Słubice: 23 lipca 2018   |   Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
reklama
reklama

Harcerze wystartowali po nowe przygody (foto)

Ubiegły weekend harcerze ze słubickiego hufca ZHP spędzili w Maczkowie na tradycyjnej imprezie nazywanej „Harcerskim startem”. Czas spędzili bardzo aktywnie, po tym, jak rozbili namioty i przygotowali obóz, uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy. A ostatniego dnia rywalizowali z rodzicami w różnych, nie tylko harcerskich konkurencjach.

Harcerski start

„Harcerski start” odbywa się co roku na początku września, ponieważ hufiec ZHP pracuje w podobnych ramach czasowych co szkoły. Podsumowaniem całego roku jest organizowany w wakacje obóz harcerski, o którym mieliśmy okazję niedawno pisać.

Teraz jednak przyszedł czas na odpowiednie przygotowanie do nowych wyzwań. Na polanie w Maczkowie przez 3 dni obozowało 130 zuchów i harcerzy. Oczywiście w namiotach, które wcześniej trzeba było rozbić samemu, pod okiem instruktora. - Był to porządny turnus obozowy. Dopisała nam i frekwencja, i pogoda – cieszy się Agnieszka Napierała, podharcmistrz Hufca ZHP Słubice im. Lubuskiej Brygady WOP.

Zaczęło się od pierwszej pomocy…

Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmiało „Harcerz harcerzowi bratem”, dlatego spora część zajęć związana była z udzielaniem pierwszej pomocy. Harcerzy szkolili ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego Walczak. Dzięki nim dzieci i młodzież mogli zobaczyć, jak wygląda w środku karetka pogotowia, poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy.

Zajęcia praktyczne były im bardzo potrzebne. Zdobytą wiedzę i umiejętności mieli możliwość wykorzystać w czasie gry terenowej, która odbywała się w sobotę. - Zadaniem harcerzy było odnalezienie rannego w lesie, udzielenie mu pierwszej pomocy i przetransportowanie go na teren obozu. Fajnie sobie z tym poradzili, jedni lepiej, inni trochę gorzej, ale wszyscy zaliczyli to zadanie – mówi A. Napierała.

W międzyczasie instruktorzy brali udział w szkoleniu – wszystko po to, aby praca z dziećmi w tym roku była jeszcze ciekawsza.

…a skończyło na kolejnych przyrzeczeniach

Podczas biwaku harcerzy odwiedzili również inni goście: wędrownicy z Hufca Zielona Góra ZHP, którzy opowiedzieli o swojej wyprawie do Tajlandii. – Swoją prezentacją i opowieściami pokazali wszystkim, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia – opowiada Agata Ilcewicz-Krygier, zastępca komendanta hufca ds. programowych.

W trakcie obozu, choć krótkiego, nie zabrało magicznych momentów, znanych tylko harcerzom. Dwóch kolejnych złożyło przyrzeczenie i otrzymało krzyż harcerski. Te ważne wydarzenia, jak zawsze odbyły się późnym wieczorem, w tajemnicy - tak aby chwile były dla młodych harcerzy magicznym przeżyciem, które zapamiętają na bardzo długo.

Rodzice rywalizowali z dziećmi

Nowością na tegorocznym „starcie” było… zaproszenie rodziców. - Zorganizowaliśmy zawody „rodzice kontra harcerze”. Rodzice mogli zmierzyć się ze swoimi pociechami w różnych konkurencjach, na przykład rozkładając namiot, posługując się kompasem i busolą, szyfrując lub rozszyfrowując wiadomości pisane szyframi harcerskimi i nie tylko – mówi A. Napierała.

Rodzinna rywalizacja była zacięta. - Mimo, iż rodziców było mniej niż dzieci i wydawało się, że alfabet Morse’a czy harcerskie szyfry będą dla nich wyzwaniem to do ostatniej chwili nie było wiadomo kto zwycięży – opowiada A. Ilcewicz – Krygier. Ostatecznie wygrali rodzice, ale harcerze i zuchy już odliczają dni do przyszłorocznego turnieju – żeby się zrewanżować.

Celem organizatorów tego międzypokoleniowego konkursu było to, żeby przybliżyć rodzicom harcerstwo oraz pokazać, że można bawić się i uczyć w każdym wieku. I to się udało. - Impreza bardzo udana, otrzymaliśmy dużo ciepłych informacji zwrotnych od dzieci, ale i też od rodziców – podsumowuje A. Napierała. I dodaje, że rodzice przekonali się, że harcerstwo, oprócz walorów wychowawczych, co jest jego główną ideą, uczy dzieci również wielu praktycznych umiejętności. I samodzielności.

Jak zostać harcerzem?

To, że inauguracja harcerskiego sezonu za nami, nie oznacza, że nie można dołączyć do mundurowej braci. Słubicki hufiec ZHP cały czas zaprasza chętnych do wstępowania w ich szeregi. Wszyscy, którzy chcą przekonać się, jakimi wartościami kierują się harcerze i do czego dążą, mogą przyjść na zbiórki harcerskie do Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Piłsudskiego 3-4.

Harmonogram zbiórek
  • 5 Drużyna Harcerska Krąg, piątki godz. 16.00-17.30 (wiek 10-17 lat)
  • 8 Drużyna Harcerska Żbiki, wtorki godz. 16.30-18.00 (wiek 10-17 lat)
  • 5 Gromada Zuchowa Dzielne Orły, środy godz. 16.30-18.00 (wiek 6-9 lat)
  • 9 Drużyna Harcerska Number One, wtorki godz. 15.30-17.00 (wiek 6-17 lat) / SP1 Słubice
A już niedługo bliżej przedstawimy wszystkie drużyny naszego słubickiego hufca.

---

O tym jak było podczas "Harcerskiego startu" można przekonać się oglądając poniższą galerię zdjęć. Za udostępnienie fotek dziękujemu Hufcowi ZHP Słubice.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Ankieta dotycząca ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych na terenie miasta Słubice

1) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 23 do 6?
 
2) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 24 do 6?
 
3) Czy Pana/Pani zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych wpłynie na poczucie Pana/Pani bezpieczeństwa?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama