Słubice: 17 października 2019   |   Imieniny: Juliana, Łukasza, Bogumiła
reklama
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Niebanalne graffiti sposobem na upiększenie miasta
(1 przeglądających) (1) Gość
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Niebanalne graffiti sposobem na upiększenie miasta

Niebanalne graffiti sposobem na upiększenie miasta 10/28/2018 13:57 #33966

Z cyklu jest jak jest a mogłoby być tak:

Tak jak pisałem już wcześniej w naszym mieście w Słubicach mamy sporo artystów różnej maści. Począwszy od muzyki przez malarstwo kończąc na rzemieślnictwie. Dziś skupię się na malarzach, grafficiarzach. Jest ich całkiem spora grupa czasami nawet te osoby się nie znają nawzajem a dzielą wspólna pasje. Graffiti nie jest łatwa sztuką i tu ktoś może powiedzieć jaka to sztuka to bohomazy. Osobiście się spotkałem z takimi komentarzami i trudno było wytłumaczyć że nie mają racji. Z drugiej jednak strony tacy ludzie uważają za graffiti każdy napis psiknięty sprejem. Takich napisów brzydkich powiedzmy to wprost jest całkiem sporo i odstraszają zamiast cieszyć oko. To jest w większości przyczyna nie przychylnego spojrzenia na sztukę graffiti.

Wracając do sedna sprawy chciałem wam przedstawić artystów i ich pracę (Mateusz Dobs i Paweł Sterenczak). To ich prace widzimy na fotach w tym poście i sami musicie przyznać że są ciekawe, nietypowe czasami to po prostu wybuch artyzmu a czasami tematyczne dzieła. Stworzenie obojętnie jakiej pracy z tego co widzę to wiele godzin spędzonych w pracowni. Zaplanowanie dobranie materiałów, nabranie weny i dopiero można psikać i samo psikanie zajmuje sporo czasu. Jednak satysfakcja gwarantowana po skończonej pracy a tym większa kiedy artysta widzi zadowolenie i akceptację widza. Istotnym elementem pracy jest miejsce i materiał chodzi mi tu o pracownie i puszki z farbą, mazaki, płótna to wszystko kosztuje i tanie nie jest. Każde graffiti wypasione graffiti jakie widzieliście na mieście kosztuje kilka stówek i te stówki muszą chłopaki sami wyrzucać a przecież to widzowie cieszą oko. Oczywiście robią to z pasji i poniekąd dla siebie.

Uwagę muszę zwrócić tu też na brak zainteresowania samego miasta i organów miejskich odpowiedzialnych za sztukę. Co za tym idzie, artyści muszą organizować sami sobie pracownię w garażach, komórkach. Ciężko pracować w takich miejscach kiedy na zewnątrz szaleje wiatr i syberyjskie mrozy ale chłopaki są twardzi a ich pasja silna i mimo to dają radę. Kolejna sprawa wynikająca z braku zainteresowania miasta są miejscówki czyli ściany na których mogłyby powstać takie dzieła. Nie dostają takiej ściany, muszą sami organizować takie miejsca a następnie pytać się o zgodę. Nie atakuje tutaj nikogo tylko pisze jak jest. Niby mamy SMOKa i galerie ale tam znam tylko jednego artystę związanego z malowanie i nie widziałem tam innych wystaw nie widziałem żeby ktoś stamtąd szukał nowych świetnych artystów.

Angażując w tę inicjatywę smoka i miasto artyści mieliby o wiele łatwiej dotrzeć ze swoimi pracami do ludzi. Osobiście nie odpuszczę tematu i będę męczył obecną władzę aby nasi lokalni artyści wyszli z ukrycia. Wtedy nasze miasto może wyglądać tak jak na przykładach murali do których użyłam prac Mateusza i Pawła.

a2.jpg


b2.jpg


c2.jpg


d2.jpg


e2.jpg


f2.jpg

b2_2018-10-28.jpg

c2_2018-10-28.jpg

h2.jpg

d2_2018-10-28.jpg

e2_2018-10-28.jpg

a2_2018-10-28.jpg


f2_2018-10-28.jpg

g2.jpg
Urodzony i zamieszkały w Słubicach przedstawiciel młodego pokolenia. Zwolennik zielonych, nowoczesnych miast, miłośnik natury. Dobroczynny, dobroduszny i konsekwentnie dążący do celu. „Wole oddać innym niż mieć sam“ – to jego motto. Największą satysfakcję sprawia mu pomaganie innym. Od lat baczny obserwator spraw lokalnych, o których chętnie pisze i dyskutuje. Lubi heavy metal i sporty takie jak jazda na deskorolce i rolkach. Głowa rodziny, zawodowo menadżer jednej z lokalnych firm.
Ostatnio zmieniany: 10/28/2018 18:59 przez Robert Kubica.

Odp: Niebanalne graffiti sposobem na upiększenie miasta 10/28/2018 15:23 #33967

A z zaprezentowanych budynków większość należy do wspólnot mieszkaniowych. Tutaj nie wystarczy naciskać na władze miasta. Po prostu trzeba się zgłosić bezpośrednio do wspólnot i poprosić o pozwolenie na jakiekolwiek bazgranie po ścianach, nieważne jak bardzo artystyczne.

Odp: Niebanalne graffiti sposobem na upiększenie miasta 10/28/2018 15:50 #33968

 • Piwosz
 • Offline
 • Stały użytkownik
 • Posty: 66
Nie widzę też sensu niszczenia reklamy zakładów Komes na budynku przy Piłsudskiego. Jeśli już, to powinno powstać graffiti związane z historią zakładów, tak jak np. w Gorzowie powstało graffiti przypominające o historii zakładów Stilon czy Ursus. Jeśli już graffiti tak duże to tylko przypominające historię miasta, zakładów itd.

Odp: Niebanalne graffiti sposobem na upiększenie miasta 10/28/2018 16:28 #33969

Wiem o tym iż niektóre budynki należą do wspólnot. Miejsca i grafiki są tylko przykładami. Jak najbardziej mogą to być symbole miasta.
Urodzony i zamieszkały w Słubicach przedstawiciel młodego pokolenia. Zwolennik zielonych, nowoczesnych miast, miłośnik natury. Dobroczynny, dobroduszny i konsekwentnie dążący do celu. „Wole oddać innym niż mieć sam“ – to jego motto. Największą satysfakcję sprawia mu pomaganie innym. Od lat baczny obserwator spraw lokalnych, o których chętnie pisze i dyskutuje. Lubi heavy metal i sporty takie jak jazda na deskorolce i rolkach. Głowa rodziny, zawodowo menadżer jednej z lokalnych firm.
Ostatnio zmieniany: 10/28/2018 16:29 przez Robert Kubica.

Odp: Niebanalne graffiti sposobem na upiększenie miasta 10/28/2018 22:08 #33970

 • rere12
 • Offline
 • Początkujący
 • Posty: 12
fajny pomysł

Odp: Niebanalne graffiti sposobem na upiększenie miasta 10/28/2018 23:09 #33971

 • merkaba
 • Offline
 • Wszystko wiedzący
 • Posty: 255
historia Słubic nie Niemiec tylko historia Polski
jak ten malunek na tirze przedstawiający dywizjon 303
twitter.com/kentpoliceroads/status/85021...ciezarowka%2F03k1qvk

Odp: Niebanalne graffiti sposobem na upiększenie miasta 10/29/2018 08:41 #33972

 • viniu
 • Offline
 • Początkujący
 • Posty: 18
Fajny pomysł z tymi muralami, ale faktycznie co do znaku KOMESu to tez uwazam ze powinien zostać.. ew odświeżyć go.
Ostatnio zmieniany: 10/29/2018 08:44 przez viniu.
 • Strona:
 • 1
Wygenerowano w 0.19 sekundy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama