Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/02 21:48 #28227

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37
Na wstępie chcę podkreślić, że mój dzisiejszy wpis stanowi pewne podsumowanie tego wszystkiego co w ostatnich tygodniach na ten temat pisałem. Być może zatem osoby, które nie mają na ten temat wyrobionego jeszcze zdania, będą miały okazje gruntownie zaznajomić się z tym tematem.

1.KOSZTY BUDOWY
Kosztorys inwestorski w przypadku tej inwestycji opiewa na 4,5 miliona złotych(taką kwotę podał nam burmistrz na wspólnej polsko-niemieckiej sesji rady miejskiej). W budżecie natomiast na rok 2017 zabezpieczono na ten cel 3 miliony złotych-jest to tzw. kwota gwarancyjna. Realizacja tej inwestycji pochłonie zatem na pewno ponad milion euro.

2.DOFINANSOWANIE Z UE
Czas na obalenie jednego z mitów. Unia bowiem (wbrew temu co wiele osób uważa)nie da nam niczego z góry. Sami od podstaw będziemy musieli sfinansować całość, a na zwrot (czyli refundacje) w wysokości 85%, będziemy mogli liczyć dopiero gdy budowa zostanie zakończona.

3.KREDYT
Jeszcze wczoraj władze poinformowały mnie, że gmina będzie na realizacje tej inwestycji zaciągać kredyty. Natomiast z kolei dziś poinformowano mnie, że to już wcale nie jest takie pewne, i że być może obejdziemy się jednak bez kredytu. Mówiąc krócej- codziennie inna wersja. TO zatem, czy będziemy zaciągać zobowiązania finansowe na budowę wieży jest pytaniem otwartym, na które, jak widać władze nie potrafią w dniu dzisiejszym jednoznacznie odpowiedzieć.

4.UTRZYMANIE
Utrzymywać będzie podatnik-czyli TY czytelniku. Koszty ? Gmina twierdzi, że będą nieznaczne. Pojawia się jednak pytanie - co to znaczy, że będą „nieznaczne” ? Państwo z gminy nie podają przecież żądnych konkretnych (choćby przybliżonych) kwot. Nie wiem, czy „nieznacznie” to 10 tys. złotych w skali miesiąca, czy może 100 tys. Innymi słowy- 0 konkretów. Wiemy na pewno, że budowla będzie musiała być konserwowana, monitorowana, a także to, że będzie fantazyjnie(w kolorach zielonych i niebieskich) oświetlana.

5.WYGLĄD WIEŻY
Czas na obalenie kolejnego miejskiego mitu- wieża w ogóle nie będzie przypominać swojego pierwowzoru, który został wysadzony w 1945 roku. Będzie to zupełnie nowa budowla o zupełnie innym wyglądzie niż ta dawna. Projekt (kosztował 123 tys. złotych) ukazuje nam budowlę, która swoim wyglądem będzie przypominać wielką (30 metrów wysokości)…klepsydrę.

6.UMIEJSCOWIENIE
Wieża ma być zbudowana na niewielkiej polance leśnej (zdjęcie w załączniku), która kiedyś była polem biwakowym. W jaki sposób tak monstrualna budowla miałaby być wzniesiona bez uszczerbku na pobliskiej przyrodzie, to tego akurat nie jestem w stanie sobie wyobrazić.

7.POMYSŁ
Pomysł budowy tej wieży jest niemiecki. Już pod koniec lat 90 niejaki Roland Totzauer postulował „odbudowę wieży Kleista”. Zdaje się zatem, że za pieniądze podatników jego życzenie zostanie wkrótce spełnione.

8.EWALD VON KLEIST – A KTO TO ?
No właśnie, bo to jest chyba całkiem dobre pytanie. Czy ktokolwiek z Was (tak z ręką na sercu) zna choć jeden utwór tego lokalnego XVIII wiecznego poety ? Co gorsza nasz wierszokleta i oficer pruski w jednej osobie dzieli imię i nazwisko z nazistowskim feldmarszałkiem, który brał udział w inwazji na Polskę, i który był odpowiedzialny za zbrodnie wojenne. Pytanie-który z nich pierwszy przyjdzie na myśl spragnionym wrażeń turystom ?

PS. –zwolennicy tej inwestycji z uporem maniaka twierdzą, że ta wieża stworzy walory turystyczne, i że w końcu w Słubicach będzie można „coś” zobaczyć. Zastanówcie się jednak dobrze, czy wieża, z której będzie można obejrzeć takie widoki, jak bazar, cmentarz i dachy domów na osiedlu leśnym i ulicy Sportowej rzeczywiście przyciągnie tłumy z całego świata… Czy dzięki temu Słubice staną się miejscowością, bądź kurortem turystycznym ? Czy ludzie, którzy przyjeżdżają na bazar, będą to robić za względu na wieżę, czy po to jednak, by nadal kupować „faje” i zjeść obiad? Przede wszystkim jednak zastanówcie się, czy chcecie by Wasze pieniądze były wydawane w taki właśnie sposób, a nie na inne- zdawać by się mogło- potrzebniejsze rzeczy i inwestycje.

Żródło-"Nowe Słubice"na facebooku- www.facebook.com/groups/553978098073580/
Za tę wiadomość podziękował(a): Lechita

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pirlo.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/02 21:50 #28228

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37


Leśna polanka, a niegdyś pole biwakowe. To właśnie tutaj władze gminy Słubice zamierzają wznieść nową „Wieżę Kleista”
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/02 22:43 #28229

  • Lechita
  • Lechita Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 67
  • Otrzymane podziękowania: 16
Argument o tym, że wieża o nowoczesnej architekturze (czyli tandeta) ściągnie do Słubic turystów zakrawa o kpinę. Skoro najstarszy stadion w Polsce i w zasadzie jeden z najstarszych w Europie (nasz w Słubicach), który ma dość charakterystyczną architekturę jakiej praktycznie nie ma żaden obiekt w tej części Europy, ściąga nieliczne grupy turystów (głównie groundhopperzy na meczach Polonii - czyli tutaj i tak sam klub piłkarski jest napędem "turystyki") a i tego nie potrafią utrzymać w dobrym stanie (kładka, ogólnie mało zadbany obiekt), to jakim cudem wieża odmieni los Słubic? To już prędzej muzeum odzieżowo-jeansowe na cześć fabryki Komes z której Słubice słynęły bardziej napędzała by turystów. :laugh: W sumie zapomniałem...w Słubicach promuje się tylko te "poniemieckie osiągnięcia" bo są "trendi", te zaś związane z Polską to ksenofobia i zagrożenie dla jedności UE/IV Rzeszy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pirlo

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Lechita.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/03 13:21 #28231

  • jkn51
  • jkn51 Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 237
  • Otrzymane podziękowania: 30
"zagrożenie dla jedności UE/IV Rzeszy. " - i co tutaj komentować. A właściwie... to się może do Rosji wyprowadź. Będziesz mentalnie w domu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/03 13:33 #28232

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37
Panowie- postarajmy się tym razem tego tematu nie rozmydlać. W razie czego- jestem oczywiście gotów podjąć sensowną polemikę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/03 13:43 #28233

  • marks
  • marks Avatar
  • Gość
  • Gość

jkn51 napisał: "zagrożenie dla jedności UE/IV Rzeszy. " - i co tutaj komentować. A właściwie... to się może do Rosji wyprowadź. Będziesz mentalnie w domu.

Nie ma to jak wyciąć klika wyrazów z kontekstu i się nad nimi pastwić.
No i druga sprawa, nie wiem jak inni, ale ja chętnie poczytałbym Twój komentarz. Bo paru osobom, które się tu na forum dosyć mocno udzielają jedynie co przychodzi do głów to: brak słów, co tu komentować, ręce opadają, itp., itd.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez marks.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/03 14:04 #28234

  • Jaro252
  • Jaro252 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 1
Jak władze miasta chcą napędzać turystykę to niech wybudują Aquapark lub chociaż jakiś porządny basen . Może on wtedy nosić nazwisko jakiegoś tam poety nawet niemieckiego . A wieża komu jest potrzebna nikomu .No może panu burmistrzowi tylko po co ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/03 15:24 #28235

  • Lechita
  • Lechita Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 67
  • Otrzymane podziękowania: 16

jkn51 napisał: "zagrożenie dla jedności UE/IV Rzeszy. " - i co tutaj komentować. A właściwie... to się może do Rosji wyprowadź. Będziesz mentalnie w domu.


Nie chcę zaśmiecać tematu, ale odpowiem Ci. Nigdzie nie zamierzam się wyprowadzać, a o Rosji pewnie wiesz tyle ile się w telewizji dowiedziałeś zapewne nigdy tam nie będąc. Jak Ci przeszkadza określenie Unii Europejskiej IV Rzeszą to wyprowadź się do Niemiec, też będziesz mentalnie w domu. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/04 08:21 #28238

  • jkn51
  • jkn51 Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 237
  • Otrzymane podziękowania: 30
Sam zaśmiecasz temat przemycając w nim swoje anty unijne poglądy więc się nie czepiaj , że masz ripostę. A w Rosji faktycznie nie byłem , jednak mam na tyle dużo lat , że jakiś obraz mentalności tych ludzi mam bo miałem z nimi kontakt jeszcze w latach 70-tych / a pewnie Ciebie jeszcze wtedy na świecie nie było /.Co do agresywnej polityki Rosji to chyba spierać się nie musimy. Mogę Ci jeszcze powiedzieć , że byłem za to w wielu innych krajach europejskich i afrykańskich. W Niemczech też. Więc mnie tam nie wysyłaj. Skoro UE to dla Ciebie IV Rzesza , to tam nie jedź. Nie jedź do żadnego kraju z UE. Olej to. Powodzenia,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez jkn51. Powód: Bład literowy

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/04 09:34 #28239

  • jkn51
  • jkn51 Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 237
  • Otrzymane podziękowania: 30
Wiesz, mnie ręce nie opadają. Żeby sensownie odpowiedzieć , to trzeba sobie zdać sprawę , że wszystko zależy jaką kto przyjmie hierarchię wartości i jaki katalog najważniejszych potrzeb. Prowokacyjnie idąc w skrajność mogę napisać , że najważniejszym co może być dla dorosłego człowieka to życie i zdrowie , szczególnie osób które są w jakiś sposób bezbronne. Czyli i dzieci i starców. Idąc tym tokiem rozumowania , można wydać wszystkie pieniądze na tez właśnie cel i , i tak będzie za mało. Więc jak ? nie budować szkół , dróg , mieszkań socjalnych itp. miejskiej infrastruktury i być w zgodzie z moralnym nakazem pomagania bliźnim ? No tak się nie da prawda ? więc jakoś te potrzeby trzeba uszeregować. Po to mamy wybraną Radę Miejską , żeby to w naszym imieniu robiła. Bo Rada Miejska uchwala budżet. Prawda ! Więc ta " jazda " na burmistrza Ciszewicza jest przygrywka polityczną do nowych wyborów i w znacznej mierze jest tematem jak każdy , który w tej walce można wykorzystać. Mnie ta wieża nie przeszkadza . Co do 8-miu argumentów wymienionych prze Pirlo , to nie chce mi się z nimi dyskutować , bo pod pozorem rzetelności są pomieszane fakty z przeinaczeniami i zwykłe niedorzeczności . I autor doskonale to wie , bo pisząc tak konstruował zdania , żeby udowadniać swoje tezy z pominięciem kontrargumentów. Z kolei Piwosz uznał , że jeśli coś jest o nowoczesnej architekturze to jest to tandeta. Da się z tym polemizować ? Chyba nie. To tyle w temacie skoro już mnie "wywołałeś do tablicy".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/04 10:47 #28241

  • marchewka
  • marchewka Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 56
  • Otrzymane podziękowania: 2
Skandalem jest chęć wybudowania wieży gdy w mieście nie ma ścieżek rowerowych czy basenu. Ja to widzę tak, że niemiecka wieża będzie górowała nad miastem a to mnie oburza. Dlaczego mielibyśmy poświęcić na ten cel choćby złotówką i nasz las???

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/04 11:31 #28242

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37
Jkn- powiedz mi, w którym miejscu „pod pozorem rzetelności są pomieszane fakty z przeinaczeniami i zwykłe niedorzeczności” ? Słucham. No, w którym ? Gdzie są te przeinaczenia i niedorzeczności ? Jak już coś piszesz, to spróbuj się wysilić i podaj sensowne kontrargumenty. BO przykro mi, ale Twój wpis wygląda bardziej na wycieczkę osobistą niż rzeczową polemikę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lechita

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/04 11:55 #28243

  • Pirlo
  • Pirlo Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 37
I jeszcze jedno Jkn. Z całym szacunkiem, ale zauważyłem, że zarówno w tym wątku, jak i w jednym z poprzednich nie chcesz podejmować rzeczowej dyskusji. Wolisz za to rozmydlać temat. Piszesz coś ogólnie o Unii, Rosji, a nawet o uchodźcach (co to ma wspólnego z tematem ??). Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, to proszę Ciebie abyś odniósł się jednak merytorycznie do tematu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lechita

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/04 12:44 #28244

  • jkn51
  • jkn51 Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 237
  • Otrzymane podziękowania: 30
Może po niedzieli. Teraz RELAX.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wieża Kleista- FAKTY i OBALANIE MITÓW. 2017/03/04 13:29 #28245

  • Mustafa
  • Mustafa Avatar
  • Gość
  • Gość
Nie jestem fachowcem. Dlatego zasięgnąłem opinii osób które się na tym znają znają. Pokazałem im koncepcję wieży (projektu nie udostępnia się w internecie) i napisałem o kosztach projektu i kosztach budowy. Nie było komentarza tylko emotikon płacz ze śmiechu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mustafa.