Słubice: 17 stycznia 2019   |   Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Zanieczyszczona Odra? Nasi strażacy wiedzą jak temu zaradzić
reklama
reklama

Zanieczyszczona Odra? Nasi strażacy wiedzą jak temu zaradzić

Polscy i niemieccy strażacy wspólnie ćwiczyli na Odrze jak usuwać z wody zanieczyszczenia, np. plamy oleju. Ćwiczenia są potrzebne, ponieważ specjalistyczny sprzęt nie jest używany zbyt często. I oby za szybko się nie przydał.

cwiczenia odra

Ćwiczenia zorganizowane zostało w ramach Grupy Roboczej G3 „Zanieczyszczenia awaryjne” Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem. Komisja ta składa się z delegacji trzech krajów, przez które przepływa Odra: Polski, Niemiec i Czech.

4 września, nad Odrą na wysokości Ratzdorf, spotkali się strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Słubicach, Komendy Miejskiej PSP z Gorzowa Wlkp. oraz ich koledzy z niemieckich jednostek powiatowych. Zadaniem polskiej ekipy było rozstawienie zapory pomostowej na rzece i zebranie uwolnionej substancji ropopochodnej z wykorzystaniem skimera i separatora oleju.

Jak tłumaczy Michał Borowy, rzecznik PSP w Słubicach, tego rodzaju drogim i specjalistycznym sprzętem dysponuje grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego w Gorzowie, stąd ich obecność na tych ćwiczeniach. - Tego rodzaju sprzęt jest rzadko używany, dlatego nie ma potrzeby, żeby był w każdej komendzie powiatowej. Jednak musimy umieć obchodzić się z nim na wypadek pojawienia się zagrożenia. Stąd pomysł na takie ćwiczenia – mówi rzecznik.

Jak podkreśla M. Borowy, ważne jest, aby tego typu akcje były przeprowadzane wspólnie z kolegami zza Odry. - Nasza rzeka to dobro wspólne i w przypadku poważnych zagrożeń, kluczem do dobrego efektu jest sprawne współdziałanie - wyjaśnia.

cwcizenia odra_2

Niemcy testowali jeszcze nowocześniejsze wyposażenie: zaporę elastyczną, wykorzystującą boję nastawą, a właściwie jej prototyp, stworzony w oparciu o rozwiązania stosowane na wodach otwartych, czyli morzach i oceanach. Firma, która planuje wprowadzenie jej na rynek, prezentowała sposób montażu, wprowadzania w nurt rzeki i oczywiście - skuteczność tego nowego narzędzia.

Wśród obserwatorów ćwiczeń nie zabrakło przedstawiciela Biura Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Słubicach. A podsumowanie odbyło się dzień później, podczas konferencji dotyczącej problematyki zanieczyszczeń wód, która miała miejsce w Collegium Polonicum w Słubicach. Tam strażacy, wspólnie z ekspertami z zakresu bezpieczeństwa, omawiali sposoby zapobiegania zanieczyszczeniom oraz ich skutecznej likwidacji. Dyskutowano także na temat wpływu środków gaśniczych na wody powierzchniowe.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaki był dla Słubic 2018 rok?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama