Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/12 08:13 #31679

  • Mariusz Dubacki
  • Mariusz Dubacki Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 65
  • Otrzymane podziękowania: 5
O co ta wojna
Od kilku tygodni jesteśmy karmieni informacjami na temat awantury w sprawie wyboru prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach. Mam bardzo jednoznaczne i krytyczne wobec byłej już Rady Nadzorczej Spółdzielni mieszkaniowej zdanie w tej sprawie. Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach liczy 12 osób. Po odejściu prezesa Artura Smoleńskiego, rozpoczęły się „przepychanki” i spory, kto ma go zastąpić. Kilku członków Rady Nadzorczej rozpoczęło kampanię na rzecz kandydatów spoza członków spółdzielni. Członkowie, którzy obserwują życie SM pamiętają, że podobną sytuację mieliśmy 10 lat temu. Wtedy również próbowano przekonać Radę Nadzorczą do wyboru prezesa niebędącego członkiem spółdzielni. Dochodziło do różnego rodzaju nacisków np. ze strony lokalnych polityków. Jako przewodniczący komisji legislacyjnej RN spółdzielni w tamtym czasie, razem z radcą prawnym i innymi członkami RN postanowiliśmy napisać nowy statut spółdzielni, aby uniemożliwić tego typu zapędy. Statut został przyjęty i przez 10 lat nikomu do głowy nie przyszło, aby na fotel prezesa mogła kandydować osoba, która nie jest członkiem spółdzielni.
Wszystko zmieniło się za rządów w Radzie Nadzorczej przewodniczącego Niedużaka. Lista jego grzechów jest bardzo długa.

Po pierwsze, w przedziwny sposób interpretując zapisy statutu, zezwolił na kandydowanie osobom, które nie są członkami Spółdzielni Mieszkaniowej.

Po drugie
, jak wynika z relacji członków RN, wraz z osobą jego zdaniem wybraną na prezesa SM, świadomie wprowadził w błąd RN w listopadzie 2017 roku. Na pytanie do kandydatki na prezesa, Pani Moniki Murańki, czy jest ona członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej, kandydatka odpowiedziała, że tak, w oczywisty sposób mijając się z prawdą, mówiąc wprost okłamując członków Rady Nadzorczej!

I tutaj po trzecie!
Aby ukryć przed mieszkańcami swoje kłamstwa, 3 stycznia 2018 roku, czyli w dniu zaplanowanego wyboru prezesa, Pani Monika Murańka nabyła od Pana Niedużaka udział wynoszący 1/25 w lokalu mieszkalnym. Pan Niedużak zbywający na rzecz Pani Murańki udział w lokalu mieszkalnym to brat innego Pana Niedużaka, do wczoraj przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach. Przy tej całej machinacji Pan Niedużak (były przewodniczący) wykazał się kolejną nieznajomością prawa spółdzielczego, które zostało znowelizowane w poprzednim roku. Powołując się na nowe przepisy, próbował udowodnić, że nabywając udział w lokalu mieszkalnym, Pani Murańka „z automatu” stała się członkiem spółdzielni zapominając, że przepisy na które się powołuje dotyczą wyłącznie małżonków, a z tego co mi jest wiadomo Pani Murańka nie zawarła z Panem Niedużakiem związku małżeńskiego. Reasumując Pani Murańka nie była i nie jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej.

Grzech czwarty pana byłego przewodniczącego Niedużaka, równie ciężki jak poprzedni, to wykluczenie z głosowania nad wyborem prezesa trzech członków Rady Nadzorczej! Dlaczego? Po co? Pan były przewodniczący Niedużak miał wcześniej policzone „szable” i wiedział, że jego kandydatka może liczyć na 4 głosy, co przy 12 osobowym składzie rady nie dawało większości. Trzech członków rady również ubiegało się o posadę prezesa więc były przewodniczący Niedużak wykluczył ich z posiedzenia rady i wyprosił z sali. Nie przewidział jednak były przewodniczący, że jeden z kandydatów na prezesa a jednocześnie członek Rady Nadzorczej, Ryszard Bodziacki zrezygnuje z kandydowania. Co w takiej sytuacji miał zrobić Pan Niedużak? Mógł iść w zaparte i ciągnąć tą swoją pokrętną gierkę! Pana Bodziackiego mimo wszystko nie dopuścił do głosowania (z Ryszardem Bodziackim było obecnych 10 członków i większość do wyboru prezesa wynosiła 5 osób), aby zapewnić zwycięstwo swojej kandydatce. Skandal, prawda? Jeśli ktoś myśli, że więcej pan były przewodniczący nie mógł wykombinować to się grubo myli!


