Słubice: 23 maja 2018   |   Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
reklama
reklama

Znamy plany budowy wałów. Słubice będą wyspą?

Niedawno informowaliśmy o planach modernizacji wałów przeciwpowodziowych na terenie Słubic. Nasi czytelnicy dopytywali się o szczegóły inwestycji i planowany przebieg wału okrężnego. Dziś wiemy już znacznie więcej.

odra 001

Przypomnijmy, że inwestycja współfinansowana ze środków Banku Światowego zakłada wzmocnienie istniejących wałów na odcinku 5,5 km. Jednym z założeń całego przedsięwzięcia jest też budowa wału okrężnego o długości około 5,9 km. Co to oznacza dla Słubic?

Wg informacji z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego po zakończeniu prac Słubice tak naprawdę staną się wyspą. Projekt techniczny wskazuje na uruchomienie dodatkowego ujścia rzeki Odra, które znajdowałoby się na terenie starego dorzecza. To wbrew pozorom skuteczne rozwiązanie, bo masa wody od lat napierająca na miasto, będzie mogła swobodnie opływać Słubice.

Dlatego od początku stawiano na budowę dodatkowego wału okrężnego, który ma stanowić kluczowe zabezpieczenie. Wał zostanie zbudowany wzdłuż nowego koryta rzeki, które będzie zaczynać się na wysokości terenów leśnych w okolicy Świecka, następnie okrąży miasto od strony wchodniej i zakończy się na wysokości niemieckiego Lebus, gdzie zakole rzeki jest wyjątkowo łagodne. Aby utrzymać komunikację z resztą kraju, na wysokości Drzecina powstanie nowoczesna przeprawa promowa.

burmistrz slubic_mapa

Informacje te potwierdził burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz, który uważa, że to dobry kierunek działań. Słubice będą mogły rozwijać turystykę rzeczną i staną się swoistą atrakcją. Będziemy jedyną miejscowością na granicy położoną na wyspie.

- Dla mnie też to było zaskoczeniem, gdy urzednicy z LUW poinformowali nas o ostatecznych planach. Miasto zostanie przecież odcięte od lądu. Ale po zapoznaniu się ze szczegółami - jestem na tak. Szczególnie, że to powrót do dawnych koncepcji, zgodnych z naturalnym biegiem rzeki. Przy okazji ma powstać jezioro, rozbudowana zostanie infrastruktura, to pozwoli na rozwój turystyki i zwiększy dochodu mieszkańców. Całość prac będzie koordynować wojewoda, bo to projekt rządowy - wyjaśnia T. Ciszewicz.

Wkrótce poznamy więcej szczegółów na temat tego przedsięwzięcia. Zostanie udostępniona wizualizacja graficzna oraz szczegóły finansowania. Nieoficjalnie mówi się nawet o kwocie miliarda euro, przy czym 85% tych kosztów miałoby zostać pokryte ze środków zewnętrznych, głównie Banku Światowego i Unii Europejskiej.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaka powinna być organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Konstytucji 3 Maja?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama