Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Odp: Arbeitsamt 2015/02/03 12:26 #21600

  • Hans71
  • Hans71 Avatar
  • Gość
  • Gość
Zasiłek mieszkaniowy - Wohngeld

Co zrobić jeśli koszty czynszu wystają ponad miesięczny budżet? Pomocny może okazać się zasiłek mieszkaniowy. Dowiedz się kto może się o niego ubiegać oraz gdzie i jakie dokumenty należy w tym celu złożyć
Wohngeld

To świadczenie socjalne jest dodatkiem do kosztów utrzymania. Możliwe jest do otrzymania po złożeniu odpowiedniego wniosku. Opłacany jest on w połowie przez państwo, w połowie przez gminy. Osoby pobierające zasiłek socjalny i otrzymujące pomoc z tytułu ofiar wojennych otrzymują zasiłek mieszkaniowy zawsze bez składania wniosku.
Komu przysługuje zasiłek mieszkaniowy?

Do zasiłku mieszkaniowego każdemu przysługuje prawo tak więc każdy, kto spełnia warunki może z niego korzystać. Wnioski o przyznanie zasiłku mieszkaniowego można uzyskać we wszystkich ośrodkach administracji gminnej, miejskiej lub dzielnicowej. Również w tych miejscach można uzyskać bezpłatną pomoc przy wypełnieniu. Odpowiedź o przyznaniu lub odmowie zasiłku musi być udzielona w formie pisemnej przez odpowiedzialny urząd.
Potrzebne dokumenty


Do wniosku o zasiłek mieszkaniowy powinny zostać dołączone dokumenty (Jeśli nie można zgromadzić wszystkich wymaganych natychmiast, należy wniosek wypełnić, złożyć i brakujące zaświadczenia dostarczyć później):


Zaświadczenia o dochodach brutto wszystkich współfinansujących budżet domowy osób
- W przypadku zatrudnionych: zaświadczenie o zarobkach (Verdienstbescheinigungen)
- W przypadku rencistów: zaświadczenie o wysokości renty (Rentenbescheide) z uwzględnieniem ostatnich zmian
- W przypadku prowadzących działalność gospodarczą:
Podatek dochodowy –zaświadczenie o przedpłacie (Einkommensteuer-Vorauszahlungsbescheid)
- Informacja o ostatnim podatku dochodowym (Einkommensteuerbescheid)
- Deklaracja ostatniego podatku dochodowego (Einkommensteuererklärung)
- W przypadku otrzymujących alimenty: zaświadczenie o rodzaju, wysokości świadczenia
- W przypadku dzieci: zaświadczenie o wysokości zasiłku na dziecko (Nachweis über Kindergeld)
- W przypadku bezrobotnych: zaświadczenie z Urzędu Zatrudnienia o wysokości pobieranych świadczeń
- W przypadku uczących się: zaświadczenie o rodzaju, wysokości opłat związanych z nauką
- W przypadku otrzymujących świadczenia socjalne i ofiar wojennych: zaświadczenie o rodzaju, wysokości świadczeń
- Zaświadczenia o innych obciążeniach
-

Zaświadczenia o czynszu
- Umowa najmu (Mietvertrag) i zaświadczenia związane kosztami
- Zaświadczenie o podnajęciu (Nachweis über Untervermietung)
- W uzasadnionych przypadkach wielkość powierzchni mieszkalnej


Pozostałe wymagane zaświadczenia
- Karta podatkowa (Lohnsteuerkarte) bieżąca bądź z poprzedniego roku
- Zaświadczenie o kosztach uzyskania przychodu
- Zaświadczenie o dopełnieniu obowiązku alimentacyjnego z uwzględnieniem rodzaju i wysokości świadczeń (Nachweise über die Erfüllung gesetzlicher Unterhaltsverpflichtungen)
- W przypadku osób uczących się zaświadczenie o rodzaju i miejscu nauki (Nachweis über Ausbildungsart und Ausbildungsort)
- W przypadku osób ciężko upośledzonych legitymacja (Schwerbehindertenausweis)
- W przypadku osób wymagających opieki (znajdujących się w domu): zaświadczenie o potrzebie opieki (Nachweis über die Pflegebedürftigkeit)
- W przypadku osób będących ofiarami prześladowań nacjonalistycznych: zaświadczenie o przynależności do grupy osób represjonowanych.
.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Arbeitsamt 2015/02/03 12:29 #21601

  • Office
  • Office Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 127
  • Otrzymane podziękowania: 11
Tak.... żeby otrzymać zasiłek lub jakąkolwiek pomoc należy mieć meldunek .Ale nie do tego żeby zarejestrować się w Arbeitsamcie lub Jobboerse. Logicznym jest, że żeby dostać zasiłki i pomoce dofinansowania wymagany jest meldunek ale żeby takowy uzyskać pierw należałoby tam zamieszkać :-) Co nie Hansik?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Office.

Odp: Arbeitsamt 2015/02/03 12:38 #21602

  • Hans71
  • Hans71 Avatar
  • Gość
  • Gość

Office napisał: Tak.... żeby otrzymać zasiłek lub jakąkolwiek pomoc należy mieć meldunek .Ale nie do tego żeby zarejestrować się w Arbeitsamcie lub Jobboerse. Logicznym jest, że żeby dostać zasiłki i pomoce dofinansowania wymagany jest meldunek ale żeby takowy uzyskać pierw należałoby tam zamieszkać :-) Co nie Hansik?


MELDUNE JEST ZECZA NIE ZBEDNA BEZ TEGO NIC NIE ZALATWISZ NO ALE MAJAC MELDUNE MASZ OBOWIAZKI Z KTORYCH NIKT CIEBIE NIE ZWOLNI

TO OD PIERWSZEGO DNIA POSIADANIE UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO NIE MIECKIEGO BO POLSKIE TRACI SWA WAZNOSC UBEZPIECZENIE PRYWATNE KOSZYUJE W AOK OK 160 EURO MIESIECZNIE

DRUGA NIESPODZIANKA TO OPLATA RTV ARD CZTLI MC TO JEST 17 ,80 EURO

NAPEWNO ZNAJDZIE SIE MAGIK CO NAPISZE PO CO . TO ODPOWIADAM NIE PLAC GLUPI A DO TWOJICH DRZWI I TAK PREDZEJ CZY POZNIEJ ZAPUKA KOMORNIK

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Hans71.

Odp: Arbeitsamt 2015/02/03 12:44 #21603

  • Juleek
  • Juleek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 23
  • Otrzymane podziękowania: 1
Nie chodzi mi o socjale niemieckie bo nie jestem jakims darmozjadem, chodzi mi o to czy pracujac w pl moge zarejestrowac sie w de jako bezrobotna i z momentem znalezienia pracy w de zwolnic sie z pracy w pl...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Arbeitsamt 2015/02/03 12:50 #21604

  • Office
  • Office Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 127
  • Otrzymane podziękowania: 11
Wracając do meritum sprawy. Oczywiście że możesz. Sama tak robiłam pare lat temu.
I nie potrzebujesz do tego żadnego meldunku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Juleek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Arbeitsamt 2015/02/03 12:50 #21605

  • Juleek
  • Juleek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 23
  • Otrzymane podziękowania: 1
Panie HANS mam jeszcze pytanko bo widze ze jest pan dosc zorientowany jezeli chodzi o te niemieckie sprawy. Mianowicie: maz pracuje legalnie w niemczech, jest ubezpieczony w AOK i wiem ze jezeli chce sie zameldowac w de to z momentem zameldowania obowiazkowe jest place nie skladki zdrowotnej (chyba zdrowotnej). No ale on pracujac ma ta skladke juz oplacona tak? Czy jak to wtedy jest??

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Arbeitsamt 2015/02/03 16:58 #21609

  • Hans71
  • Hans71 Avatar
  • Gość
  • Gość

Juleek napisał: Panie HANS mam jeszcze pytanko bo widze ze jest pan dosc zorientowany jezeli chodzi o te niemieckie sprawy. Mianowicie: maz pracuje legalnie w niemczech, jest ubezpieczony w AOK i wiem ze jezeli chce sie zameldowac w de to z momentem zameldowania obowiazkowe jest place nie skladki zdrowotnej (chyba zdrowotnej). No ale on pracujac ma ta skladke juz oplacona tak? Czy jak to wtedy jest??


BEDAC W ZWIAZKU MALZENSKIM WYSTARCZY JEDAN WIZYTA W KASIE CHORYCH ZEBY MAZ DOPISAŁ PANIA DO SWOJEGO UBEZPIECZENIA JAK ROWNIEZ DZIECI Z MALRZENSTWA LUB POZAMALZENSKICH BEDACE W SPOLNYM GOSPODARSTWIE DOMOWYM

WIZYTA W FINAZAMCIE ZMIANA STAWKI PODATKOWEJ MAZ DOSTNIE3 A TY 5 ..
PAMIETA O TYM ZE MASZ OBOWIAZKI TO UBEZPIECZNIE ZDROWOTNE .. DRUGIE OPLATA RTV ARD 17 80 MC BEZ WZGELDU CZY MASZ CZY NIE TV ORAZ JEZELI PRZY MELDUNKU PODACIE ZE SWOJE WYZNANIE TO KIRCHENSTEUR JAK PODASZ ATEISTA TO NIC NIE PLACISZ TU OBLICZ SOBIE ILE WYJDZIE OD ZAROBKU steuerrechner24.de/kirchensteuer-rechner/

W NIEMCZECH JEST ZASADA SOLIDARNIOSCI JAK NIE STARCZA TOBIE NA ZYCIE MASZ PRAWO DO POMOCY SOCJALNE W MOMECIE JEZELI WEZMIECIE MIESZKANIE A PO OPLACENIU KALTMITTE NIE ZOSTAJE WAM NA ZYCIE 750 EURO MOZESIC SIE STARAC O POMOC NP WOHNGELD CZYLI DODATEK MIESZKANIOWY TY JAK BYS SIE ZAMELDOWALA DO MEZEA W NIEMCZECH O ILE JUZ TAM MIESZKA LUB W MOMENCIE WYNAJECIA MIESZKANIA MUSISZ SIE ZAMELDOWAC W ARBEITAMCIE DO 7 DNI OD MELDUNKU MOZESZ PRZENIESC TAM POLSCI ZASILEK TYLKO 3 MC WIECEI W MOICH INNCY POSTACH O ILE ADMIN NIE POWUWALA CO LUBI ROBIE


A TU COS NA TEN TEMAT

W Niemczech wszyscy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Zależnie od warunków, które się spełnia, podlega się obowiązkowemu ubezpieczeniu w ustawowej kasie chorych (Krankenkasse) lub trzeba zawrzeć umowę ubezpieczenia prywatnego lub ustawowego. Jeśli jest się członkiem ustawowej kasy chorych (Krankenkasse), jest możliwe bezpłatne współubezpieczenie dzieci, małżonka lub partnera (eingetragene Lebenspartnerschaft).

Obowiązkowe ubezpieczenie w ustawowej kasie chorych (Krankenkasse)

Zasadniczo wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, których dochód brutto nie przekracza rocznej granicy ubezpieczeniowej (Jahresarbeitsentgeltsgrenze) podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu w kasie chorych. Na rok 2014 granica ta wynosi 53.550 euro dochodu brutto w całym roku lub 4.462,50 euro na miesiąc. Do tego dochodu wlicza się obok comiesięcznej pensji regularne jednorazowe dodatki takie jak np. Urlaubs- czy Weihnachtsgeld.

Obowiązkową przynależność do ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego reguluje Kodeks socjalny (Sozialgesetzbuch). Zgodnie z nim następujące grupy osób podlegają obowiązkoemu ubezpieczeniu zdrowotnemu:

- pracownicy, których miesięczny dochód przekracza 400 euro lecz nie przekracza rocznej granicy ubezpieczeniowej (Jahresarbeitsentgeltgrenze),

- uczący się zawodu (Auszubildende), studenci i praktykanci, którzy wykonują nieodpłatnie praktyczne czynności zawodowe zgodnie z wymagianiami dot. dopuszczenia do egzaminów lub studiów,

- emeryci, jeśli podlegali wcześniej temu ubezpieczeniu przez określony czas,

- pobierający zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld), zasiłek socjalny (Arbeitslosengeld II),

- przedsiębiorcy działający w rolnictwie oraz ich wspążpracujący członkowie rodziny,

- artyści i dziennikarze,

- osoby bez prawa do innego ubezpieczenia w przypadku choroby, którzy ostatnio należeli do ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego i są takiemu przyporządkowani.



Nie podlegają temu ustawowemu ubezpieczeniu osoby prowadzące działalność gospodarczą, członkowie wolnych zawodów, urzędnicy, sędziowie i zawodowi żołnierze. Poza tym ubezpieczenio to nie obejmuje automatycznie pracowników, których dochód przekroczył roczną granicę ubezpieczeniową. W przypadku osób prowadzących działaność gospodarczą nie podlegają ustawowoemu ubezpieczeniu te osoby, które wykonują tę działaność jako swoją główną i przeważającą działalność zawodową. Kto prowadzi działalność w niepełnym wymiarze i równocześnie zatrundniony jest na umowę o pracę, ten podlega ubezpieczeniu z racji pracy zarobkowej na umowę o pracę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Hans71.

Odp: Arbeitsamt 2015/02/07 22:19 #21647

  • Oliver
  • Oliver Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 1
Witam :) Widzę, że są tu omawiane tematy bieżące, dotyczące życia w Niemczech.
Sam od niedawna tu mieszkam i pracuję i wiem ile problemów spotyka człowieka gdy tu się sprowadzi, zwłaszcza od strony urzędowej. Dość dobrze znam j.niemiecki ale mimo to byłem ignorowany przez urzędników, którzy przeciągali moje sprawy w nie skończoność.
Z chwilą gdy zgłosiłem się do Pani Moniki Mazurek, z firmy TransWeb, która ogłasza się na tej stronie moje sprawy nabrały tempa i w dość krótkim czasie zostały załatwione z dużą korzyścią dla mojej rodziny. Spodziewałem się, że ta pomoc ze strony Pani Moniki drogo będzie mnie kosztowała ale miło się rozczarowałem - zaskoczyłem :)
Pani Monika jest młodą i zdolną osobą oraz bardzo kontaktową i sympatyczną. Bez żadnych problemów i stresu z obu stron rozmawiała z urzędnikami w moich sprawach, nawet jeśli były bardzo nerwowe sytuacje, ona była opanowana i uprzejma co zaowocowało pozytywnym przyspieszeniem zakończenia moich spraw.W jednym dniu załatwiła mi mieszkanie, rozmowę z pracodawcą (co mnie wcześniej stresowało), dofinansowanie do mieszkania, założenie konta w banku oraz pomogła mi wypełnić wniosek o Kindergeld na dziecko i podanie do Arbeitsamt o znalezienie lepszej pracy. Zajęło to nam pół dnia, ale ona nie narzekała i walczyła o jak najlepsze warunki dla mnie i mojej rodziny. Jestem jej za to wdzięczny zwłaszcza, że w mojej obecnej sytuacji finansowej nie "skosiła" mnie tak jak inna tłumaczka, z której usług wcześniej korzystałem, a rezultatów nie widziałem.
Polecam ją innym dlatego, że ta kobieta naprawdę pomaga, a nie naciąga innych na kasę, której nie mają, a próbują uzyskać mieszkając i pracując w Niemczech.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Arbeitsamt 2015/07/27 13:13 #22785

  • maszszach
  • maszszach Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 5
Witam.

Jakie dokumenty należy mieć, aby zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy?
Jak znajdę w Arbeitsamt urzędnika mówiącego po polsku ( umówić się telefonicznie?).

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Arbeitsamt 2015/11/23 07:52 #23471

  • FemShep
  • FemShep Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 66
  • Otrzymane podziękowania: 4
Witam,

ponawiam poprzednie pytanie. Jak dotrzeć do osoby w Urzędzie Arbeitsamt w Frankfurcie nad Odrą, która mówi po polsku albo po angielsku?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3