Grzech piąty
, chyba najcięższy! W dniu 10 stycznia, przed zaplanowanym na wieczór walnym zebraniem członków spółdzielni, były przewodniczący Niedużak, podpisał umowę o pracę z Panią Murańka, zapewniając jej wynagrodzenie w wysokości 6800 zł brutto i sześciomiesięczny okres wypowiedzenia. Wysokość wynagrodzenia oraz inne warunki pracy ustala dla prezesa Rada Nadzorcza, która nie zajęła się tym tematem a bezprawnie uczynił to Pan Niedużak. Ta sprawa z pewnością znajdzie swój finał w prokuraturze a następnie w sądzie.

O co ta wojna? O około 4800 zł na rękę miesięcznie? Dla większości z nas to nieosiągalna kwota miesięcznych poborów, ale w mojej ocenie relatywnie niska jak na pensję prezesa spółdzielni. Myślę, że te mimo wszystko niskie pobory doprowadziły do odejścia bardzo dobrego prezesa Artura Smoleńskiego.,

Na szczęście przygniatającą przewagą, stosunkiem głosów 131 do 2, były przewodniczący Niedużak został pozbawiony swojej funkcji a ja osobiście będę domagał się jego wykluczenia spośród członków spółdzielni, za działania na szkodę SM.

Co do Pani Murańki, to życzę jej powodzenia w życiu zawodowym, lecz nie na fotelu prezesa spółdzielni. Ludzie na to nie pozwolą, aby ich pieniędzmi zarządzała osoba wybrana w taki sposób. Znam Panią Monikę, razem pracowaliśmy w społecznej komisji mieszkaniowej, cenię sobie tą współpracę i wiem, że znajdzie zatrudnienie adekwatne do jej kompetencji i doświadczenia.
Słubiczanin z urodzenia, od lat mocno związany...
Za tę wiadomość podziękował(a): jadziahej

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mariusz Dubacki.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/12 09:38 #31681

  • jadziahej
  • jadziahej Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 118
  • Otrzymane podziękowania: 7
Panie Mariuszu z całym szacunkiem ale... śmiech na sali :laugh:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/12 19:33 #31687

  • kreplas
  • kreplas Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 152
  • Otrzymane podziękowania: 4
Bo są dwa rodzaje prawa: prawo ustanowione przes Sejm i prawo Pana N...
Nosił wilk razy kilka....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/12 20:16 #31688

  • Danslefischier
  • Danslefischier Avatar
  • Gość
  • Gość
Krótko -Niech rzuci ten kamieniem -co jest bez winy. A kogo chcecie wybrać jak zwykle swojego.A ja myślę,że kobieta byłaby najlepsza -bo chłopy wszędzie się pchają.Panie Dubacki ,a Pana wszędzie pełno.Plusów Pan nie zbierze u wyborców .NOWOCZESNA JUŻ NIE MA PIENIĘDZY -A MOŻE KTOŚ Z NOWOCZESNEJ NA PREZESA.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/13 00:35 #31689

  • burmiszcz
  • burmiszcz Avatar
  • Gość
  • Gość
Że tak spytam, a czy Pan jest członkiem tej spółdzielni?
A jeżeli tak, to czy miesza Pan tam jako obywatel Mariusz Dubacki czy przedstawiciel struktur partii na .N?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/13 06:25 #31692

  • Mariusz Dubacki
  • Mariusz Dubacki Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 65
  • Otrzymane podziękowania: 5
Odpowiadając moim wiernym adwersarzom, informuję moi drodzy, że jestem członkiem spółdzielni a z przewodniczenie obradom moje członkostwo w Nowoczesnej nie ma nic wspólnego. Tak się składa, że na przewodniczącego zebrania zgłoszono dwie kandydatury. Członka PiSu i Nowoczesnej. Przepraszam @burmiszcz, że dostałem 99% głosów i sprawiłem Ci tym przykrość. Pewnie w imieniu Nowoczesnej powinienem przeprosić za to, że członkowie PiSu zdominowali RN i doprowadzili do tej całej sytuacji. Na koniec zaskoczę Cię @burmiszcz... Nowoczesna nie tylko nie ma zamiaru typować nikogo na prezesa spółdzielni. Tak się składa, że dotychczasowy prezes Artur Smoleński to członek Nowoczesnej
Słubiczanin z urodzenia, od lat mocno związany...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/13 11:48 #31693

  • burmiszcz
  • burmiszcz Avatar
  • Gość
  • Gość

Mariusz Dubacki napisał: Odpowiadając moim wiernym adwersarzom, informuję moi drodzy, że jestem członkiem spółdzielni a z przewodniczenie obradom moje członkostwo w Nowoczesnej nie ma nic wspólnego.

No jak to nie? W pierwszym artykule o odwołaniu RN nie w ma wzmianki, że jest Pan członkiem spółdzielni, za to jest wyeksponowany fakt, że jest Pan szefem partii w powiecie:
"Ogłoszenie wyników cała sala przyjęła z dużym aplauzem. - To jeszcze nie koniec. Teraz czas na prokuraturę i sądy – skomentował sytuację Mariusz Dubacki, szef Nowoczesnej w powiecie słubickim, który prowadził zebranie." Jak do tej pory nikt tego nie sprostował.
Pisze Pan swój felieton i w nim też nie ma wzmianki o Pańskim członkostwie w spółdzielni, za to w stopce powiela się informacja o Nowoczesnej. Trzeba się zdecydować, czy komentuje Pan sytuację w Spółdzielni jako jej członek czy przedstawiciel jakiejś partii.

Tak się składa, że na przewodniczącego zebrania zgłoszono dwie kandydatury. Członka PiSu i Nowoczesnej. Przepraszam @burmiszcz, że dostałem 99% głosów i sprawiłem Ci tym przykrość.

Zwisa mi i powiewa ileś dostał Pan głosów, pytanie czy przynależność do partii powinno mieć znaczenie dla funkcjonowania Spółdzielni? Bo jak widzę ma olbrzymie. A może te 99%, to taki przedsmak do potencjalnego prezesowania w Spółdzielni?

Pewnie w imieniu Nowoczesnej powinienem przeprosić za to, że członkowie PiSu zdominowali RN i doprowadzili do tej całej sytuacji. Na koniec zaskoczę Cię @burmiszcz...Nowoczesna nie tylko nie ma zamiaru typować nikogo na prezesa spółdzielni.

A oni ją zdominowali w zeszłym miesiącu, że dopiero teraz Pan się obudził? Bo wcześniej jakoś Pan na tę Radę Nadzorczą nie narzekał.

Tak się składa, że dotychczasowy prezes Artur Smoleński to członek Nowoczesnej

A to nie ma za bardzo czym się chwalić, bo wychodzi na to, że dopóki w Radzie Nadzorczej Spółdzielni był PiS a prezesem był ktoś od NAS, to wszystko było OK, teraz nagle, to komuś przeszkadza.

Nadal Pan uważa, że Pańskie członkostwo w Spółdzielni i przewodniczenie zebrani oraz członkostwo Nowoczesnej nie mają nic wspólnego?
Ciekawe czy inni też podzielają Pańskie zdanie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/13 13:53 #31694

  • grudzień
  • grudzień Avatar
  • Gość
  • Gość
Ty @burmiszcz. Jak wpływ na redakcję miał Pan Dubacki, że ta podała jego przynależność partyjną?
Na walnym na prowadzącego wybrano osobę najbardziej kompetentną. Przynależność partyjna nie miała żadnego znaczenia. Wybrano członka spółdzielni, a nie przewodniczącego Nowoczesnej. 99% za Panem Dubackim powinna zrobić na tobie wrażenie. Nie robi? Trudno.
Jakie są kulisy wyboru prezesa zarządu przez Radę Nadzorczą? Po prostu wojna w rodzinie, w PiS-ej rodzinie. Pierwotnie RN zaakceptowała regulamin wyboru Prezesa, który pozwalał pisowskim miernotom bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia na zostanie prezesem. Zaskrzypiało, zazgrzytało, bo tych miernot było kilku. No i skoczyli sobie do gardła i się wyrżnęli nawzajem ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/13 14:32 #31695

  • mafefka
  • mafefka Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 19
  • Otrzymane podziękowania: 2
Bo ludzie jakby wiedzieli ,że jest z Nowoczesnej -to by inaczej głosowali.Dużo ludzi nie przyszło ,którzy nie popierają Nowoczesnej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mariusz Dubacki

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/13 14:42 #31696

  • grudzień
  • grudzień Avatar
  • Gość
  • Gość

mafefka napisał: Bo ludzie jakby wiedzieli ,że jest z Nowoczesnej -to by inaczej głosowali.Dużo ludzi nie przyszło ,którzy nie popierają Nowoczesnej.


