Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Stać nas na to! 2018/03/09 10:28 #32433

  • Mariusz Dubacki
  • Mariusz Dubacki Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 65
  • Otrzymane podziękowania: 5
Nie stać nas na bylejakość

Co jakiś czas słubickie fora i portale społecznościowe obiegają informacje o dzikich wysypiskach śmieci, powstających w naszych lasach i przy drogach. Pisałem o tym wielokrotnie w ciągu ostatnich kilku lat. Miejscowe media nagłaśniają sprawę, urzędnicy obiecują pomoc, śmieci zarasta trawa i zasypuje śnieg. Nikt nie zleca usunięcia bałaganu.



Już od 2016 roku funkcjonuje „ustawa śmieciowa”, na jej podstawie można bezpłatnie oddać meble, opony, gruz i inne niepotrzebne rzeczy w PUK przy ul. Krótkiej. Część osób korzysta z tej możliwości, część wywozi śmieci do lasu. Nie wiem czy takie postępowanie to efekt przyzwyczajenia czy głupoty? A może braku wiedzy jak pozbyć się tych odpadów bezpłatnie i wygodnie? Jeśli jednak ktoś świadomie wyrzuca worki ze śmieciami do lasu, to powinien mieć pewność, że kara go nie ominie.





Kilka lat temu władze naszego miasta zdecydowały się na niemal całkowitą marginalizację straży miejskiej. Powszechne były głosy, że strażnicy miejscy nie powinni „polować” na Niemców przy bazarach, nie powinni czaić się w krzakach z radarami, że straż miejska to nie maszynka do zarabiania pieniędzy. I słusznie, od tego mamy policję i inspekcję transportu drogowego, aby dbały o bezpieczeństwo na naszych drogach a straż miejska jest od zupełnie innych rzeczy.
Nastał więc czas wielkich oszczędności i zaciskania pasa. Po co wytężać umysł szukając zwiększenia dochodów, kiedy można wynik finansowy poprawić poprzez rzeczy najprostsze, przez zwalnianie pracowników, w tym strażników miejskich i obcinaniu wynagrodzeń reszcie. Czy ta droga była słuszna? W mojej ocenie nie do końca.

Wystarczy spojrzeć na nasze lasy zasypane śmieciami, w których znaleźć możemy rachunki, potwierdzenia płatności kartą kredytową, listy przewozowe, naklejki inwentaryzacyjne na meblach i komputerach. Takimi właśnie czynnościami powinna się zająć straż miejska. Należy pojechać na miejsce, przeszukać te śmieci, zidentyfikować sprawców i ukarać wysokim mandatem, zobowiązując ich oczywiście to uprzątnięcia bałaganu. Nie wszystkich złapiemy, jednak nakładane mandaty zrekompensowałyby gminie wydatki ponoszone na usuwanie nielegalnych wysypisk.





Kolejnym gorącym tematem jest zanieczyszczenie powietrza w naszym mieście. Wydawałoby się, że Słubice to niewielka miejscowość i nie ma problemu ze smogiem. Nic bardziej mylnego. Co prawda oficjalne badania nie są przeprowadzane, ale osoby prywatne kupują filtry powietrza i aparaturę pomiarową, która wskazuje wielokrotne przekroczenie norm, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Z resztą aparatura pomiarowa nie jest do końca potrzebna, wystarczy w mroźne dni przejść się ulicą Nocznickiego, Konstytucji 3 Maja czy Sportową, aby poczuć czym się pali w piecach. I nie chodzi tutaj tylko o palenie węglem niskiej jakości. Plagą jest palenie plastikowych butelek, starych butów i sztucznych opakowań. Nie trafia do mnie tłumaczenie, że kogoś nie stać na węgiel. Słubiczan nie stać na oddychanie takim powietrzem.




Poza oczywistymi kontrolami straży miejskiej, poza badaniami składu dymu z powietrza za pomocą drona, należałoby się zastanowić nad metodą zachęcenia mieszkańców Słubic do wymiany systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne np. piece gazowe. Węglem, tym bardziej kiepskiej jakości, nikt nie pali dla przyjemności czy też z wygody. Są to źródła ciepła wymagające dużego nakładu pracy i mało przyjemne dla samych użytkowników. Do ich stosowania zmusza nas najczęściej trudna sytuacja finansowa gospodarstw domowych, dlatego należy wprowadzić system dopłat dla tych osób oraz seniorów, które umożliwią im wymianę pieców węglowych na gazowe.

Jasne jest, że zarówno nakłady na straż miejską, jak i na systemowe rozwiązania dotyczące wymiany pieców węglowych kosztują. Słubice to jednak nie ubogie miasteczko ze wschodniej Polski. To europejskie miasto, którego położenie sprawia, że stać nas na rzeczy podstawowe, takie jak porządek na ulicach i zdrowa jakość powietrza. Nie stać nas na bylejakość, bałagan i hałdy śmieci wokół miasta. Przynajmniej raz w miesiącu obiega nas informacja o nadwyżce finansowej w budżecie gminy, o tym w jakiej wyśmienitej sytuacji finansowej się znajdujemy. Jeśli to jest prawda, a zakładam, że tak, to zainwestujmy nie tylko w infrastrukturę, ale również w jakość naszego codziennego życia.

Stać nas na to!

Słubiczanin z urodzenia, od lat mocno związany...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mariusz Dubacki.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/09 15:00 #32434

  • ja28rek
  • ja28rek Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 448
  • Otrzymane podziękowania: 35
Też kiedyś wspomniałem na temat smogu w mieście, ale temat nie miał zbyt wielkiego zainteresowania. Ludzie w naszym mieście nie myślą o swoich dzieciach i następnych pokoleniach. Po prostu temat smogu ludzie mają gdzieś.

Podsumowując to nasza gmina nic nie robi w tym kierunku aby poprawić jakość powietrza w naszym mieście. Brak dopłat do wymiany pieca na gazowy i masakra z papierami i zezwoleniem jak ktoś chce wymienić.

Trzeba też wiedzieć, że nasi sąsiedzi zza Odry często podrzucają nam śmieci.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/10 18:32 #32441

  • slubfurt79
  • slubfurt79 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 63
  • Otrzymane podziękowania: 2
Bardzo dobry felieton.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/10 21:21 #32443

  • charlotta
  • charlotta Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 132
  • Otrzymane podziękowania: 6
#ja28rek - czy na tych smieciach od naszych sasiadow zza Odry pisze "made in germany"??? A oni jak czesto podrzucaja nam swoje smieci??? Widziales i nie zareagowales??? Wstyd i zenada, ze w ogole cos takiego moglo sie "uplegnac" w glowie niejakiego #ja28rek !!! :evil:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/11 07:54 #32445

  • ja28rek
  • ja28rek Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 448
  • Otrzymane podziękowania: 35

charlotta napisał: #ja28rek - czy na tych smieciach od naszych sasiadow zza Odry pisze "made in germany"??? A oni jak czesto podrzucaja nam swoje smieci??? Widziales i nie zareagowales??? Wstyd i zenada, ze w ogole cos takiego moglo sie "uplegnac" w glowie niejakiego #ja28rek !!! :evil:


Tak widziałem niemieckie paragony i produkty, a skąd wiesz czy nie zareagowałem? Byłeś w Straży Miejskiej i uzyskałeś takie info ? Przestań głupoty wypisywać analfabeto!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez ja28rek.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/11 18:28 #32446

  • charlotta
  • charlotta Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 132
  • Otrzymane podziękowania: 6
@ja28rek - Polacy robiac zakupy u naszych sasiadow zza Odry otrzymuja paragony lub rachunki wylacznie w jezyku niemieckim. I stad niewatpliwie na dzikich wysypiskach walaja sie takie czy inne papierzyska.
Twoje twierdzenie, ze nasi sasiedzi zza Odry wyrzucaja w Polsce swoje wory ze smieciami i gruz nie ma zadnego pokrycia z rzeczywistoscia. W obecnej chwili trzeba sie sto razy dobrze zastaniowic zanim sie rzuci takie stwierdzenie na forum publicznym. To juz zakrawa na podjudzanie do nienawisci!
Jestes zbieraczem surowcow wtornych, ze walesasz sie po wysypiskach?
Inne impertynencje pozostawiam bez komentarza. To nie moj poziom!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/12 10:29 #32449

  • burmiszcz
  • burmiszcz Avatar
  • Gość
  • Gość

charlotta napisał: Twoje twierdzenie, ze nasi sasiedzi zza Odry wyrzucaja w Polsce swoje wory ze smieciami i gruz nie ma zadnego pokrycia z rzeczywistoscia.

To, że czegoś nie widziałaś nie znaczy, że nie istnieje.
www.slubice24.pl/forum/9-Miasto-mieszka%...%C5%82-Kunowic#25674
Przeczytaj szczególnie dokładnie trzecie zdanie w drugim akapicie.

Na dodatek, autor tego wątku ma spore znajomości wśród emerytowanych strażników granicznych, więc może da Ci namiary na kilku? A oni Ci poopowiadają jak to przed wejściem do UE/Schengen zawracali na granicy Niemców z workami śmieci i gruzem w bagażnikach samochodów.

W obecnej chwili trzeba sie sto razy dobrze zastaniowic zanim sie rzuci takie stwierdzenie na forum publicznym. To juz zakrawa na podjudzanie do nienawisci!

