Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Współpraca miast hanzeatyckich to nie tylko średniowieczna, ale też całkiem współczesna, ciekawa historia. Frankfurt i Słubice wspólnie reklamowały się w holenderskim Kampen. Włodarzom miast w promocji pomagali artyści. Było nas widać i słychać.

hanza holandia_1

Przez trzy dni, od 15 do 18 czerwca, w Kampen trwały Międzynarodowe Dni Hanzy, które odwiedziło tysiące turystów z całej Europy. Na gości czekało mnóstwo występów, inscenizacji i pokazów. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć również wspólne stoisko Słubic i Frankfurtu. Nie zabrakło tam przedstawicieli naszych władz, burmistrza Słubic Tomasza Ciszewicza i przewodniczącego Rady Miejskiej Mariusz Olejniczaka. Wyjazd naszej delegacji był możliwy dzięki wsparciu ze środków Euroregionu Pro Europa Viadrina.

Była to dla nas bardzo dobra forma promocji ponieważ impreza przyciągnęła nie tylko tłumy turystów z wielu krajów, ale też przedstawicieli innych miast hanzeatyckich, z którymi mogliśmy nawiązać kontakty – podkreśla burmistrz Tomasz Ciszewicz.

Włodarzy gminy wspierali tancerze ze studia Bohema prowadzonego przez Henryka Lechelta. Młodzi artyści na głównej scenie przy marinie w Kampen zaprezentowali polskie tańce ludowe oraz własne układy choreograficzne. Byli też aktywni przy słubicko-frankfurckim stoisku.

Czym oba miasta chwaliły się w Holandii? Jak podkreśla rzecznik prasowy Beata Bielecka, chodziło głównie o promocję idei dwumiasta.

- Nie mamy szczególnych zabytków, więc przede wszystkim pokazaliśmy jak wspólnie się rozwijamy. Opowiadaliśmy o naszych projektach m.in. budowie wieży Kleista czy rejsach statkiem po Odrze. Promowaliśmy ideę współpracy - wyjaśnia.

hanza holandia_2

Urzędnicy podkreślają, że właśnie wspólna promocja obu miast i występowanie pod jednym szyldem wzbudziły największe zainteresowanie odwiedzających. Ku pozytywnemu zaskoczeniu naszych przedstawicieli wielu z gości wspominało rok 2003, kiedy to Słubic i Frankfurt były gospodarzami międzynarodowego święta. Powodzeniem cieszyły się też rozmaite gadżety z logiem Słubic i Frankfurtu, mapki turystyczne, kubki a nawet... miód i piwo.

W Holandii były też inne miasta z Polski, które należą do hanzeatyckiego związku, głównie z rejonu Pomorza jak Toruń czy Gdańsk. Niewykluczone, że przedstawicieli tego ostatniego zobaczymy podczas najbliższego Miejskiego Święta Hanzy w Słubicach. W kuluarowych rozmowach była mowa o współpracy m.in. w dziedzinie edukacji. Czy coś z niej wyjdzie? Przekonamy się o tym już wkrótce.

Następne Międzynarodowe Dni Hanzy już za rok w niemieckim Rostocku.

---

Zdjęcia udostępnione przez Urząd Miejski w Słubicach. Fot. Beata Bielecka.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.