Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Pytania i odpowiedzi 2016/08/09 12:56 #26537

  • Ekosłubiczanin
  • Ekosłubiczanin Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 28
  • Otrzymane podziękowania: 1
To jest miejsce, w którym mogą Państwo wpisywać pytania dotyczące nowego systemu segregacji odpadów oraz spraw związanych z kampanią "Bądź ekosłubiczaninem". Będziemy na nie udzielać odpowiedzi, a cały wątek stanie się jednocześnie miejscem ogólnodostępnej wiedzy na ten temat.

Zapraszamy do merytorycznej i kulturalnej dyskusji :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Ekosłubiczanin.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/08/09 15:18 #26541

  • marchewka
  • marchewka Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 56
  • Otrzymane podziękowania: 2
Nie wystarczy napisać: zapraszamy do dyskusji :)
A tak przy okazji:
Wczoraj w nocy PUK przeprowadzał akcję niszczenia chwastów na ulicach miasta za pomocą roundapu. Herbicyd ten jest bardzo szkodliwy dla środowiska i człowieka. Chwastów na ulicy, przy krawężniku jest tak niewiele, że można by je usunąć ręcznie. Bez herbicydów miasto byłoby bardziej eko. Wiem że mój wpis nie bardzo pasuje do tematu ale tak mi się przypomniało :)
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez marchewka.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/08/21 16:37 #26620

  • Bogdano
  • Bogdano Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 12
  • Otrzymane podziękowania: 0
Heppeningi na temat segregacji śmieci to piękna idea. Tylko moim zdaniem to temat na póżniejszy okres, gdy na terenie wspólnot mieszkaniowych zostaną postawione nowe pojemniki na śmieci z proponowanymi napisami: papier, szkło, tworzywa sztuczne - metale, zielone i bioodpady, zmieszane.
W związku z tym, że nowe pojemniki na odpady zostały zamówione, mam następujące pytania:
- ile pojemników na odpady zostało zamówionych ?
- jaki będzie koszt zamówionych pojemników?
- czy zamówione pojemniki zostaną ustawione również na terenie najmniejszych wspólnot mieszkaniowych? Często na terenie tych wspólnot znajdują się tylko jeden lub dwa pojemniki, do których mieszkańcy tych wspólnot zmuszeni są do wrzucanaia papieru, szkła, plastiku.
- czy wywożone odpady (tzw. mokre/zmieszane) na składowisko odpadów, są tam segregowane czy tylko składowane?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/08/22 13:43 #26625

  • Ekosłubiczanin
  • Ekosłubiczanin Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 28
  • Otrzymane podziękowania: 1
Dziękujemy za podpowiedź, którą faktycznie warto wziąć pod uwagę :) Odpowiadając na pytania:
1. Do tej pory nie zamówiono żadnego pojemnika, ze względu na fakt iż nie przeprowadzono jeszcze procedury przetargowej. Ilość odpowiadać będzie na zapotrzebowanie wynikające z deklaracji zarządców i właścicieli nieruchomości
2. Cena będzie wiadoma po przetargu - będzie to cena łączna za odbiór, pojemnik, mycie i zagospodarowanie.
3. Tutaj odpowiedź podobna jak w pytaniu pierwszym - ilość pojemników będzie zależna od tego jakie zapotrzebowanie złożą wspólnoty
4. Odpady mokre są segregowane i kompostowane

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/08/22 18:37 #26628

  • Tiru riru
  • Tiru riru Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam,
W ostatniej Gazecie Słubickiej można przeczytać, że do końca sierpnia trzeba złożyć deklarację dotyczącą śmieci. Jeżeli mieszkam w bloku to deklarację składam ja czy wspólnota mieszkaniowa?

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/08/23 07:51 #26638

  • Ekosłubiczanin
  • Ekosłubiczanin Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 28
  • Otrzymane podziękowania: 1
W takim przypadku to na wspólnocie/spółdzielni ciąży obowiązek złożenia deklaracji do Urzędu. Wspólnota/Spółdzielnia powinna zebrać informacje niezbędne do złożenia deklaracji zgodnie z przyjętymi zasadami komunikacji wewnątrz tej wspólnoty/spółdzielni.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/08/28 15:50 #26684

  • Bogdano
  • Bogdano Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 12
  • Otrzymane podziękowania: 0
Na moje pytanie dotyczące segregowania i składowania odpadów uzyskałem odpowiedź, że odpady mokre są segregowane i kompostowane. Nie jestem do końca przekonany, że tak jest. Może by tak nakręcić mały reportaż filmowy o segregowaniu odpadów oraz ich kompostowaniu w Kunowicach i Długoszynie? Później przedstawić ten reportaż na antenie słubickiej telewizji celem uwiarygodnienia tej odpowiedzi. Myślę, że mieszkańcy słubickiej gminy chcieli by wiedzieć, w jaki sposób odbywa się segregacja i kompostowanie odpadów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/08/31 10:41 #26702

  • nówka
  • nówka Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 29
  • Otrzymane podziękowania: 2
witam jestem mieszkańcem budynku wielorodzinnego należącego do SM Słubice,uchwała o segregacji śmieci mówi że mogę złożyć deklaracje w której mogę zaznaczyć iż chcę segregowć śmieci i płacić mniej,natomiast SM twierdi że moge złożyć jedynie oświadczenie o ilości osób zamieszkałych w lokalu,w moim przypadku jest 1-na osoba dorosła i 8-mio letnie dziecko,więc mam płacić 45 zł co dla mnie jest ogromnym nieporozumieniem,jeżeli ustawa daje mi możliwość obniżenia opłaty poprzez segregację a SM mi na to nie pozwala bo nie jest wstanie weryfikować kto segreguje a kto nie,to co mam w takiej patowej sytuacji zrobić

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/08/31 14:15 #26706

  • Joasia5
  • Joasia5 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 128
  • Otrzymane podziękowania: 4
Nie składać deklaracji...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/08/31 14:29 #26707

  • als
  • als Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 1
  • Otrzymane podziękowania: 0
Szanowna Pani !
Zacząć należy od definicji ustawowej „właściciela nieruchomości”. Najogólniej, to Spółdzielnia Mieszkaniowa jest właścicielem nieruchomości, w tym budynków wielorodzinnych i ona musi złożyć deklarację. Jedną deklarację za każdy budynek. „Właścicielem nieruchomości” w świetle ustawy, a więc tym, który składa deklarację jest nawet zarządca lub administrator. Zapewne każdy z nich wolałby, żeby każdy mieszkaniec w budynku sam składał deklarację i rozliczał się z tego podatku (za śmieci), ale niestety, obowiązek ten nałożył na nich w 2013 roku ustawodawca, a co za tym idzie oczywiście wszelkie, dodatkowe obowiązki, problemy i konsekwencje z tym związane. Reasumując, to nie Pani składa deklarację, Pani musi złożyć oświadczenie o ilości osób w mieszkaniu, a zarządca na tej podstawie sumuje ilość mieszkańców w budynku i składa deklarację dla tej nieruchomości, oczywiście w przypadku budynków wielorodzinnych jest to deklaracja z różnymi załącznikami, w tym wyspecyfikowanymi po kolei mieszkaniami i ilością osób oraz gospodarstw domowych w tych mieszkaniach. Oświadczenia nie musi Pani składać, jeżeli nic pod względem ilości gospodarstw domowych i ilości osób w Pani mieszkaniu się nie zmieniło. Co do kwestii segregacji, nikt Pani nie zabrania segregować, wręcz przeciwnie. Niestety w budynkach wielorodzinnych istnieje tzw. „odpowiedzialność zbiorowa”. Jeden posegreguje, a drugi nie. Stan obecnej świadomości segregacji widać gołym okiem będąc w śmietniku lub obok niego. Co to oznacza? Jeżeli zarządca złoży deklarację, w której zaznaczy, że „śmieci” w danej nieruchomości będą segregowane przez mieszkańców, a w rzeczywistości choć część z nich nie będzie segregowała odpadów, to Burmistrz obliguje takiego zarządcę (na podstawie informacji od firmy, która odbiera odpady i widzi, czy są one segregowane) o zapłatę przez niego kwoty będącej różnicą pomiędzy opłatami jakie on wniósł w imieniu (i od) mieszkańców, a opłatami jakie powinien on wnieść (od mieszkańców) jak za odpady niesegregowane i to przez cały okres od złożenia deklaracji, że „śmieci” będą segregowane. Dlatego segregowanie owszem, ale w przypadku kiedy nie wszyscy sąsiedzi będą segregować opłaty będą jak za odpady nieposegregowane. W przypadku np. słubickiej Spółdzielni, byłaby to kwota pewnie ok. kilkunastu tysięcy złotych, i kto wtedy zapłaciłby tę różnicę za wyrzucanie nieposegregowanych odpadów ? Zapewniam Panią, że nikt z mieszkańców, nie chciałby dopłacać po jakimś czasie różnicy za wywóz „śmieci”, nie mówiąc już o wyegzekwowaniu tych pieniędzy. Taka sytuacja już miała miejsce. Spółdzielnia złożyła na wniosek części mieszkańców deklarację, że będą oni segregować, a po kilku miesiącach, kiedy okazało się, że wyrzucane śmieci są nieposegregowane musiała zapłacić kilkanaście tysięcy złotych. Dodatkowo, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Słubicach segregację należy prowadzić według pięciu frakcji. Oddzielnie: papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, odpady biodegradowalne oraz odpady zmieszane. W blokach niestety, niewielu chce gromadzić w pięciu różnych workach swoje odpady, ponieważ najnormalniej nie ma na to miejsca. Szkoda, a byłoby na pewno czyściej. Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/09/07 18:43 #26764

  • Tiru riru
  • Tiru riru Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
To w kwestii pytań mi się nasunęły jeszcze dwa:
1. skąd w ogóle pomysł na to aby zmienić te wszystkie zasady? do tej pory było całkiem wygodnie...
2. meble i inne duże śmieci spod koszy wywożone są z tego co się orientuje raz w kwartale wg harmonogramu.. Ale widać wyraźnie, że potrzeba jest chyba częstszych kursów, bo prawie każdy kosz w mieście zawalony a to kanapami a to toaletami a to telewizorami.. Czy jest szansa, aby kursy były częstsze - np raz w miesiącu?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/09/13 14:00 #26798

  • Ekosłubiczanin
  • Ekosłubiczanin Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 28
  • Otrzymane podziękowania: 1
Przyczyn zmiany zasad jest wiele, lecz wszystkie mieszczą się w dwóch kategoriach – względów prawno-technicznych oraz względów finansowych.

Pierwszą i najważniejszą przyczyną zmiany jest zmiana ustawy, która regulowała sprawę śmieci (Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw), ponieważ uchwały Rady Miejskiej, w zakresie „śmieci” zgodnie z tą ustawą straciły moc w dniu 1.08.2016 r. Tym samym ustawodawca zobligował samorządy do uchwalenia nowych reguł gospodarowania odpadami, które tym samym zostały ujednolicone w całym kraju.

Druga kwestia to fakt, że prawo nakłada na gminy obowiązkowe poziomy odzysku surowców wtórnych i tak w 2017 roku musimy osiągnąć poziom 30% odpadów segregowanych! (liczone wg wagi wytworzonych w gminie odpadów segregowanych i niesegregowanych) a w 2020 już 50%! Mamy więc sporo pracy przed sobą. Co się stanie, gdy nie osiągniemy tego poziomu? No cóż – DOTKNIE TO NAS WSZYSTKICH, bo na gminę zostanie nałożona wysoka kara. Skutkować to będzie nieuchronną PODWYŻKĄ cen za wywóz odpadów. Co więcej ta kara zasili budżet krajowy, w całości wypływając z gminy Słubice. Podwyższonej opłaty za śmieci nie będziemy więc mogli przeznaczyć na utrzymanie czystości w gminie lecz przekazać ją prosto do budżetu centralnego.

Tym wątkiem płynnie przeszliśmy do wątku finansowego, ale ma on jeszcze dodatkowy wydźwięk – otóż jak już wielokrotnie było to omawiane na forum w systemie opłat za odbiór śmieci mieliśmy do tej pory lukę, która sprawiła, że ok. 3000 mieszkańców unikało opłat za wywóz odpadów. Kg/os Dodatkowo Słubice charakteryzują się dużą liczbą osób zamieszkujących tymczasowo (i wynajmujących mieszkania). Ilość tych osób jest trudna do oszacowania, ponieważ właściciele mieszkań nie zawsze dopełniają wszystkich obowiązków zgłoszeniowych. „Nadwyżki” ludności (które zresztą BARDZO CIESZĄ!) widać jak na dłoni we wskaźnikach odpadów wytworzonych w gminie w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Okazuje się, że albo mieszkańcy Słubic wytwarzają ich wyjątkowo dużo, albo „kogoś nam tutaj brakuje” – stąd zmiana w sposobie pobierania opłat i przyporządkowania ich do każdej nieruchomości a nie do konkretnej osoby.

Podsumowując – zmiany stały się koniecznością. Nie mamy specjalnych alternatyw do segregowania odpadów – prędzej czy później musimy się jako społeczeństwo tego nauczyć. Ktoś uważa, że nie opłaca mu się segregować? Dziś może jeszcze nie, ale za kilkanaście miesięcy lub kilka lat będzie już inaczej, bo nie ma innej drogi – albo segregujemy i zwiększamy odzysk surowców wtórnych, albo wszyscy składamy się na kary transferowane do Warszawy. Skupiam się tutaj tylko na aspekcie finansowym pomijając kwestie środowiskowe.

„To się nie uda, bo ludzie nigdy się nie nauczą, bo ich to nie obchodzi, bo wystarczy, że w bloku trafi się jeden nie segregujący i reszta za niego płaci” – ZMIEŃMY TO. Może nie od dziś, ale małymi krokami gdy coraz więcej mieszkańców przekona się do bardzo prostej rzeczy – wyrzucania odpowiednich śmieci do odpowiednich pojemników – to niesegregowanie będzie łatwiej „wykrywalne” oraz bardziej napiętnowane. Widzimy, że jeden lokator w bloku psuje wysiłek innych 40 rodzin? REAGUJMY. Widzimy, że w naszym śmietniku buszują „odzyskiwacze puszek” rozrzucając wszystkie śmieci dookoła – REAGUJMY. Dzwońmy na policję, straż miejską…

Musimy też się nauczyć tego, że nasza okolica to nasze WSPÓLNE DOBRO. To jak będzie wyglądała zależy od nas samych. Od naszych postaw i reakcji.

Co do częstszego wywozu gabarytów, uzyskaliśmy informację, że to propozycja, którą nasz urząd rozważy i prawdopodobnie będzie negocjował z firmą wybraną w przetargu częstsze wywozy odpadów gabarytowych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/09/20 12:08 #26838

  • Tiru riru
  • Tiru riru Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam,
mam pytanie: Jak to jest z zabieraniem śmieci, wszystkie do jednej śmieciarki i się mieszają, czy są tam w środku przegródki zapobiegające mieszaniu się posegregowanych śmieci? Bo to jest główny argument za tym żeby nie segregować - i tak wszystko zmieszają w śmieciarce....
Co się później dzieje z tymi śmieciami?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania i odpowiedzi 2016/09/22 18:10 #26859

  • Ekosłubiczanin
  • Ekosłubiczanin Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 28
  • Otrzymane podziękowania: 1
To bardzo ciekawe zagadnienie ze względu na ilość mitów, które wokół niego narosły..

1) Odpady suche (czyli surowce wtórne) zbierane są selektywnie, tzn. osobno bez domieszki innych odpadów, chyba że pracownicy PUK stwierdzą obecność w tychże odpadach, odpadów innych ( niesegregowanych, biodegradowalnych). Wówczas takie odpady są traktowane jako zmieszane i muszą zostać zabrane z takim właśnie rodzajem odpadów. Niestety zdarza się to często, ponieważ Słubiczanie nie do końca potrafią lub chcą segregować odpady.

2) Poszczególne frakcje odpadów zbierane są w różnych terminach (patrz: harmonogram wywozu odpadów) i nie ma potrzeby stosowania śmieciarek wielokomorowych.

3) Segregować warto, ponieważ wydzielenie opakowań plastikowych, szklanych czy makulatury z ogólnej masy odpadów znacznie ułatwia pracę pracownikom sortowni. Odpady tam trafiające sortowane są natomiast na poszczególne kolory ( szkło, opakowania z tworzyw szt.) i rodzaje (makulatura - karton, czasopisma i in.)

4) Nawet odpady zmieszane muszą trafić zgodnie z nowymi przepisami najpierw na sortownię, gdzie z ogólnej masy odpadów wysegregowuje się frakcję biodegradowalną, która trafia do kompostowania, następnie surowce wtórne, a dopiero pozostałość po sortowaniu może być składowana na kwaterze składowiska odpadów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1