No więc się dobrze zastanów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez burmiszcz.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/15 13:05 #32468

  • charlotta
  • charlotta Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 132
  • Otrzymane podziękowania: 6
Apeluje o nie podjudzanie! Jeden swistek z nazwa miasta HAMBURG nie jest zadnym dowodem na to, ze nasi sasiedzi zza Odry wyrzucaja u nas swoj gruz i smieci!!! I to az z HAMBURGA - kon by sie usmial.
Imie DANUTA na lastrikowym gruzie cmentarnyml dokumentuje jasno pochodzenie tych dzikich wysypisk!
I jeszcze raz - NIE PODJUDZAC!!! Amen!
Za tę wiadomość podziękował(a): Mariusz Dubacki

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/16 06:52 #32474

  • Mariusz Dubacki
  • Mariusz Dubacki Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 65
  • Otrzymane podziękowania: 5
Zgadzam się z @charlotta. Nawet jeśli przyjmiemy, że sąsiadom zdarza się coś podrzucić, to przygniatająca (to słowo chyba tutaj bardzo dobrze pasuje) większość śmieci to NASZE polskie, słubickie autorstwo i to my musimy z tym walczyć.
Słubiczanin z urodzenia, od lat mocno związany...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/16 21:32 #32481

  • burmiszcz
  • burmiszcz Avatar
  • Gość
  • Gość

charlotta napisał: Apeluje o nie podjudzanie! Jeden swistek z nazwa miasta HAMBURG nie jest zadnym dowodem na to, ze nasi sasiedzi zza Odry wyrzucaja u nas swoj gruz i smieci!!! I to az z HAMBURGA - kon by sie usmial.
Imie DANUTA na lastrikowym gruzie cmentarnyml dokumentuje jasno pochodzenie tych dzikich wysypisk!
I jeszcze raz - NIE PODJUDZAC!!! Amen!

Masz Ty pojęcie o tych swoich Niemcach.
natemat.pl/223777,niemcy-robia-z-polski-...-bo-trudno-go-wykryc
www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/niemco...w-polsce,165652.html
www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/gorzow-w...skim-lesie,id,t.html
www.gs24.pl/wiadomosci/szczecin/art/5332...zy-bukowej,id,t.html
Chcesz jeszcze trochę linków czy sama sobie znajdziesz?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/16 21:45 #32482

  • burmiszcz
  • burmiszcz Avatar
  • Gość
  • Gość

Mariusz Dubacki napisał: Zgadzam się z @charlotta. Nawet jeśli przyjmiemy, że sąsiadom zdarza się coś podrzucić, to przygniatająca (to słowo chyba tutaj bardzo dobrze pasuje) większość śmieci to NASZE polskie, słubickie autorstwo i to my musimy z tym walczyć.

No a dwa lata temu zrobił Pan i udostępnił zdjęcie karteczki z danymi jakieś niemieckiej firmy, sugerując że Niemcy wywalają u nas śmieci.
I dobrze Pan sugerował, to co jest w naszej okolicy to tylko czubek góry lodowej, nie ma co się wstydzić i wyrzekać swoich przekonań.
Niemcy od lat wywalają u nas śmieci, indywidualnie oraz na większą skalę jak w podanych przeze mnie linkach.
A ostatnio stali się monopolistą w naszym kraju i posiadają większość spalarni i segregatorni odpadów. Tylko naiwne dziecko może sadzić, że zrobili to w trosce o nasze zdrowie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/17 20:14 #32492

  • Mariusz Dubacki
  • Mariusz Dubacki Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 65
  • Otrzymane podziękowania: 5
Bzdury piszesz @burmiszcz. Tak udostępniła zdjęcie, nikt nie chciał zająć się sprawą, wyszukałem więc firmę w Google. Okazało się, że kilka lat wcześniej używany sprzęt komputerowy kupiła od nich polska firma za 1 euro.
A śmieci właściciel terenu sprzątnął. Był to teren kopalni piasku gdzie powstawało nielegalne wysypisko.
Słubiczanin z urodzenia, od lat mocno związany...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mariusz Dubacki.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/17 22:54 #32495

  • burmiszcz
  • burmiszcz Avatar
  • Gość
  • Gość

Mariusz Dubacki napisał: Bzdury piszesz @burmiszcz.

Niby jakie bzdury, że Niemcy nie wywalają śmieci w naszych lasach?

Tak udostępniła zdjęcie, nikt nie chciał zająć się sprawą, wyszukałem więc firmę w Google. Okazało się, że kilka lat wcześniej używany sprzęt komputerowy kupiła od nich polska firma za 1 euro.

I przez kilka lat trzymali jakąś bzdurną karteczkę?
A nawet jak tak było, to dwa lata temu trzeba było sprawę wyprostować, teraz to już po herbacie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Stać nas na to! 2018/03/28 08:24 #32538

  • charlotta
  • charlotta Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 132
  • Otrzymane podziękowania: 6
Burmiszcz B) bzdety piszesz! Niemcy samowolnie nie otworzyli spalarni smieci ani na "dziko" nie segreguja u nas smieci nawet samowolnie nie przywoza swoich smieci na teren Polski!!!! DOSTALI POZWOLENIE OD MIEJSCOWYCH WLADZ ZA GRUBE PIENIADZE !!! To pazernosc miejscowych wladz a Ty masz nieuzasadnione pretensje do naszych sasiadow. :evil:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1