły się m.in. wystawa prac plastycznych, konferencje, warsztaty, a także, tradycyjnie, kolorowy marsz z balonami. A wszystko po to, żeby pokazać – i zapamiętać – że są wśród nas również osoby niepełnosprawne.

Obchody Dnia Niepełnosprawnych

W tym roku Stowarzyszenie Po PROstu kolejny raz (ale po raz pierwszy wspólnie ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym) zorganizowało w naszym mieście obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, które trwały aż 4 dni. Od 1 do 4 grudnia odbyło się wiele różnych wydarzeń, połączonych hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”.

Kolorowo, konkursowo

1 grudnia w Galerii Małej odbył się wesoły i bardzo kolorowy wernisaż prac. Część z nich przygotowali uczniowie szkół podstawowych w odpowiedzi na konkurs plastyczny, zgodny z hasłem obchodów. Okazało się, że dzieci w różny, nieraz bardzo zaskakujący sposób rozumieją integrację z osobami niepełnosprawnymi – co znalazło odbicie w ich pracach.

Ich konkursowe obrazy można oglądać do końca grudnia. A podczas wernisażu w Galerii Małej sąsiadowały z pracami przygotowanymi przez niepełnosprawnych kolegów i koleżanki: wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Słubicach.

A już niedługo podczas kolejnego finału WOŚP każdy będzie mógł stać się właścicielem kilku z zaprezentowanych prac. Obecny na wernisażu burmistrz Tomasz Ciszewicz zaproponował, żeby trafiły one właśnie na tę licytację.

Każdy inny – wszyscy równi

Niepełnosprawność nie musi być szara, smutna i zamknięta w czterech ścianach. Przekonywali o tym uczestnicy integracyjnych warsztatów - dzieci, młodzież i dorośli wzięli udział w grach, konkursach i zabawach tanecznych.

Było też coś dla osób zainteresowanych problematyką niepełnosprawności. Podczas specjalnych wykładów chętni mogli dowiedzieć się więcej m.in. o aspektach terapeutycznych w pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi. Rozmawiali m.in. o zagadnieniach teorii umysłu, integracji sensorycznej czy zrachowaniach trudnych. Do dyspozycji chętnych byli psycholog i pedagog.

Marsz integracyjny

A 4 grudnia tradycyjnie, bo już po raz 3 ulicami miasta przeszedł marsz integracyjny. Jego uczestnicy trzymali w rękach kolorowe balony, które na zakończenie wypuścili w powietrze. Była to najważniejsza, najbardziej widoczna część obchodów. Wszystko jednak miało jeden wspólny cel.

- To, co robimy ma na celu pokazać, że są wśród nas osoby z niepełnosprawnościami. To szczególnie ważne – podsumowała Joanna Sierżant-Rekret, prezes stowarzyszenia Po PROstu.

Organizatorom i uczestnikom obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych towarzyszyliśmy z naszym obiektywem. Zapraszamy do fotorelacji.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.