:ohmy: :ohmy: :ohmy:

Co ta wspólnego ze sprawnym poprowadzeniem Walnego?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez grudzień.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/13 15:31 #31697

  • burmiszcz
  • burmiszcz Avatar
  • Gość
  • Gość

grudzień napisał: Ty @burmiszcz. Jak wpływ na redakcję miał Pan Dubacki, że ta podała jego przynależność partyjną?

Ależ sprawa jest prosta, był tam jako członek spółdzielni czy przedstawiciel partii? Można było to sprostować, chociażby w swoim felietonie, tylko po co skoro ktoś robi reklamę za darmo.
Nawet w stopce nie ma informacji o spółdzielni i nadal nie wiem czy Pan Dubacki swój felieton pisze jako spółdzielca czy partyjniak?
A ponieważ nikt inny z członków spółdzielni się nie rozpisał, co mamy sądzić?

Na walnym na prowadzącego wybrano osobę najbardziej kompetentną. Przynależność partyjna nie miała żadnego znaczenia. Wybrano członka spółdzielni, a nie przewodniczącego Nowoczesnej. 99% za Panem Dubackim powinna zrobić na tobie wrażenie. Nie robi?

No jakoś nie robi.

Trudno. Jakie są kulisy wyboru prezesa zarządu przez Radę Nadzorczą? Po prostu wojna w rodzinie, w PiS-ej rodzinie. Pierwotnie RN zaakceptowała regulamin wyboru Prezesa, który pozwalał pisowskim miernotom bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia na zostanie prezesem. Zaskrzypiało, zazgrzytało, bo tych miernot było kilku. No i skoczyli sobie do gardła i się wyrżnęli nawzajem ;)

Jak widzę, że najważniejsze jest, to czy ktoś jest z tej czy tamtej partii, to jakoś przestaje mnie interesować wykształcenie i doświadczenie. Tym bardziej, że prezesem nikt się nie rodzi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/13 15:55 #31698

  • Mariusz Dubacki
  • Mariusz Dubacki Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 65
  • Otrzymane podziękowania: 5
@burmiszcz... w stopce, którą napisał redaktor portalu słubice24 nie ma też informacji, że lubię wędkować a na wakacje zamiast on inklusive w Grecji czy we Włoszech wolę namiot nad lubuskimi jeziorami lub w Bieszczadach. Nie sposób tam napisać wszystkiego. Nie zwykłem ingerować w treść artykułów. Piszesz o sprostowaniu? Sprostowania można żądać w przypadku nieprawdziwych informacji, a to że jestem w Nowoczesnej nie jest informacją nieprawdziwą. Ale w tej kwestii masz trochę racji... Nie rozumiem dlaczego zarówno redakcja Słubice24 jak i HTS, robiąc materiał o spółdzielni, przy wszystkich nazwiskach podają przynależność partyjną. Gdybyś był na zebraniu, to byś wiedział, że z mojej strony nigdy nie padł zarzut np w stosunku do Pana Niedużaka, że jest z PiSu. Nie ma to znaczenia.
Na koniec zaskoczę Cię. Nie zamierzam zostać prezesem. Zawodowo też jestem spełniony
Słubiczanin z urodzenia, od lat mocno związany...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mariusz Dubacki.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/14 15:39 #31707

  • burmiszcz
  • burmiszcz Avatar
  • Gość
  • Gość

Mariusz Dubacki napisał: @burmiszcz... w stopce, którą napisał redaktor portalu słubice24 nie ma też informacji, że lubię wędkować a na wakacje zamiast on inklusive w Grecji czy we Włoszech wolę namiot nad lubuskimi jeziorami lub w Bieszczadach.

A stopkę to oni sobie ze szklanej kuli wzięli? Nie podawał i nie autoryzował Pan tego?

Nie sposób tam napisać wszystkiego. Nie zwykłem ingerować w treść artykułów. Piszesz o sprostowaniu? Sprostowania można żądać w przypadku nieprawdziwych informacji, a to że jestem w Nowoczesnej nie jest informacją nieprawdziwą.

Nie chodzi o to co jest w stopce ale czego nie ma. Póki co jedynie Pan rozpisał się na temat spółdzielni, wypadało, jeżeli nie w stopce to w felietonie napisać, że jest Pan jej członkiem skoro zabiera Pan głos w tej sprawie. Chociaż, z drugiej strony, skoro "nieprzeciętna" radna, może wszystkich w około oskarżać, że nie są heraldykami, sama mając o tym mgliste pojęcie, to dlaczego o Spółdzielni Mieszkaniowej nie może pisać ktoś kto nie ma o niej pojęcia?

Ale w tej kwestii masz trochę racji... Nie rozumiem dlaczego zarówno redakcja Słubice24 jak i HTS, robiąc materiał o spółdzielni, przy wszystkich nazwiskach podają przynależność partyjną.

Bo może nie tylko oni wpadli na "szatański" pomysł, że przy okazji spraw związanych ze spółdzielnią można zrobić z tego sprawę polityczną?

Gdybyś był na zebraniu, to byś wiedział, że z mojej strony nigdy nie padł zarzut np w stosunku do Pana Niedużaka, że jest z PiSu.

Nie jestem członkiem spółdzielni, między innymi z tego powodu nie wiedziałem jaki konkretnie jest Pański udział w tym zebraniu. Po pierwszym artykule na S24 myślałem, że wybrano Pana na "bezstronnego" moderatora. Dlatego dziwiły mnie słowa o prokuraturze i przynależność partyjna, no ale to już się wyjaśniło.

Nie ma to znaczenia.

Na pewno nie miało znaczenia dopóki prezesem był Pan Smoleński. Wtedy nikt, nie tylko Pan, nie dopatrywaliście się niczego złego w RN spółdzielni. Może inaczej, nawet jak coś było, to nie było o tym głośno "na mieście", teraz nagle zrobił się z tego szum medialny; artykuły, felietony.

Na koniec zaskoczę Cię. Nie zamierzam zostać prezesem. Zawodowo też jestem spełniony

A to mnie akurat najmniej interesuje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/14 16:43 #31708

  • grudzień
  • grudzień Avatar
  • Gość
  • Gość
@Panie Mariuszu. Jak Pan widzi i czyta to co napisał @burmiszcz, to pewnie dochodzi Pan do tych samych wniosków co ja. Nie warto wchodzić w dyskusję z tym panem. Retoryka jest pewnie Panu znana z wielu spotkań. Po co dyskutować z kimś, kto nie wie, że przewodniczącego Walnego wybierają członkowie spółdzielni ze swojego grona, a myśli, że łapie się "bezstronnych moderatorów" na ulicy lub nominuje ich partia polityczna :lol: Który uważa, że w spółdzielni za Pana Smoleńskiego działo się dobrze tylko dlatego, że nikt niczego złego nie znalazł i było medialnie cicho :silly:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kilka słów o Spółdzielni Mieszkaniowej w Słubicach 2018/01/15 09:05 #31717

  • burmiszcz
  • burmiszcz Avatar
  • Gość
  • Gość

grudzień napisał: @Panie Mariuszu. Jak Pan widzi i czyta to co napisał @burmiszcz, to pewnie dochodzi Pan do tych samych wniosków co ja. Nie warto wchodzić w dyskusję z tym panem. Retoryka jest pewnie Panu znana z wielu spotkań. Po co dyskutować z kimś, kto nie wie, że przewodniczącego Walnego wybierają członkowie spółdzielni ze swojego grona, a myśli, że łapie się "bezstronnych moderatorów" na ulicy lub nominuje ich partia polityczna :lol:

A to jakiś wymóg formalny jest? Bo ja kojarzę Pana Dubackiego i z pikiet pod sądem i zdaje się z jakichś zebrań z emerytowanymi funkcjonariuszami SG, to czy w ramach walki o wolność i demokrację nie mógł prowadzić zebrania spółdzielni?

Który uważa, że w spółdzielni za Pana Smoleńskiego działo się dobrze tylko dlatego, że nikt niczego złego nie znalazł i było medialnie cicho :silly:

Słuchaj misiu, z tego co wiem, to Rada Nadzorcza działała od ładnych paru lat, i przez te parę lat było cicho o spółdzielni. No to było jednak dobrze czy źle? Bo to, że komuś obecnie przeszkadzała RN, to my już wiemy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2