Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

pojazd zastepczy

W większości przypadków osobie, która została poszkodowana w wypadku komunikacyjnym, należy się samochód zastępczy lub przynajmniej zwrot kosztów poniesionych na rzecz jego najmu. Jeśli uczestniczyłeś w zdarzeniu drogowym nie ze swojej winy, podczas którego doszło do szkody częściowej lub nawet całkowitej, możesz się starać o uzyskanie od ubezpieczyciela auta zastępczego. Samochodu tego powinieneś móc używać do czasu naprawienia Twojego pojazdu lub do zakupu nowego auta (w przypadku szkody całkowitej). Takie prawo Ci przysługuje zarówno w sytuacji, kiedy korzystasz z samochodu wyłącznie w celach prywatnych, jak i ze względu na prowadzoną działalność.

Na co zwrócić uwagę?

Pierwszą możliwą opcją jest skorzystanie z samochodu wskazanego przez ubezpieczyciela sprawcy lub wypożyczenie auta z proponowanej przez ubezpieczyciela firmy wynajmującej samochody.

Jeżeli jednak z jakichś przyczyn nie chcesz korzystać z pomocy ubezpieczyciela w wyborze samego samochodu lub firmy wynajmującej, możesz na własną rękę wynająć pojazd. Choć jest to oczywiście odpowiednio obwarowane, jeśli chcesz się starać o zwrot kosztów najmu auta zastępczego.

Po pierwsze wybrane przez Ciebie auto musi być podobnej klasy, co Twój uszkodzony samochód. Jeśli zdecydujesz się na lepszy samochód, ubezpieczalnia nie ma obowiązku pokrycia całych kosztów wynajmu takiego auta. W takiej sytuacji narażasz się na wydatki, które będziesz musiał przynajmniej w części pokryć z własnej kieszeni.

Zorientuj się też w kwestii stawek, jakie są proponowane za wynajem danego samochodu w Twojej okolicy. Ubezpieczyciel również zwraca na to uwagę, więc skorzystanie z firmy, która ma wyższe stawki wynajmu niż regionalna średnia, również wpłynie na odmowną decyzję w kwestii pokrycia całej kwoty wynajmu.

Jak wskazuje ekspert odszkodowaniazoc.pl ubezpieczyciel powinien zapewnić Ci możliwość korzystania z samochodu zastępczego aż do momentu naprawy uszkodzonego w zdarzeniu komunikacyjnym auta bądź zakupu nowego pojazdu. Jednak sytuacja ta nie może trwać w nieskończoność. Masz prawo do korzystania z auta zastępczego do momentu wypłacenia odszkodowania za to konkretne zdarzenie.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów najmu?

Pierwszym przypadkiem jest sytuacja, w której nie jesteś w stanie wykazać, że rzeczywiście korzystałeś z najętego auta zastępczego.

Drugi przypadek to sytuacja, kiedy ubezpieczyciel wskaże, że posiadasz inny samochód, z którego możesz korzystać w czasie naprawy pierwszego.

[artykuł partnerski]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.