Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Nowa stacja paliw w centrum miasta? Ja mówię DOŚĆ! 2018/04/17 09:34 #32637

  • Robert Włodek
  • Robert Włodek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 92
  • Otrzymane podziękowania: 9
Piękna działka… z dystrybutorami?

Czy potrzebna nam kolejna stacja benzynowa w centrum miasta? Chyba raczej nie. Dlatego warto śledzić to, co dzieje się na wielkiej działce przy ulicy 1 Maja, na której jeszcze kilka lat temu znajdowało się przedszkole Pinokio.

Do słubickiego urzędu miasta wpłynął bowiem wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy stacji paliw przy ul. 1 Maja (działka o nr ewid. 720/1). Burmistrz zwrócił się już do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Powiatowego Inspektora Sanitarnego z prośbą o opinię na temat przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Przetarg, pożar, zamiana działek
i śledztwo prokuratury

Oto krótka historia nieruchomości na 1 Maja.
Gmina posiadała tu grunt po byłym przedszkolu Pinokio. 31 grudnia 2014 roku burmistrz Ciszewicz ogłosił drugi przetarg na sprzedaż działki. Podał cenę wywoławczą: 3 miliony złotych. Chętnych nie było.



We wrześniu 2015 roku w budynku wybuchł dziwny pożar.

30 grudnia 2016 roku gmina oddała w prywatne ręce nieruchomość przy 1-go Maja, w zamian dostała tzw. Kaczy Rynek oraz mniejsze działki przy Mickiewicza i Jedności Robotniczej. Z moich informacji wynika, że w akcie notarialnym wartość nieruchomości po byłym przedszkolu określona jest na około milion złotych, czyli o 2/3 mniej niż w ogłoszonym przez burmistrza drugim przetargu.

Sprawą zajmowała się słubicka prokuratura. 8 maja 2017 roku wszczęła śledztwo „w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, tj. Burmistrza Słubic i jego Zastępcy w związku ze zbyciem działki nr 720/1, położonej w Słubicach przy ulicy 1 Maja 15, działając tym samym na szkodę interesu publicznego”. Po kilku miesiącach śledztwo umorzono.

Warto w tym miejscu przytoczyć kilka cytatów z oficjalnych dokumentów oraz wypowiedzi burmistrza Tomasza Ciszewicza.

Co zrobią urzędnicy?

W ogłoszeniu o przetargu z 30 grudnia 2014 roku możemy przeczytać, że na rzeczonej działce nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a „zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Słubice (…) teren na którym położona jest nieruchomość oznaczony jest symbolem MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej”.

Z kolei w artykule w Głosie Gorzowa z 20 maja 2017 roku, w którym Renata Hryniewicz poinformowała o wszczęciu prokuratorskiego śledztwa, burmistrz Ciszewicz tłumaczył, że nieruchomość była „kłopotliwa”, wymagała przeprowadzenia kapitalnego remontu, który byłby bardzo kosztowny, bo „budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków”.

I to właśnie wydaje się najbardziej dziwne. Budynek po byłym przedszkolu jest w Gminnej Ewidencji Zabytków, a sama działka przeznaczona jest do zabudowy mieszkaniowej.
Czy zatem może powstać na niej stacja paliw?

Żeby tak się stało burmistrz musiałby wydać inwestorowi warunki zabudowy, które byłyby podstawą do wystąpienia o pozwolenie na budowę.
Czy urzędnicy zgodzą się na kolejną stację paliw w mieście? Tego nie wiem, ale sądzę, że warto śledzić to, co będzie się działo z tą nieruchomością w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Płatny parking i wściekli mieszkańcy

Sprawa zamiany działek ma swój ciąg dalszy.

Dwa miesiące po podpisaniu aktu notarialnego gmina wydała niemal 30 tysięcy złotych (publicznych pieniędzy) na utwardzenie terenu i budowę parkingu na działce przy Mickiewicza.

Miesiąc później burmistrz podpisał zarządzenie (81/2017) o wydzierżawieniu części trzech działek przy Mickiewicza na parking. Po kolejnym miesiącu Tomasz Ciszewicz podpisał z prywatną firmą umowę dzierżawy gminnego terenu na płatny parking. Umowa ma obowiązywać do kwietnia 2020 roku, a prywatny przedsiębiorca ma płacić gminie miesięcznie 680 PLN netto.



Taka decyzja urzędników spotkała się oczywiście z oburzeniem mieszkańców okolicznych kamienic, którzy stracili - deficytowe w tej części miasta - miejsca parkingowe.

Konkluzje, czyli wnioski na przyszłość

Ocenę zasadności zamiany działek oraz wyceny ich wartości pozostawiam Państwu. Podobnie jak fakt wydatkowania publicznych pieniędzy na przygotowanie działki pod dzierżawę na płatny parking, prowadzony przez prywatną firmę.

Z całej tej historii musimy jednak wyciągnąć wnioski.

Słubice bezwzględnie potrzebują planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego całe miasto. Wtedy potencjalni inwestorzy, już na etapie nabywania praw do nieruchomości, będą mieli wiedzę o tym, co i gdzie mogą zbudować. Będą wiedzieć, gdzie ma być park, gdzie market, a gdzie stacja benzynowa.
Plan zagospodarowania przestrzennego musi uwzględniać wolę mieszkańców. A samorządowcy i urzędnicy, decydując o zbyciu jakiejkolwiek nieruchomości gminnej, muszą kierować się interesem społecznym. Tym, co jest najlepsze dla słubiczan, a nie dla garstki wybranych przedsiębiorców.

I takiej zmiany oczekuję po najbliższych wyborach samorządowych.
Mieszkaniec aktywny. Wicestarosta Powiatu...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Robert Włodek.

Odp: Nowa stacja paliw w centrum miasta? Ja mówię DOŚĆ! 2018/04/17 13:06 #32640

  • Lechita
  • Lechita Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 67
  • Otrzymane podziękowania: 16
Trudno się nie zgodzić z Panem Robertem. Warto dodać, że z budynku urządzono tzw. sqoat, budynek ma powybijane szyby, zdemolowane wnętrze i zapewne rozkradzione instalacje. Jak to jest, że burmistrz stawia na "atrakcje" (pewna wieża), a niszczone są zabytki jak budynek przedszkola, tuż obok w ruinie jest już także pałacyk po banku, a także Kino Piast czy np. wiadukt na stadionie. Poza tym czy to jest legalne by na odcinku 700 metrów w centrum miasta stawiano już 5 stację paliw?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nowa stacja paliw w centrum miasta? Ja mówię DOŚĆ! 2018/04/17 13:47 #32641

  • ja28rek
  • ja28rek Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 448
  • Otrzymane podziękowania: 35
Wszytko inne tylko nie stacja paliw!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nowa stacja paliw w centrum miasta? Ja mówię DOŚĆ! 2018/04/17 17:26 #32645

  • gandalf
  • gandalf Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 2
  • Otrzymane podziękowania: 0
Pomijając całkowicie kwestię działania „w interesie” Gminy Słubice... Pan Burmistrz powinien był wiedzieć, że parking w tym miejscu jest niezgodny z prawem:
Rozporządzenie Ministra INfrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015, póz.1422 ze zm.) wyraźnie stanowi, że odległość miejsc parkingowych od miejsc) i minimum 10 metrów przy parkingu od 11do 60 miejsc.
Od granicy działki minimum 6 m.
Biorąc pod uwagę kształt tych działek tam nie ma prawa być parkingu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nowa stacja paliw w centrum miasta? Ja mówię DOŚĆ! 2018/04/18 08:09 #32647

  • burmiszcz
  • burmiszcz Avatar
  • Gość
  • Gość
Podobne jaja z wycenami działek i zabytkowymi budynkami były przy sprzedaży strażnicy Straży Granicznej. Jak nic trzeba odkopać lub powołać nową spółkę SCWI.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nowa stacja paliw w centrum miasta? Ja mówię DOŚĆ! 2018/04/18 08:33 #32648

  • jkn51
  • jkn51 Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 237
  • Otrzymane podziękowania: 30
Czyli , że tak. Pożar był dziwny , należy domniemywać , że to podpalenie, podpalenie na czyjeś zlecenie, zlecający ... wiadomo kto. Wiem ale nie powiem , domyślcie się sami. Podejrzenie popełnienia przestępstwa i postępowanie umorzone. Wiadomo dlaczego i kto za tym stał. Wiem ale nie powiem. Domyślcie się sami. Parking urządzony bezprawnie, lokatorzy oburzeni , bezprawnie wydana kasa samorządowa. Więc co ? lokatorzy wystąpili z jakimś wnioskiem o uchylenie decyzji ? I ........ i co ? Uchylona ? Czy nie wystąpili ? Akceptują bezprawie ? Bezprawne wydatkowanie pieniędzy gminnych zgłoszone do prokuratury ??? nie zgłoszone ?? A dlaczego. Panie Włodek , trzeba zgłosić !!! Nie jestem przesadnym fanem obecnych władz w gminie , może bardziej nawet rady niż samego burmistrza , ale Panie Włodek , to , że się zbliżają wybory i Pan ma zamiar zasiadać w fotelu v-ce nie znaczy , że każdy bzdet który Pan napiszesz mamy brać serio. Może jednak trochę więcej finezji i wysiłku umysłowego ? Czy nie ma za bardzo z czego brać ? Jak nie , to jakiś pean na cześć M.J. może , to się na pewno opłaci

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nowa stacja paliw w centrum miasta? Ja mówię DOŚĆ! 2018/04/18 12:04 #32650

  • gandalf
  • gandalf Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 2
  • Otrzymane podziękowania: 0
Szanowny jkn51-
Tylko apropos parkingu, bo reszta działań wskazanych w wątku nie stanowi naruszenia prawa (tak orzekła prokuratura). Tym nie mniej jak każde działanie polityków podlega ocenie społeczności. Na jesień dowiemy sie kto miał racje, i czy Słubiczanom sie takie zamiany działek podobają...
W kwestii parkingu- tu nie ma miejsca na domysły. Przepis mówi wprost: minimum 10m od budynku i każdy kto tam był albo widział zdjęcia wstawione w tym wątku wie, ze nie ma opcji zeby przy 10 m od budynku i 6 od pozostałych granic działki wstawić parking. Może na środku ze dwa miejsca...
I nie ma tu nic do rzeczy, czy ktoś to zgłaszał, czy nie zgłaszał. Łamanie prawa jest z gruntu złe i niezależne od tego, czy ktoś to zgłosi.
Jak ukradnę 10 złoty i nikt nie zauważy i nie zgłosi, to jestem kryształowo czysty, czy może jednak Złodziej?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nowa stacja paliw w centrum miasta? Ja mówię DOŚĆ! 2018/04/18 13:16 #32651

  • jkn51
  • jkn51 Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 237
  • Otrzymane podziękowania: 30
Nie zam na tyle przepisów , żeby z Tobą polemizować i tego na gruncie prawa nie będę czynił. Zastanawia mnie jednak czy Twoja interpretacja jest właściwa skoro mamy po jednej stronie mieszkańców którzy są zrzeszeni w jakiejś wspólnocie na pewno i z drugiej burmistrza, który jest Twoim zdaniem na straconej pozycji. Więc gdzie jest " pies pogrzebany " ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nowa stacja paliw w centrum miasta? Ja mówię DOŚĆ! 2018/04/25 09:51 #32700

  • yon
  • yon Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 527
  • Otrzymane podziękowania: 26
Zrobienie parkingu w tym miejscu (na Mickiewicza) to ewidentny przyklad arogancji wladzy a moze i jakiejs innej dzialalnosci, ktora powinna sie zainteresowac, byc moze, CBA. Dodatkowej pikanterii dodaje sprawie przekazywanie kolejnych miejsc parkingowych po drugiej stronie ulicy Mickiewicza , szczesliwym, tym wlasciwym , nabywcom, z pominieciem obowiazku zabezpieczenia przez inwestora - przy projektowaniu i budowaniu budynkow mieszkalnych - miejsc parkingowych dla przyszlych mieszkancow tego budynku. Nikt sie nie przejmowal tym ani przy wydawaniu zezwolen na budowe, ani przy okreslaniu warunkow zabudowy, ani teraz , majac pelna swiadomosc , ze przekazujac ostatnie wolne miejsca parkingowe konkretnym osobom reszte skazuje sie na dlugie poszukiwania wolnych miejsc dla samochodow okolicznych mieszkancow. Nie bede mowi, ze od strony mieszkancow to zwykle skur...synstwo , bo tak mowic nie wypada. Ale tylko dlatego... No i , oczywiscie, czekam na wybory...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez yon.
  • Strona:
  • 1