Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jednym z wyzwań współczesnego świata jest opieka nad osobami zależnymi: dziećmi i seniorami. W jaki sposób radzą sobie z tym Polacy, a jak Niemcy? Jakie rozwiązania systemowe proponują oba kraje? Na ten temat będzie można porozmawiać z ekspertami w klubie Prowincja.

opieka niemcy_polska_2

Wiele rodzin po polskiej i niemieckiej stronie Odry łączy pracę zawodową i opieką nad małymi dziećmi i seniorami. Na jakie wsparcie w tym zakresie takie rodziny mogą liczyć w obu krajach? Będzie to tematem spotkania, które organizują: Dobro Kultury - Fundacja dla ochrony Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego i Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Obywateli Słubic i Frankfurtu nad Odrą „Nasze stadt – unsere miasto”.

- Chcielibyśmy pokazać, jak państwo polskie i niemieckie pomaga w łączeniu ról opiekuńczych i zawodowych. Będziemy omawiać również wsparcie organizacji niepaństwowych – mówi Marzena Słodownik z fundacji Dobro Kultury. Dodatkowym celem spotkania jest nawiązanie sieci partnerskiej tych instytucji w regionie przygranicznym oraz wspólna dyskusja nad wprowadzaniem nowych rozwiązań.

Seminarium odbędzie się 20 września w godz. 12.00- 17.00 w klubie Prowincja w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Zostało podzielone na część seminaryjną i dyskusję. Podczas pierwszej z nich będzie można wysłuchać prezentacji dot. opieki ustawowej w Polsce i Niemczech. A druga będzie prowadzona w formie dwóch moderowanych dyskusji stolikowych (World Cafe): pierwsza o opiece nad dziećmi, a druga nad seniorami.

Organizatorzy gwarantują tłumaczenie (na j. polski i niemiecki), materiały oraz catering. Rezultatem spotkania będzie podsumowanie, sporządzone w obu językach, które będą mogły otrzymać wszystkie zainteresowane osoby i instytucje.

ZOBACZ PROGRAM

Termin: 20.09.2017, godz. 12.00. Miejsce: klub Prowincja, Słubice.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 victory79 2017-09-18 19:52
Kiedyś w Polsce była odgórnie taka dyrektywa, żeby nie leczyć ludzi starszych, takich, którzy już nie pracują, a najlepiej gdyby lekarz pomógł im spokojnie "odejść". Dotyczyło to osób w wieku emerytalnym i właśnie taki u nas jest system pomocy osobom starszym. Ci , którzy jakimś cudem dotrwają do emerytury, nie mają na leki i inne podstawowe, niezbędne do życia artykuły, wkęc powoli umiierają. W Polsce jest bardzo duży odsetek samobójstw wśród ludzi starszych, wolą oni odebrać sobie życie niż egzystować w agonii. Ot taki mamy system socjalny.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.