Słubice: 9 grudnia 2018   |   Imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
reklama
reklama

Strajk kobiet nagrodzony w Brukseli

Kobiety ze Słubic, które w zeszłym roku brały udział w "Czarnym proteście", mogą czuć się wyróżnione. Strajk kobiet został uhonorowany Europejską Nagrodą Obywatelską. Uroczystość odbyła się w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Brała w niej udział słubiczanka, Karolina Dreszer-Smalec.

Czarny protest w Słubicach

3 października minął dokładnie rok od masowych protestów w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Również w centrum Słubic protestowało tego dnia kilkaset osób (ZOBACZ). Ogólnopolski Strajk Kobiet był odpowiedzią wielu środowisk kobiecych i organizacji społecznych na planowaną wtedy przez rząd zmianę przepisów związanych z szeroko pojętą aborcją.

Po roku protest został przypomniany – i doceniony w Brukseli. Otrzymał Europejską Nagrodę Obywatelską w kategorii inicjatywa obywatelska roku.

Europejskie Nagrody Obywatelskie promują społeczne inicjatywy, podejmowane w obronie demokracji. W tym roku szczególny nacisk kładziony był na walkę z zarzewiem ekstremizmu. Organizatorami konkursu są: Volonteurope i Europejskie Forum Obywatelskie.

nagroda strajk_bg

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 8 listopada w Parlamencie Europejskim, firmowana była przez jego wiceprzewodniczącą Sylvię Guillaume. Wyróźnienie odebrała Marta Lempart, pomysłodawczyni i liderka strajku kobiet. Podczas uroczystości była obecna także słubiczanka Karolina Dreszer-Smalec, która pracuje w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym w Brukseli (a w Słubicach pełni rolę członka zarządu Fundacji na rzecz Collegium Polonicum).

- Ta nagroda to wyróżnienie dla ruchu, który narodził się spontanicznie, był bezpartyjny i oddolny. Na tym właśnie polega obywatelska aktywność – żeby głośno wyrażać swoje zdanie, nie bać się wychodzić z inicjatywą. I to zostało docenione – podsumowała K. Dreszer-Smalec.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama